Migréna od detstva

Mám 20 rokov a odmalička trpím silnými bolesťami hlavy, ktoré boli a sú takmer vždy spojené s bolesťami žalúdka. Často sa mi stane, že niečo zjem a potom ma začne bolieť hlava, bolí ma aj žalúdok, večer už bolí neznesiteľne a ak nezaspím, tak zvraciam a vtedy bolesť zvykne ustať.

Otázka

Mám 20 rokov a odmalička trpím silnými bolesťami hlavy, ktoré boli a sú takmer vždy spojené s bolesťami žalúdka. V detstve som veľa zvracala, okolo 13. roku všetko ustalo. V 17-18 rokoch znova začali silné bolesti hlavy, vždy v oblasti čela, pani neurologička nenašla nič, vraj je všetko v poriadku, mám len migrénu a s tým sa nedá nič robiť. Často sa mi ale stane, že niečo zjem a potom ma začne bolieť hlava, bolí ma aj žalúdok, do večera bolí neznesiteľne a ak nezaspím, tak zvraciam a vtedy bolesť zvykne ustať. Výskedky gastroskopie tiež v poriadku. Nemyslím si, že je to jedlom, pretože sa mi to nestáva vždy pri tom istom jedle. Chcela by som vedieť, či je to naozaj migréna a naozaj sa s tým nedá nič robiť, alebo je to niečo akože niekedy nedokážem stráviť jedlo (a prečo ma teda bolí aj hlava pritom?). Stravujem sa zdravo, veľa ovocia, zeleniny, žiadne mastné či vyprážané jedlá. Akého doktora by som mala navštíviť?

Odpoveď

No teraz už musíte navštíviť len múdreho a skúseného doktora, ktorý sa potrápi s vašou anamnestickou zdravotnou históriou a podrobí ju analýze a uvažovaniu. Nevtipkujem. Veď vy ste už bola u špecialistu neurológa a ten vám povedal, že nie je vám nič a máte „len“ migrénu idiopatického charakteru čo znamená že príčina je neznáma. V neurológii je veľa algických (bolestivých) stavov ktoré nemajú známu a zjavnú príčinu, no v skutočnosti nejakú majú, len sa nedá ľahko, alebo súčasnými vašetreniami dopátrať. Rovnako gastroenterológ nič nezistil. Preto sa treba zamýšľať, odborne dlhšie a mať pri tom dlhoročné skúsenosti s rôznymi aj unikátnymi typmi príčin migrénozných stavov. Správne tiež uvažujete že tu jedlo asi nebude vyvolácajúci faktor a môže to byť naopak, že bolesti žalúdka, nausea a zvracanie boli skôr vždy súčasťou (dôsledkom) migrenotického podráždenia a nie jeho vyvolávajúcou príčinou.

Preto treba hľadať ďalej a inde a veľmi systematicky. Vzhľadom na to, že ju máte od malička prichádza do úvahy a treba vyšetriť aj množstvo iných príčin a a spúšťacích faktorov a ich kombinácií, ktoré vyvolajú cievny a svalový spazmus (kŕč, stiahnutie) v oblasti hlavy, očí, krku šije, čela, očí, žalúdka a pod. napríklad, prekonané choroby, lieky, hormonálne príčiny a disproporcie, vrodené cievne anomálie, váš psychický profil a psychohygienu, spánkový a regeneračný režim, fajčenie, výživové extrémizmy a obmedzenia, akékoľvek dlhodobé psychické napätia, stresy, obavy, strach, šikanovanie, úzkosti. precitlivelú povaha, atď, atď. Dôležitý je údaj, ktorý uvádzate, že v 13 roku to ustalo a potom sa to zasa vrátilo v 17 a 18 roku. Tu treba analyzovať, pretože tu sa dá vyskúmať vyvolávajúca príčina. Ale je to ťažké pretože sa tu viaceré vyvolávajúce možnosti môžu prekrývať, napr. v týchto obdobiach sa menia hormonálne aktivity u dievčať, ale tiež je to obdobie psychických zmien, dospievania a puberty, ale tiež obdobie zmien v neuropsychickej záťaži (stredná škola, vysoká škola, prijímačky, zmeny v životospráve, výžive, antikoncepcia, lieky, fajčenie atď). Preto treba preskúmať, ktoré faktory sa výrazne zmenili v čse 13 rokov keď vám migréna prestala a ktoré sa zmenili v čase keď sa opäť vrátila. No a to musí robiť veľmi skúsený a múdry diagnostik. Skúste takého nájsť a pokiaľ ide o mňa tak dokážem analyzovať len ak napíšete ešte raz a uveďte maximum rôznych faktorov, ktoré by stým mohli súvisieťod detstva až do teraz (aké ste boli dieťa, či inak zdravé, alebo chorľavé, aké choroby ste prekonali, aké iné zdravotné problémy máte teraz aké lieky ste brali, či ste boli chudá alebo s nadváhou, či ste mali bezstresové detstvo, alebo plné stresu, ako ste jedli a či ste jedli všetko, alebo ste trpeli nechutenstvom, alebo mali nejaké diéty, ako ste spali, alebo ponocovali, či nesedíte dlho pri televízii, počítači, PC hrách, mobiloch, učení, či nie ste typ workholika, neurotický typ a pod., ďalej vtedajší a terajší výživový režim, zápalové ochorenia a procesy v oblasti hlavy, očí, učí, nosných dutín, aký mávate tlak a pod. Viem už, že jete veľa ovocia a zeleniny a vyhýbate sa mastnotám no ja potrebujem širšiu komplexnú anamnézu, životosprávny profil a psycohygienický režim vrátane možných neurotizujúcich sociálnych faktorov. Len tak sa z toho dá niečo vydiferencovať o presnejšom okruhu príčin.

Možete tiež zavolať do poradne zdravia ktorú vediem na číslo 055/7860145 a určite sa k niečomu dopátrame. Ak v tomto období často veľa ponocujete a málo spíte začnite hneď so zmenou spánkového režimu a aspoň 3-4x týždenne sa vyspite do vôle a choďte spať už okolo 21 hodiny aby ste už okolo 22 spala, lebo deficit dostatočného a hlbokého spánku je jeden z najsilnejších vyvolávajúcich faktorov migrény. Spôsobuje prečerpanie ciev a ich spastickú reakciu. Spánok v pravý čas, teda keď ho človek potrebuje sa nedá nahradiť (dospať) neskôr v inom čase. Taktiež si prehodnoťte či máte v priebehu denného a týždenného režimu dostatok pocitov uvoľnenia, psychického rozptýlenia, pohody a relaxu, či nie ste stále v nejakom napätí z čoholoľvek. Treba si dať preveriť aj zrak a neviem či používate alebo možno potrebujete okuliare. Asymetria v očnej blízkozrakosti či ďalekozrakosti medzi jednotlivými očami môže spôsobovať aj takléto migrenózne problémy. Žalúdočnú schúlostivenosť riešte trochu pestrejšou stravou všetkých typov a raz za týždeň si kľudne môžete dať aj niečo vyprážané, no radšej zdravo doma od mamy. Veľmi dôležitá je aj vaša reakcia na alkohol, či sa vám to po ňom zhoršuje, alebo zlepšuje. No a ešte plno ďalších údajov ktoré sa musím buď ja, alebo iný seriozny doktor dozvedať aby na niečo prišiel.