Čo so sociálnou fóbiou?

Chcela by som sa opýtať, či sa dá nejako bojovať so sociálnou fóbiou. Ak niekto dlhodobo trpí stresom a úzkosťou z každodenného vychádzania medzi ľudí a opúšťania svojho útočiska doma.

Otázka

Chcela by som sa opýtať, či sa dá nejako bojovať so sociálnou fóbiou. Ak niekto dlhodobo trpí stresom a úzkosťou z každodenného vychádzania medzi ľudí a opúšťania svojho útočiska doma.

Odpoveď

Asi sa nepomýlim, keď poviem, že odpoveď na vašu otázku ste si už hľadali viackrát. Odpoveď je jednoduchá - dá sa. Horšie je to už s realizáciou. Poznáte známe biblické príslovie: "Stalo sa mu to, čoho sa najviac obával?" Toto príslovie vystihuje presne tento problém. Ľudia, ktorí sa boja byť medzi inými ľuďmi sa uzatvárajú medzi štyrmi stenami svojho bývania (tu by sme mohli povedať aj väzenia) a myslia, si, že takto svoj problém vyriešia. Omyl! Nevyriešia, len ho zhoršia. Uzatvára sa tak bludný kruh ktorý prežívanie úzkosti a fóbie len zhoršuje. Kde je riešenie? Chodiť von! Chodiť medzi ľudí. Najprv len na miesta, kde sa cítite bezpečne a postupne aj ďalej. Určite chodíte buď do školy, alebo do práce. Aj keď je to náročné idete tam nie? Uvedomte si, že fóbia je len nepríjemný pocit, ktorý sa môže objaviť ale zase sa stratí. Čím viac na svoje nepríjemné pocity myslíte, tým sa nástojčivejšie ozývajú. Pokúste sa myslieť na iné veci. Neznamená to, že nepríjemné pocity (fóbia) nebudú. Oni budú ale nebudú také intenzívne a postupne sa stratia úplne a vy budete fungovať celkom pekne aj spoločensky.

Napadá ma taký príbeh o vlkovi,a Indiánovi: Raz večer zobral starý Indián svojho vnuka a rozprával mu o bitke, ktorá sa odohráva vo vnútri každého človeka. Povedal mu: synku, tá bitka v každom z nás je medzi dvoma vlkmi. Jeden je zlý.Je to hnev závisť, žiarlivosť, smútok, sebeckosť, hrubosť, nenávisť, sebaľútosť, falošnosť, namyslenosť, strach, fóbie a ďalšie. Ten druhy je dobrý. Je to radosť, pokoj, láska, nádej, vyrovnanosť, skromnosť, láskavosť, empatia, štedrosť a dôvera. Vnuk o tom všetkom premýšľal a po minúte se opýtal: \" A ktorý vlk vyhraje?” Starý Indián odpovedel,:\" Ten, ktorého kŕmiš\". Našli ste si v tomto príbehu analógiu svojho príbehu? No nehovoril som, že realizácia bude ťažšia? Napriek tomu som presvedčený, že ak budete chcieť a postupne na sebe pracovať, že to dokážete.