Suchá koža v oblasti predkolenia

Asi pred dvoma rokmi som sa pri opaľovaní trochu spálila v oblasti predkolenia, odvtedy som tam zvykla mať dosť suchú kožu v porovnaní so zbytkom tela.

Otázka

Mám 19 rokov a od mala som zvykla mať menšie kožné problémy, ale nič vážne. Asi pred dvoma rokmi som sa pri opaľovaní trochu spálila v oblasti predkolenia, odvtedy som tam zvykla mať dosť suchú kožu v porovnaní so zbytkom tela. Túto zimu ma však v tejto oblasti začalo trápiť nepríjemné svrbenie, potom som na Vianoce dostala epilátor, tak som ho raz vyskúšala a odvtedy je to zle, zvykne to často svrbieť a koža je síce iba trochu, ale viditeľne začervenala a na dotyk trochu drsná. Plus stále keď sa sprchujem to zvykne dosť štípať. Snažila som sa to natierať propolisovou masťou, beriem aj doplnok stravy Panthenol, no nelepší sa to. Ku lekárovi sa však dostanem najbližšie o pár týždňov, viete mi poradiť čo dovtedy robiť alebo čomu sa vyhnúť ? Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď

Na povrchu našej kože sa vyskytujú rôzne baktérie. Tie nám za bežných okolností nespôsobujú problémy, ale pri drobnom porušení kožného povrchu môžu vniknúť do ranky a spôsobiť zápal korienkov chĺpkov. Nikdy sa opakovane nehoľte, ak zápal pretrváva. Situáciu ešte viac zhoršíte. Vaša pokožka je podráždená, preto je potrebné ju regenerovať a hydratovať. Vyskúšajte kokosový olej, vitamín E, pokožku dôkladne ošetrujte upokojujúcim telovým mliekom – bez parfumu, použite jemné bambucké maslo, aloe vera gél alebo kamilkový obklad, kalciovú masť či krémy určené na citlivú pokožku. Po epilácii je vhodné vykonať dezinfekciu kože a ošetrenú oblasť zasypať detským púdrom. Ak sa zápalové prejavy opakujú, treba navštíviť kožného lekára.