Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Diagnóza bronchitis obstructiva recidivans

Máme 18 mesačného syna. V prvom roku nebol vôbec chorý. V januári, keď mal 14 mesiacov, bol prvý krát hospitalizovaný s akútnym zápalom priedušiek. Po 4 dňoch nás prepustili do domácej liečby a odporučili užívať Ambrobene. Asi do 2 týždňov bol úplne bez kašla. Potom začal sucho kašlať. Na odporúčanie detskej lekárky sme mu dávali Robitusin. Po pár dňoch bolo všetko v poriadku. 6 týždňov od prvej hospitalizácie mal jeden deň soplíky, večer začal pokašliavať a ráno nevládal dýchať, tak sme museli ísť opäť do nemocnice. Diagnóza bronchitis obstructiva recidivans. Tentoraz bol napojený aj na kyslík a na JIS strávil 48 hodín. Za ďalších 24 hodín nás prepustili domov a opäť sme užívali Ambrobene. Odvtedy nebol vôbec chorý. Navštívili sme imunológa, ktorý mu na základe správ z nemocnice a našich odpovedí na otázky odporučil užívať ZYRTEC, FLIXOTIDE N a SINGULAIR každý deň a ak by potreboval, tak VENTOLIN a RECTODELT. Dieťa je stále kojené. Nemá žiadne prejavy alergie ako svrbenie očí, kýchanie ani kašel. Ja mám alergiu na seno, peľ, palinu, roztoče, mačky, kukuricu, raž, manžel len na niektoré pele ale v slabej miere, nikdy neužíval žiadne lieky. Lieky predpísané imunológom sme mu ešte nedávali. Táto liečba sa nám zdá príliš intenzívna, hlavne keď teraz neabsolvoval ani žiadne testy.

Otázka

Diagnóza bronchitis obstructiva recidivans

Odpoveď

ak váš opis je úplný, tak aj mne sa javí liečba prehnaná - a nezodpovedá ani smerniciam pre liečebné postupy v podobných prípadoch. Musím však zdôrazniť, že Váš laický opis priebehu mohol kolega imunológ vidieť inak a nemyslím si, že nemal pri svojom rozhodovaní k dispozícii žiadne testy. Predpokladám, že prinajmenšom mal k dispozícii výsledky laborat. vyšetrení, ktoré Váš syn absolvoval počas hospitalizácie. Vzhľadom na frekvenciu a opis príznakov by som sa v liečbe obmedzil na včasné podanie ventolinu (predpokladám, že o dávkovaní a spôsobe podania ventolinu ste boli poučená) pri prípadnom návrate príznakov obštrukčnej bronchitídy, a ak by to zhoršeni naberalo nejaké výrazné obrátky, tak Rectodelt (tretina alebo pol čapíka pre 18mesačné dieťa bohate stačí!).
Vzhľadom na anamnézu - obaja ste alergici - sa ale dá očakávať, že aj váš syn sa bude vyvíjať podobne a asi sa časom nevyhne ani dlhodobému užívaniu Zyrtecu a možno ani tým ďalším liekom.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať