Neznesiteľné svrbenie celého tela

Moja mama má od mája problémy so svrbením tváre, ktoré prešlo na celé telo. Najprv išlo o svrbenie v oblasti nosa,líc,očí a úplne celej tváre. neskôr to prešlo na prsia, potom na ruky a na celé telo.

Otázka

Moja mama má od mája problémy so svrbením tváre, ktoré prešlo na celé telo. Najprv išlo o svrbenie v oblasti nosa,líc,očí a úplne celej tváre. neskôr to prešlo na prsia, potom na ruky a na celé telo. Nemá žiadne vyrážky, iba pri intenzívnom škriabaní sa vyskytnú červené vyrážky skôr ide o fľaky, zrejme sposobené podráždením. Svrbenie je neznesiteľné a stupňujúce sa.

Navštívila aj lekárov, nakoľko sa u nás v rodine vyskytol svrab prinesený z nemocnice. Spojitosť bola vylúčná. Výsledky boli v norme, len chudokrvosť má hodnotu 97. Kožný lekár jej predpísal chladivý pepermintový roztok a liek OMARIT 2x1. Vysadila akúkoľvek kozmetiku, sprchuje sa v čistej vode no napriek tomu stav sa nezlepšil, dá sa povedať, že sa to postupne zhoršuje. Už nevieme na koho sa obrátiť a čo robiť.

Odpoveď

Skúšali ste aj testy na alergiu? Treba vylúčiť alergény ako lepok, čokoláda, vajcia, niektoré druhy zeleniny, exotické ovocie... Skúste ľahkú stravu, probiotiká, detoxikáciu organizmu, možno chýbajú minerálne látky, vitamíny...

Dlhotrvajúce svrbenie celého tela bez zjavného dôvodu môže byť príznakom poruchy pečene či krvi. Preto by bolo vhodné urobiť kontrolu pečeňových testov a bilirubínu. Môže sa jednať aj o vážne ochorenie lymfatického systému. Pokožke sa uľaví ak sa budete umývať nie horúcou vodou a večer natriete ešte vlhké telo trochou kokosového oleja a necháte vsiaknuť cez noc do kože - bez utierania sa.