Manžel nadmerne konzumuje alkohol

Môj problém je v tom, že manžel za posledné dva roky /74 ročný/ z ničoho nič začal nadmierne konzumovať alkohol a tým sa stáva agresívny, stále hundre keď má vypité, nič sa mu nepáči nemá už žiadny životný ciel.Čo by ho vytrhlo z tejto letargie?

Otázka

Môj problém je v tom, že manžel za posledné dva roky /74 ročný/ z ničoho nič začal nadmierne konzumovať alkohol a tým sa stáva agresívny, stále hundre keď má vypité, nič sa mu nepáči nemá už žiadny životný ciel.Odíde z domu niekedy na 4-5 hodín pochodí všetky pohostinstvá v okolí - je ich 5. Nezaujíma sa ani o naše vnúčatá nič doma nerobí hoci bývame v rodinnom dome kde je stále niečo opravovať. Takýto stav trvá uňho asi 10-12 dní v mesiaci kým sa mu neminú peniaze,ktoré si ponecháva z dôchodku potom síce odíde z domu ale len na krátko a príde domov triezvejší. Problém je v tom že badám na ňom také príznaky, že vyskočí a chce ísť niekam, zabudne zavrieť plyn, nepamätá si niektoré veci začne kričať hľadá veci ktoré on sám daroval niekomu alebo vyhodil.

Viem že to môže byť aj vekom ale podľa mňa veľkej miere tomu prispieva konzumácia alkoholu. Darmo mu dohovárame, že nech si dá za pohárik a nie toľko aby sa opil a potom ho musia dvíhať zo zeme. Bojíme sa oňho lebo môže sa stať že zostane ležať na zemi a nikto si ho nebude všímať a môže skolabovať. Čo sa mňa týka ja z tohto som úplne zničená. Stále kukám cez okno kedy príde domov a mám také kŕče v žalúdku že potom ani zaspať neviem. Musím si brať tabletky na spanie,čo neprispieva môjmu zdraviu. Ako by sme mu mali pomôcť, keď pekné ani špatné slovo ani vyhrážky nepomáhajú, o lekárskej pomoci nechce ani počuť. Čo by ho vytrhlo z tejto letargie?

Odpoveď

Podľa opisu situácie u vás doma by sa mohlo jednať aj o niečo viac ako len alkoholové epizódy vášho manžela a z nich vyplývajúce zmeny v jeho správaní. Rozhodne by bolo dobré posúdenie jeho zdravotného stavu odborným lekárom. Toto si myslím uvedomujete aj vy, problém je ako presvedčiť manžela aby sa nechal vyšetriť. Nepoznám spôsoby, ako prinútiť niekoho aby sa nechal vyšetriť bez toho, aby vznikol konflikt. Snáď jedným riešením by bolo v čase, keď manžel vypije viac ako je zdravé a potom doma „stvára“ privolať rýchlu zdravotnú službu (RZS) a oni by potom mohli rozhodnúť o jeho hospitalizácii a vyšetrení.