Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Výsledky vyšetrenia MG a USG prsníkov

Pri poslednom MG a USG vyšetrení prsníkov mi zistili tento nález: Dysplasio mammae bilat, gravis s obojstrannými MIK, ktoré vľavo majú v.s.malígny charakter a nemožno vylúčiť CA in-situ. Doporučujú mi vákuovú mamotómiu. Už dva roky mi pomocou Agolutinu upravujú menzes. Mohol tento liek zhoršiť môj stav, keď posledné MG bolo ešte v poriadku? Tento mesiac mi nasadili liek Duphaston, no v príbalovom letáku sa udávajú nežiadúce účinky aj zvýšené riziko rakoviny prisníkov. Nemôže mi tento liek spôsobiť ešte väčšie problémy s prsníkmi?

Otázka

Výsledky vyšetrenia MG a USG prsníkov

Odpoveď

Spomínané hormonálne prípravky sa síce bežne používajú u žien, ale samozrejme predstavujú určité zdravotné riziko aj keď niektorí to popierajú čiste na základe štatistiky. Pre vás nie sú dôležité štatistiky hovoriace o tom, že väčšina žien ich znáša bez následkov. Vy môžete patriť k tej menšej časti, ktorá ich netoleruje bez zdravotných následkov. Pri vašom náleze by ste mala sama zvážiť ich používanie aj vzhľadom na riziká ktoré vám naznačuje sám výrobca na príbalovom letáku. Nemožno viniť lekárov, že vám ich nasadili, keďže ste mala anovulačné cykly, ale nemožno celkom ani vylúčiť súvislosť s vašim nálezom. Ale nie v tom zmysle, že by používané prípravky priamo vyvolávali u zdravých žien rakovinu prsníka. U žien s hormonálno-metabolickými poruchami však môžu mať špecifické vedľajšie účinky a vy môžete patriť k rizikovej skupine žien. Chápem, že možno po ich vysadení budete mať problémy s pravidelným menštruačným cyklom, ale vzhľadom na váš nález by som uvažoval o prerušení hormonálnej liečby a išiel by som sa poradiť s iným odborníkom ako ďalej. Je aj možné, že uvedené prípravky nemajú nijakú súvislosť so vznikom vášho nálezu na prsníkoch a že tento nález je výsledkom pokračovania problémov s nepravidelným ovulačným cyklom. Z titulu opatrnosti by však bolo nateraz vhodné po porade s iným odborníkom zvážiť použitie bežnej hormonálnej liečby.
Treba si uvedomiť, že akákoľvek lieková terapia má vždy okrem žiadúcich účinkov aj menšie či väčšie riziko nežiadúcich účinkov. Aj plošné používanie účinnych hormonálnych prípravkov v antikoncepcii napriek nesie v sebe aj spomínané riziko nežiadúcich účinkov.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať