Kedy je nutné vybrať nosnú mandľu?

Môj 8-ročný syn-alergik- hypersenzitívna reakcia horných dýchacích ciest/ užíval zodak, teraz Aerius, flixotide spray, v škôlkarskom veku trpel častými infektami dých. ciest, dva roky bral Ribomunil/v 5 a 6 roku veku/, inak netrpel prejavmi alergie typu nádcha, svrbenie očí, iba zhoršenie dýchania-drsnejšie v letných mesiacoch, v období 6-tich rokov veku mal asi 3-krát angínu, potom rok žiadne ATB, v máji tohoto roku-silná nádcha, nasledoval zápal str. ucha-nasadený 5 dní Zinat, Livostin do nosa. Po dvoch mesiacoch znova zápal vonk. ucha- nasadený Dalacin-6 dní, Nasofan spray / pred tým sa dieťa veľa kúpalo v bazéne-ponáralo/. Keď mal 6 rokov bola mu vyšetrená nosná mandla-nález primeraný veku, iba ďalej sledovať. Teraz po doliečená ATB-dalacinom vyšetrená nosná mandla-zväčšená. Záver ORL lekára: vybrať nosnú mandlu-vraj 2-krát zápal ucha stačí na takýto záver. Je potrebné sa hneď rozhodnúť pre odstránenie mandle, je potrebné dať dieťaťu urobiť aj nejaké iné vyšetrenia-krv, výtery a pod. na stanovenie záveru či je treba mandlu odstrániť, alebo ešte treba počkať? Dá sa nosná mandla odstraniť aj laserom, alebo len pod narkózou?

Otázka

Kedy je nutné vybrať nosnú mandľu?

Odpoveď

Odstranenie nosobej mandle je potrebne ak vytvara mechanicku prekazku v nosohltane a stazuje az snemoznuje dychanie cez nos. Druhym problemom su opakovane zapaly stredneho ucha. Podla Vasho opisu mal Vas syn iba jeden zapal stredneho ucha. Zapal vonkajsieho ucha (resp. zvukovodu s tym nem nic spolocne).
Poziadajte o vysetrenie a prezretie zdravotnej historia Vasho syna aj ineho (najlepsie detskeho ) ootrinolaryngologa. Podla vasho opisu sa nemate kam ponahlat.
Najlepsie je vykonat operaciu v celkovej anestezii (narkoza). Dieta si nebude nic pamatat a lekar ma moznost pohodlne opticky skontrrolovat rozsah vykonu.
Co sa tyka funkcie nosovej mandle - nie je to definovany organ (ako napr. podnebna mandla) ale ima zvacsene lymfaticke tkanivo v klenbe nosohltana. Takze aj po odstraneni (zvacseneho) lymf. tkaniva tam vzdu nejake ostane.
Laser - je len iny druh chirurgickeho noza. Takze laser neznamena ziaden zazrak ani vseliek. Ako ho chirurg ma a vie ho pouzivat, tak dobre. Ak nie a pouzije inu metodu - ziadne rozdiely v priebehu operacie ani v hojeni nie su.