HPV a zmeny na krčku maternice

Je vhodné podstúpiť konizáciu krčka maternice pri výsledku z cytológie L-SIL? Najprv bol výsledok ASCUS a v priebehu troch mesiacov sa zmenil na L-SIL. Boli tam bunky neznámeho pôvodu a pozitívny výsledok na HPV vírus.

Otázka

Je vhodné podstúpiť konizáciu krčka maternice pri výsledku z cytológie L-SIL? Najprv bol výsledok ASCUS a v priebehu troch mesiacov sa zmenil na L-SIL. Boli tam bunky neznámeho pôvodu a pozitívny výsledok na HPV vírus. V roku 2010 som mala krček zamrazený kvôli vredu, pričom výsledky cytológie pred a aj po zákroku boli v poriadku. Názor jedného lekára je, že áno je potrebné to podstúpiť a názor druhého lekára je, že zatiaľ to nieje potrebné podstúpiť, ale zopakovať kontrolný ster o pol roka. Krček vraj vyzerá byť v poriadku. Mám 29 rokov a zatiaľ nemám deti. Neviem sa rozhodnúť. Momentálne čakám na výsledky cytológie. Užívam Duphaston kvôli pravidelnému menštruačnému cyklu. Ak by bol výsledok rovnaký mám súhlasiť s konizáciou? V prípade, ak by sa výsledok zmenil na ASCUS taktiež to mám podstúpiť?.

Odpoveď

Ku konizácii sa pristupuje v určitom štádiu zmien v bunkách (dysplastické bunky) a tkanive krčka maternice, ktoré by už pri ďalšom vývoji mohli byť rizikové (neoplastické - rakovinové). Cieľom je ošetriť krčok maternice skôr, než by sa podozrivé zmenené bunky transformovali na rakovinové. Ide teda o prevenciu rakoviny krčka u žien u ktorých sa takéto zmeny vyskytli z akéhokoľvek dôvodu (napr. z infekcie HPV). Po konizácii môžete mať dieťa, odstránia sa len rizikové časti tkaniva. Medzi stupňom zmien označovaným skratkou ASCUS a L-SIL nie je veľký rozdiel a ide v oboch prípadoch o miernejšie zmeny v bunkách a tkanive cervixu (krčka). Názory dvoch lekárov sa líšia len v čase, kedy treba ku konizácii pristúpiť. Ten, ktorý chce počkať predpokladá, že krčok sa ešte môže vyhojiť spontánne či pomocou liečby a určitého prístupu a možno nebude nutná konizácia. To vyžaduje neustále cytologické sledovanie a kontrolu zmien, čiže cytologické vyšetrenie na ktorého výsledky teraz čakáte. Ak by boli zmeny opäť miernejšie na úrovni atypických skvamóznych buniek neznámeho pôvodu (ASCUS) je možné ešte chvíľu počkať a sledovať ďalší vývoj. Závisí to od virulencie typu HP vírusu, ktorým ste sa nakazili a ktorý vlastne spôsobil zápal a zmeny v bunkách cervixu. Pri menej virulentných typoch HPV môže dôjsť k spontánnemu vyliečeniu, no pri rizikových typoch to je menej pravdepodobné. Vyliečenie môžete podporiť aj určitým prístupom k podpore imunity dobrou výživou a životosprávou, použitím imunostimulačných liekov či potravinových doplnkov a šetrením, hygienou a nedráždením krčka maternice nadmerným a rizikovým sexuálnym dráždením a rizikovými sexuálnymi praktikami (sexuálna zdržanlivosť počas liečby), liekmi, dezinfekčnými chemikáliami, a pod. Skrátka všetko čo podporí vašu imunitu a zníži dráždenie a zápalové procesy na krčku, zvyšuje pravdepodobnosť zlepšenia a vyliečenia tkaniva ak je HPV len mierne virulentný. V takom prípade a ak to potvrdí aj cytológia možno ešte počkať s konizáciou, ale treba byť pod pravidelnou kontrolou. No ak sa ani takýmto komplexným prístupom nepodarí zastaviť postup dysplastických zmien na cervixe, bude správne vykonať konizáciu. To či sa stav vyvíja k zlepšeniu, alebo zhoršeniu musí rozhodnúť váš lekár po precíznom vyšetrení cervixu a zhodnotení cytologických výsledkov. Istá nádej na zlepšenie tu teda je. No ak by výsledky neboli dobré a na krčku bude postupovať rozvoj abnormálneho tkaniva, netreba konizáciu oddialovať. Rovnako netreba oddialovať aj materstvo, aby ste v prípade možných neskorších komplikácii na krčku neznížila možnosti otehotnenia.