Dobrý den, mám 7 rocného syna. Narodil sa s vrodenou anémiou-hereditárna sferocytóza. Kvôli tomu absolvoval pred 1/2 rokom splenectomiu. Odvtedy užíva 2x 1/2 tabl.500mg Penclen + ja mu dávam detských Martankov. Teraz v sept. sme zacali školu, bol už 2x ch

Otázka

Dobrý den, mám 7 rocného syna. Narodil sa s vrodenou anémiou-hereditárna sferocytóza. Kvôli tomu absolvoval pred 1/2 rokom splenectomiu. Odvtedy užíva 2x 1/2 tabl.500mg Penclen + ja mu dávam detských Martankov. Teraz v sept. sme zacali školu, bol už 2x chorý. Prvýkrát nádcha a druhý krát nejaká viróza s angínou. Pri druhom ochorení to vyzeralo podla príznakov a KO na infek.mononukleózu, ale sa to nepotvrdilo. Väcšinou máme problém s nosom, lavá dierka je problémová, casto sa nos upcháva, má pocit plného nosa, takisto pokašliava. Nie normálny kašel ale akoby mu nieco zabehávalo, suchý dráždivý krátky kašel hlavne ráno. Tento stav trvá aj niekolko týždnov po každom ochorení dých. ciest. Myslím, že je to spôsobené vírusmi, kedže testy na alergiu dopadli negat. Momentálne mu dávam Rhinocort aqua 32, 2x denne, Calciový sirup a Sinupret kvap. Chcem sa opýtat ako dlho môže užívat Rhinocort/berie ho už 2týžd. a velmi pomáha s tým nosom.Takisto ako je možné posilnit jeho imunitu. Dakujem vopred za Vašu odpoved.

Odpoveď

Rhinocort je možné používať aj dlhodobo, ale v každom prípade pod kontrolou odborného lekára- buď alergológa alebo lekára ORL (krčno-nosno-ušný).Vzhľadom na charakter ťažkostí Vášho syna by možno bolo vhodné zopakovať vyšetrenia cielené na prípadný alergický pôvod ťažkostí.
Pokiaľ ide o stav imunity po splenektómii, potrebné je najskôr realizovať laboratórne vyšetrenie (imunoglobulíny, špecifická bunková imunita, fagocytárna aktivita) a podľa výsledkov v prípade zníženia parametrov cestou imuno-alergológa je možné nasadiť vhodnú liečbu na ovplyvnenie opakujúcich sa infektov a posilnenie imunity.