Alkohol je nebezpečný toxín

Minulý týždeň som bol na kamarátovej oslave. Mal 20 rokov, veľa sa tam pilo a ja som to dosť prehnal. Veľa som vypil a zvracal som, potom som išiel domov spať. Na ďalší deň ráno som sa zobudil a dal som si minerálku z ktorej ma hneď naplo a išiel som zase vracať. Čo ma dosť prekvapilo bolo, že som vracal aj krv.

Otázka

Minulý týždeň som bol na kamarátovej oslave. Mal 20 rokov, veľa sa tam pilo a ja som to dosť prehnal. Veľa som vypil a zvracal som, potom som išiel domov spať. Na ďalší deň ráno som sa zobudil a dal som si minerálku z ktorej ma hneď naplo a išiel som zase vracať. Čo ma dosť prekvapilo bolo, že som vracal aj krv, nie velke množstvo, iba trochu, ale aj tak ma to dosť znepokojovalo. Následne som išiel k obvodnej lekárke, ktorá mi povedala, že to bolo vyvolané veľkým množstvom alkoholu a že som mal podráždený žalúdok a preto som zvracal aj krv a že je zbytočné ma posielať na nejaké iné vyšetrenia ako sono atd. Ale aj tak som sa vás pre istotu chcel opýtať, či to bolo fakt tým alkoholom alebo to nemohlo byť vyvolané nejakou inou chorobou? Zvracanie sa mi už potom neopakovalo, bolo to len jendorázové. Od vtedy ráno ani bolesti žalúdka nemávam, ani nič podobné.

Odpoveď

Ako vidíte z vlastnej skúsenosti, alkohol nie ja žiadne neviniatko, ale nebezpečný bunkový a hepatotoxický jed a pri dlhodobom a pravidelnom pití aj potenciálny karcinogén a induktor vývojových vád u ľudského embrya a plodu (teratogén). Zároveň je to návyková látka a závislosť na alkohole zničila asi viac rodín a ľudských životov než všetky vojny. Nebezpečné je na ňom práve to, že ho akceptuje aj dnešná spoločnosť ako nejakú spoločenskú – náladu uvoľňujúcu – drogu a mladý človek preto nevidí dôvod, prečo by to aj on neskúsil. Ak nebudete mať žiadne ďalšie príznaky, tak ste v poriadku a lekárka má pravdu. Ak by nejaké ťažkosti pretrvávali, tak musíte ísť na vyšetrenie. Alkohol v zriedenom stave v malých množstvách po jedle (napr. malé pivo, 1 dcl vína) raz za mesiac vám neuškodí až budete starší. No alkohol pôsobí toxicky na protoplazmu všetkých buniek v tele a preto nie je dôvod, aby ho ktokoľvek doporučoval mládeži, medzi ktorú patríte aj vy. Táto vaša skúsenosť vám dúfam napomohla uvedomiť si, aký rizikový produkt je alkohol.