Akné a mastiaca sa pleť

Mám 15 rokov. Približne 4 roky mám akné a veľmi sa mi mastí pleť aj vlasy. Chodím ku kožnému a rok a pol som užívala CURACNE. Pleť sa mi o dosť zlepšila, zápal mám vyliečený no mám ešte počkať, pokiaľ mi zmiznú červené flaky. Čo sa týka pleti, som spokojná, pretože to je podstatne lepšie ako kedysi, ale bojím sa, že keď sa mi teraz, po vysadení liekov, ktoré ma doslova \"vysušovali\", začala pleť zase extrémne mastiť ako pred užívaním curacne, akne sa mi zhorší. Aj vlasy sa mi zase mastia extrémnou rýchlosťou. Músim ich umývať aspoň každý druhý deň, aby vyzerali k svetu. Chcela by som vedieť aj názor iného odborníka, či je takéto rýchle mastenie vlasov a pleti v poriadku a či existujú nejaké prípravky na vlasy, ktoré by zabránili ich masteniu. Viem že som v puberte, kedy sú takéto stavy asi normálne, ale už mi to dosť vadí. Hlavne by ma zaujímalo, že či sa mi to vráti do normálu postupom času, keď dospejem alebo ma to bude sprevádzať celý život.

Otázka

Akné a mastiaca sa pleť

Odpoveď

V puberte sa začínajú v tele produkovať hormóny, ktoré spôsobujú zväčšenie mazových žliaz. Je to normálna súčasť vývoja tela. U ľudí postihnutých akné sú však mazové žľazy stimulované týmito hormónmi k nadmernej produkcii kožného mazu.

Vôbec nepíšete, ako sa o pleť (okrem prípravku od kožného) staráte. Veľmi dôležité je pleť si každé ráno i večer vyčistiť. Potrebujete upokojiť mazovú žľazu, preto je lepšie použiť jemný čistiaci gél. Ale ak máte pleť po liečbe ešte príliš vysušenú, použite skôr čistiace mlieko. Potom pleť dočistite a osviežte tonikom bez alkoholu a jemne hydratujte kvalitným krémom. Starostlivosť by som ešte doplnila o prípravky s obsahom kyseliny salicylovej – lokálny krém na akné i sérum na čistenie pórov. Nezabudnite na make up - kvôli ochrane pleti.

Čo sa týka mastenia vlasov - aktivita mazových žliaz rastie pod vplyvom hormónov, tepla, vlhka, stresu... Pre mastný typ vlasov je vhodné použiť šampóny s neutrálnym alebo kyslým pH. Pri umývaní je tiež treba dbať na jemné zaobchádzanie, šampón vtierať zľahka do vlasov, vlasy so šampónom nedrhnúť a pri oplachovaní nepoužívať horúcu vodu – to všetko dráždi vlasovú pokožku a aktivuje mazové žliazky. Najvhodnejší je potom ľahký kondicionér, ktorý sa neoplachuje, a ktorý udrží vlasy vzdušné a ľahké. Po umytí je najlepšie nechať vlasy voľne preschnúť. Rozhodne nie je vhodné drhnúť vlasy froté ručníkom alebo používať hrubé kovové kefy, tým sa len opäť podráždia mazové žliazky. Vhodné sú hrebene z prírodného materiálu a so zaoblenými zubami. Dobré kefy nesmú v žiadnom prípade škrabať. Ešte vhodnejšie než kefy sú potom obyčajné hrebene s riedkymi zubami. Dôležitá je zásada – kefu umývame zároveň s vlasmi, inak sa okamžite dostanú späť do čerstvo umytých vlasov tuky a nečistoty. Účinnou formou starostlivosti o pokožku hlavy je pravidelné prestrihávanie vlasov. Najlepšou voľbou sú vzdušné účesy, vďaka ktorým vlasy nie sú zľahnuté a teda sa ani tak nemastia.