Pri chorobe mi stále skáče teplota.. je to normálne?

Mám 14 rokov a 29.1. mňa dosť bolela trubica. Ked som zakašlala cítila som hlien a nepríjemnú chuť.Mala som aj teplotu 38°C a mala som bolesť hlavy, bola som unavená a ubolená, mám zapálené hrdlo aj tonzily. Hrdlo ma nebolelo. Doktor na pohotovosti mi určil bronchitis ac. a rhinopharyngitis ac. Predpísal mi lieky Xorimax 2x250mg, dalej Erdomed susp 3x5ml, Paralen pri teplote. 29.1. som mala horúčku 40°C, schladila som sa vlažnou sprchou, horúčka klesla. Na další deň 30.1. som kašel hlienový nemala, bol taký ako ked zaskočí voda a teplota stále 38°C. Další deň ma nič nebolelo, ani kašel nebol silný, nebol ani bolestivý ale ani moc hlienový a teplota bola stále rovnaká 38°C, potom klesla zase na 37°C a skákalo to medzi týmto rozhraním, dalej 31.1. môj kašel bol hlienový, nebolestivý so zeleným hlienom a mala som teplotu 38°C, dalej 1.1. mám teplotu 37,9°C, potom zase 38°C.Vždy večer som si dala Paralen, aby som lepšie zaspala. Mám sa pomerne dobre, len mi nejdú do hlavy tie horúčky či je normálne ked takto skáču a klesajú a trvajú už od 29.1.?

Otázka

Pri chorobe mi stále skáče teplota.. je to normálne?

Odpoveď

S vašimi problémami ste sa správne obrátili na lekára. Pri pretrvávajúcich problémoch je treba pokračovať v liečbe a mal by vás vidieť špecialista – otolaryngológ. V súvislosti so stanovenou diagnózou môže byť prítomnosť horúčky po niekoľko dní prirodzená a pri správnej liečbe by mali ustúpiť a určite budete v poriadku. Komunikujte však so svojim lekárom až do ústúpenia choroby. Možno vám odporučia vybrať mandle. Ak by horúčky pretrvávali dlhodobo, zvlášť v subfebrilnej forme je potrebné hľadať ďalej príčinu a podstúpiť vyšetrenia doporučené lekármi.- môže ísť o inú komplikovanejšiu diagnózu. Dlhodobé teploty a subfebrility svedčia o skrytom zápalovom procese rôzneho pôvodu. Z hľadiska genetickej toxikológie predstavujú neliečené, chronické zápalové procesy významné riziko ako tzv. biologický mutagénny faktor“. A každý chronický zápalový proces trvajúci roky môže v kombinácii s ďalšími negatívnymi faktormi viesť v tkanive k transformácii niektorých buniek a v tých sa pri pôsobení ďalších rizikovými vplyvov môže spustiť proces karcinogenézy, vyúsťujúci do tvorby nádorov čiže rakoviny. To však nie je váš prípad.
Obecná rada pre všetkých - je vždy poctivo doliečiť každé zápalové ochorenie a odstrániť všetky dlhodobé zápalové ložiská, pretože tieto, okrem priameho ohrozenia zdravia, môžu z dlhodobého hľadiska zvyšovať pravdepodobnosť vzniku rakoviny v postihnutom tkanive. Správnou výživou a životosprávou predídete častým ochoreniam dýchacieho traktu, ale posilníte aj funkčnosť imunitného a reparačného systému a odolnosť voči mnohým ochoreniam a toxickým či genotoxickým vplyvom.