Tŕpnutie ľavej polovice tváre a ruky

Asi pred mesiacom mi začala tŕpnuť ľavá polovica tváre a ľavá ruka – teda skôr prsty na ruke. Neurológ mi predpísal infúzie Oxantil - u a magnézia.

Otázka

Asi pred mesiacom mi začala tŕpnuť ľavá polovica tváre a ľavá ruka – teda skôr prsty na ruke. Neurológ mi predpísal infúzie Oxantil - u a magnézia. Týždeň som ležala v nemocnici, bola som na vyšetrení mozgu MR, všetko v poriadku. Uzavreli to ako syndróm karpálneho tunela a odporučili ma na vyšetrenie EMG. Moja neurologička ale EMG zamietla a predpísala mi Ansilan a Napsyn, ktoré ale nemám v pláne užívať, nakoľko nechcem byť závislá na liekoch na nervy a necítim sa byť nijako zvlášť vypätá.

V roku 2001 som prekonala mozgovú porážku s ľavostrannou hemiparézou. Teraz užívam Tebokan 40mg. a Anopyrin 30 mg. Mám vrodený Trombofilný terén FV Leiden, coxatroza III. St., arteriálnu hypotenziu, najnovšie spadnutú klenbu na nohách, v minulosti som sa liečila na struma diffusa, migrénu, operácie 3x SC, halox, žlčník, v detstve ľavá coxa, mám myómy na maternici. V roku 2012 som rodila tretí krát SC, a počas tehotenstva aj po, som si pichala Clexane do stehien. Ku koncu liečby ( pichala som si asi 8 mesiacov ) som začala pociťovať nepríjemné bolesti v stehnách, veľakrát som mala problém aj postaviť sa. Dokonca som si niekedy už ani nevedela kam pichnúť - od bolesti a cítila som takú stuhnutosť v stehnách.

Občas mám ten problém so stehnami aj teraz, ako keby stuhnutosť a veľakrát mám problém keď sedím a potrebujem sa postaviť, alebo naopak.. po státi si sadnúť. Mám pocit, že ma bolia všetky kosti a svaly. V poslednom čase ma stále bolí pravá polovica hlavy, slzí mi oko, často mávam také trhanie viečka, býva mi na zvracanie, v nemocnici som mala stále zvýšený pulz nad 90, po ránu sa mi triasli ruky, momentálne mám stále opuchnuté ruky, prsty, okolo úst a na jazyku cítim mravcov, občas aj na nohe. V noci sa budím stále na stŕpnuté ruky, stále mávam studené chodidlá, častokrát aj ľavú ruku. A ešte mám popraskaný jazyk a na špičke jazyka cítim stále pálenie, ako keby som zjedla kilo soli. Mám pocit, že som z tých všetkých príznakov viac chorá, ako naozaj. A to som večný optimista a bývala som stále plná humoru, elánu... a teraz? Rozmýšľam stále nad tým, či je to skleróza mult., či tetánia, či „obyčajná migréna“, či ten karpálny tunel, či niečo so zrážanlivosťou, s cievami, či ako mali tesne po porážke podozrenie na lupus...alebo niečo úplne iné, o čom som ešte nepočula.

Odpoveď

Máte veľmi širokú škálu ťažkostí a boli realizované viaceré vyšetrenia, ktoré určité ochorenia vylúčili. MRI mozgu vylúčila diagnózu sclerosis multiplex, migréna má iné príznaky ako vy popisujete. Tetánia je stav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti. Nervové vlákna, ich funkcia a to, čo zásobujú, svalový systém sú v stave zvýšeného napätia, sú zvýšene dráždivé. Toto ochorenie je diagnostikované neurológom na základe príznakov, EMG vyšetrenia. Pri tetánii je labilný celý nervový systém, človek býva nervózny, nesústredený, trpí poruchami spánku, často je prítomné rýchle, hlboké a sťažené dýchanie, pocit tŕpnutia, elektrizácie, mravčenia prstov na rukách a nohách, alebo kŕče v prstoch a rukách, mravenčenie okolo úst a jazyka, studené ruky a nohy, búšenie srdca, zrýchlený pulz, úzkosť , potenie, bledosť, nekľud, závraty niekedy až mdloby, zmena potencie a libida, tupá bolesť hlavy, potenie. Je však potrebné vylúčiť inú príčinu ťažkostí , vykonať laboratórne vyšetrenia, interné prípadne endokrinologické. Liečba tetanie patrí do rúk odborníkov neurológa, psychiatra , psychológa.