Vyšší cholesterol a vysoké hodnoty cukru

Mame zistili vyšší cholesterol a lekárka jej nasadila SORTIS 1 tab. večer. Od vtedy má problémy s cukrom stále je vysoký nedarí sa jej dať dole hodnoty napriek tomu, že si pichá večer inzulín a drží prísnu diétu ako diabetička.

Otázka

Jedná sa o mamu. Zistili jej vyšší cholesterol a lekárka jej nasadila SORTIS 1 tab. večer. Od vtedy má problémy s cukrom stále je vysoký nedarí sa jej dať dole hodnoty napriek tomu, že si pichá večer inzulín a drží prísnu diétu ako diabetička. K tomu sa pridružili problémy s dýchaním a bolesť nôh je často unavená-(hodnoty železa sú v poriadku). V príbalovom letáku lieku som vyčítala tieto nežiadúce účinky. Mama bola na kontrole a stále má hodnoty cukru 23-28. Mama mala 1x cievnu príhodu a je po operácii ciev má 3 bypassy. Preto sa chcem opýtať či túto šarapatu nemôže robiť liek Sortis a či je aj iný liek na cholesterol ako sortis, ktorý má tak veľa nežiadúcich účinkov.

Odpoveď

Dobrý deň, pri užívaní Sortisu môže byť nežiadúcim účinkom zvýšená svalová slabosť a únavnosť, preto je nevyhnutné neodkladne vysadiť Sortis. Zvýšenie glykémií nepatrí medzi nežiadúce účinky Sortisu. V každom prípade je potrebné vysadiť Sortis a absolvovať kontrolu na diabetologickej ambulancii, kde ošetrujúci lekár určí ďalšiu liečbu zvýšeného cholesterolu a úpravu liečby cukrovky.