Mám 36 rokov, alergiu máme v rodine, staršia sestra sa na ňu lieči od svojich 18 rokov. Ja som mala príznaky už v detstve (kožné vyrážky, alergia na antibiotiká-Penicilín, Tetracyklín, Rovamicín, ale liečbu alergie som začala až v 32 rokoch. Vtedy som navštívila lekára, ktorý zistil, že mám Polinózu-precitlivenosť na pele brezovitých stromov, obilnín, repky, ambrózie, plesne, červotoče, srsť psa, candidu albicans. Okrem toho trpím silnou potravinovou alergiou, hlavne na ovocie a zeleninu, robí sa mi ekzém, ktorý sa vytvára hlavne pri styku s niektorou zeleninou a ovocím(mrkva, zemiaky, jablká). Keď s nimi nie som v kontakte, ekzém zmizne, ale mávam suché miesta po rukách celoročne. Keď som sa začala liečiť, dávali mi injekcie - 3 dávky. Potom som však vymenila lekára ku ktorému teraz chodím a on ma lieči len tabletkami (najprv som brala Fixit 120, potom kvôli gravidite Zodac, ale ten ma uspával, tak mi teraz dali Aerius 5ml, ktorý so ešte nezačala užívať, lebo som ho dostala len včera) s tým, že desenzibilizáciu mi nechce urobiť kvôli tomu ekzému. Moja otázka je, či naozaj v mojom prípade sa nedá liečiť alergia desenzibilizáciou, keďže mojej sestre toto veľmi prospelo. Jej to robili aj keď má oveľa horší ekzém. Mne sa z roka na rok alergia zhoršuje, mávam problémy s upchatým nosom a s dýchaním.
Ekzém sám osebe nie je na prekážku desenzibilizácii ( po novom alergénovej imunoterapie), pokiaľ sa touto liečbou nezhoršuje ( čo treba samozrejme odskúšať) a pokiaľ nejde o veľmi závažné formy (ale to asi nebude váš prípad). Prekážku vidím skôr v tom, že Vaša alergia je dosť rozsiahla- ste podľa vašich údajov alergická na celú paletu alergénov. Alergénová imunoterapia má efekt hlavne v prípadoch,kedy je v popredí jeden druh alergie, či už sú to pele tráv, stromov, burín, alebo roztoče. Ak je alergia príliš rozsiahla, tak liečba nemá žiadúci efekt, lebo ak sa aj ovplyvní niektorá zložka alergie, tie ostatné sa postarajú o udržovanie ťažkostí. Preto v týchto prípadoch sa volí skôr dlhodobá liečba protialergickými liekmi- ako sú aj vami spomenuté lieky.Zrejme však liečbu treba doplniť aj o lokálne pôsobiace lieky, protizápalové nosné spraye, prípadne inhalačné lieky. Veľmi dôležitá je aj úprava domáceho prostredia a životosprávy.
MUDr. Dagmar Bálintová pôsobí ako odborný lekár v pľúcnych chorobách a imuno-alergológii. 10 rokov pracovala ako zástupca primára na lôžkovom pľúcnom oddelení, po absolvovaní špecializácie z alergológie a klinickej imunológie prešla do ambulantnej praxe, v ktorej sa venuje obom svojim odbornostiam. Intenzívne sa venuje i prednáškovej činnosti na odborných fórach, s osobitným zameraním na moderný manažment prieduškovej astmy.
4 roky viedla poradňu pre laickú verejnosť v oblasti pneumológie a imunoalergológie- Respiro Fórum.