Môžem používať lieky na ADHD aj v dospelosti?

Mám problém s učením, ktorý spôsobuje ADHD. Veľmi výrazne mi komplikuje a dovolím si tvrdiť, že niekedy až znemožňuje učenie. Môže mi na to doktor predpísať lieky aj keď so dospelý?

Otázka

Mám problém s učením, ktorý spôsobuje ADHD. Veľmi výrazne mi komplikuje a dovolím si tvrdiť, že niekedy až znemožňuje učenie. Uvediem príklad mama mi povedala, že keď som bol menší mal som sa naučiť básničku ale čím dlhšie som sa učil tým menej som si pamätal. Týmto som len chcel poukázať, že tento problém tu bol vždy a neobjavil sa len tak zrazu. Teraz je to podobné. Napríklad mám sa učiť 150 strán na skúšku ale po nejakých 40 stranách začnem zabúdať poučky ktoré som pár hodín dozadu povedal naspamäť. Vždy však je to horšie na druhý deň to už si nepamätám 70% učiva ktoré som sa naučil a možno aj viac. Ja viem, že každý zabudne niečo ale u mňa je to radikálne. Na druhý deň po učení väčšinou len s ťažkosťami poviem čo i len jednu poučku naspamäť hoci deň predtým som to dokázal.

A to musím ešte povedať, že naučiť sa niečo pre mňa nieje práve najkratší proces časovo o to horšie keď na druhý deň si s toho pamätám \"figu borovú\". Pred rokom som bol na IQ testoch kde pri výsledku jasne píše, že ADHD mám. Pozeral som si, že veľmi účinné sú lieky na ADHD ako Ritalin alebo ešte Modafynil (ASPENDOS). Chcem sa opýtať či si myslíte, že mi tieto lieky pomôžu - ja by som preferoval modafinil preto lebo som čítal, že účinok tam je veľmi silná koncentrácia a zlepšenie krátkodobej pamäti a zároveň vedľajšie účinky sú miernejšie ako pri ritaline (concerta) a je to novší liek. Aj keď som sa na adcc dočítal, že sa ten modafynil používa pri narkolepsii ale tak na internete je tiež, že je vynikajúci aj pre ADD alebo ADHD.

Som v druhom ročníku 3 semester prvé 2 semestre som spravil poctivo (spanie 4 hodiny denne ostatok učenie ale aj tak len tesne na E-cka D-cka). Nie som nejaký narkoman ale vidím, že tento semester čo mám na 1 skúšku 200 strán a takých skúšky mám 4 to je elektrotechnika,meracie systémy,fyzika,digitalne technológie kde v týchto predmetoch sú samé vzorce poučky a elektro schémy kde bez pomoci nemám šancu s mojou pamäťou terajšou je nemysliteľné aby som tieto 4 predmety spravil. Preto sa chcem opýtať tu na zdravie som sa dočítal, že normálne sa ADHD u dospelích nerieši ja som však na ťažkej výške predsa len to nieje sociálna práca (nechcem uraziť nijako tých čo ju študujú alebo maj[ vyštudovanú). Teda chcem sa opýtať na Váš názor a teda aj nato či mi psychiater môže predpísať liek aj keď som dospelý. Predsa len nieje spravodlivé aby som vyletel len kvôli nejakej mozgovej disfunkcii ak existujú lieky ktoré by mi mohli výrazne pomôcť mrzelo by ma to ak by som vyletel napriek tomu, že som sa učil všetok voľný čas vrátane toho na spánok. Inak skúšal som rôzne pamäťové techniky, štýly učenia ale moc mi to nepomohlo a teda vidím ako svoju poslednú nádej skutočne účinne lieky ako som menoval vyššie.

Odpoveď

Aj keď je ADHD primárne choroba deti a mladistvých, až v 50% prípadov pretrváva do dospelosti. ADHD je diagnostikovaná a popísaná aj u dospelých, takže by sa mala v každom prípade liečiť, lebo ako každá choroba, aj táto obmedzuje. Podávajú sa lieky na baze psychostimulancií, tie uľahčujú pacientovi sústredenie. Najčastejší je liek CONCERTA, potom ASPENDOS a ešte STRATTERA. Niečo z toho by doktor určite mohol vybrať. Liečba Stratterou 80 mg môže pokračovať až do dospelosti. To však lepšie posúdi a vyberie lekár- odborník (neurológ či psychiater). Lieky sa berú systémom 1-1-0, vynechávajú sa cez víkendy a prázdniny, aby sa predišlo nežiaducim účinkom a tolerancii. Určite by ste sa preto mali obrátiť na lekára, kde dostanete účinnú pomoc.