Meranie očného tlaku

Pri minuloročnej prehliadke mi prvýkrát v živote lekár meral aj vnútro-očný tlak. Na internete som sa dočítala, že sa to robí iba pri podozrení na rôzne ochorenia. Tak sa chcem spýtať, či mi mohol lekár merať ten tlak z nejakého dôvodu na podozrenie ochorenia, alebo iba tak preventívne.

Otázka

Mám od 13 rokov dioptrie do diaľky, momentálne mám 33 rokov, postupne sa mi zvyšovali dioptrie z -0,25 až po -2,5. Momentálne mám dioptrie -2,5 asi už tri roky a nemenia sa. Asi o pol roka by som mala ísť na prehliadku ako každý rok. Spomenula som si však, že pri minuloročnej prehliadke mi prvýkrát v živote lekár meral aj vnútro-očný tlak, bol v poriadku. Nenapadlo mi pýtať sa vtedy, prečo mi ho meria. Myslela som si, že je to bežné asi v mojom veku. Teraz mi to po pol roku až vŕta v hlave. A na internete som sa dočítala, že sa to robí iba pri podozrení na rôzne ochorenie, ako glaukóm, či očná hypertenzia. Tak sa chcem spýtať, či mi mohol lekár merať ten tlak z nejakého dôvodu na podozrenie ochorenia, či iba tak preventívne.Vzťahuje sa toto vyšetrenie a prípadné problémy s očným tlakom iba na ľudí s dioptriami alebo aj na ľudí, čo nenosia okuliare? Ešte by ma zaujímalo, či mi lekár musí merať ten očný tlak prikladaním prístroja, keď sú aj iné bezkontaktné prístroje (čo viem aj od môjho otca, ktorý má iného lekára).

Odpoveď

Meranie očného tlaku patrí medzi základe vyšetrenia, ktoré by mal pacient absolvovať pri každej preventívnej prehliadke. Určite by sa nemal merať až vtedy, ak je podozrenie na niektorú zo spomínaných diagnóz, ale práve naopak preventívnym meraním ju včas odhaliť. Určite sa netreba merania obávať.

Problémy s očným tlakom nemusia súvisieť s dioptrickou chybou oka, preto každý človek či už dioptrie má alebo nie, by mal raz za rok absolvovať preventívnu prehliadku, do ktorej patrí aj meranie očného tlaku. Zvýšený očný tlak nemusí pacient vôbec pociťovať, nemusí mať zo začiatku problém s videním, preto môže ujsť pozornosti a zmeny ním vytvorené môžu byť už následne nezvratné. Existuje aj bezkontaktné meranie vnútroočného tlaku, ktoré trvá pár sekúnd a je absolútne bezbolestné.

Textová Inzercia

Preukázaná účinnosť: 100 hodín nonstop hydratácie

Objavte účinky bunkovej vody z kosmatcovníka, ktorá dlhodobo aktivuje mechanizmy hydratácie pokožky.

Hempoint novy TXT
Plnospektrálny extrakt z kvetov konope vo svojej najprirodzenejšej podobe

Doprajte si prirodzenú kompozíciu všetkých aktívnych látok v ich prirodzenej synergii.

Najčítanejšie články