Antihypertenzíva vyžadujú pravidelné užívanie

Už vyše 2 mesiacov ma trápia bolesti. Najprv som pociťoval bolesť hlavy, tlak v nej, meral som si tlak a mal som ho pomerne vysoký, celkovo sa dosť menil, skákal. Raz v noci mi zostalo veľmi zle mal som tiaž na hrudi, čudný pocit v ústach a celkovo zle, tak som si zavolal záchranku, tam mi merali tlak a mal som ho 170/95

Otázka

Už vyše 2 mesiacov ma trápia bolesti. Najprv som pociťoval bolesť hlavy, tlak v nej, meral som si tlak a mal som ho pomerne vysoký, celkovo sa dosť menil, skákal. Raz v noci mi zostalo veľmi zle mal som tiaž na hrudi, čudný pocit v ústach a celkovo zle, tak som si zavolal záchranku, tam mi merali tlak a mal som ho 170/95(presne si nepamätám ale pohyboval sa v týchto hodnotách). Následne som navštívil doktorku, predpísala mi lieky na tlak a poslala na rôzne vyšetrenia ale nič sa nezistilo, pomyslel som si že to je len tým tlakom. Lieky som užíval, ale pri ich užívaní ma hrozne bolela hlava, ako keby mi mala vybuchnúť, prečítal som si vedľajšie účinky a bolo tam napísané, že bolesť hlavy a iné. Doktorka mi predpísala ďalšie z tých som zas mal veľmi plytké dýchanie, ale nakoniec mi dala také z ktorých sa nič vážne nedeje. Asi týždeň bolo všetko v poriadku ale teraz sa bolesti objavili znova.

Opäť bolesť hlavy, závraty, zahmlenie pred očami, občasná nespavosť, zaspím okolo 10 a o 3 sa zobudím a nemôžem zaspať. Je pravda, že lieky neužívam pravidelne kvôli tomu, že mám dobrý tlak a neviem čo by sa stalo keby mi tie lieky ešte tlak znížili. Je to kvôli tomu alebo je to vážnejšie? Čo sa týka vyšetrení bol som na krv, moč, nič mi nezistili, piatok som bol na CT vyšetrení ale ešte nie sú výsledky. Prosím vás poraďte mi, neviem čo už mám robiť, ja som nikdy nebol nejak vážne chorý, myslíte, že to má aj niečo spoločné s psychikou? pretože keď pracujem som v poriadku, ale ak sedím alebo nevykonávam nijakú činnosť ostane mi zle, možno preto lebo sa nad tým aj nejak tak zamýšľam?

Odpoveď

Antihypertenzíva sú sofistikované lieky rôzneho druhu a indikujú sa podľa typu hyertenzie, ktorá môže mať rozličné príčiny a prípadne podľa srdcovej či inej diagnózy ak je prítomná. Ich účinok nastupuje pozvoľna, a liečivý efekt pretrváva správne, len ak ich berieme pravidelne a dlhodobejšie a pri vynechávaní a nepravidelnom užívaní môžu vzniknúť práve niektoré príznaky, ktoré uvádzate. Preto ich náhle vysadenie je nevhodné, a obavy, že vám príliš klesne tlak sú nesprávne, jednoducho len znížite dávku lieku. Naopak, ak ste dosiahol správny cieľový tlak (normálny tlak), treba pokračovať v terapii, srdce sa prestane namáhať pri pretláčaní krvi proti vysokému tlaku v cievach, odpočinie si, stabilizuje sa jeho činnosť a ak by tlak poklesol pod normálny, stačí znížiť dávku po porade s kardiológom a nie úplne ho hneď vysadiť. To že hypertenzíva môžu mať občas rôzne vedľajšie účinky je napísane u všetkých HT liekov na príbalových letákoch.

Takže si berte pdravidelne a dlhšiu dobu ten HT liek, ktorý vám robí najmenej problémov – dávku treba vyladiť za pomoci špecialistu kardiológa a nie iného lekára. Počkajte na výsledky CT a uvidí sa čo ďalej. Ak máte bolesť hlavy, zmerajte si tlak a podľa toho či je vysoký, alebo nízky zoberte nejaké analgetikum proti bolesti hlavy. Niektoré analgetiká s obsahom kofeínu (napr. salicylát acylkofín, alnagon neo, a iné s kofeínom) zvyšujú tlak iné zasa nie, takže aj analgetikum voľte podľa aktuálneho tlaku, najlepšie tiež po porade s lekárom. Vzhľadom na to, že mávate aj kolísavý tlak a po liečbe aj dobrý a celkovo ste zdravý a aj iné výsledky vyšetrení sú v poriadku tak je šanca, že sa dáte do poriadku, ale musíte zvládnuť hypertenziu pokračovaním v liečbe a pri tom hľadať príčiny, ktoré k nej viedli a odstrániť ich a až potom možno uvažovať o pozvoľnom znížení liekovej terapie. Nenapísal ste nijaké iné údaje, ktoré by umožňovali presnejšie posúdiť okruhy možných rizikových príčin hypertenzie – napr. vek, nadváhu, anamnézu aspoň rok dozadu (prekonané ochorenia, chrípky a pod.), životosprávu, výživu, prácu a príliš ťažké nárazové fyzické činnosti, zly a nedostatočný spánok, častén stresové epizódy a periódy a psychické napätie, málo spánku, ponocovanie, fajčenie, alkohol večerné a nočné jedenie, presáľanie atď.

S psychikou má vysoký, nízky či rozkolísný tlak a bolesti hlavy veľa spoločného, ba zlá psychika a dlhodobý stres môže byť aj jednou z hlavných príčin. Dlhodobé psychické emočné napätie z hocičoho, hádky, rozčuľovanie sa, mobing, zlé pracovné a domáce vzťahové stresy a následná neuróza, nespavosť atď., sú častými príčinami kolísavého tlaku a neskôr hypertenzie a spastických migrénóznych bolestí hlavy, preto rozmýšľajte čo z toho máte a musíte to v rámci psychohygienického a životosprávneho režimu zmeniť a odstrániť. Obezita, je tiež hypertenzný faktor a prebytočný vnútrotelový tuk (viscerálny) je pre metabolizmus toxický a každé kilo navyše zvyšuje tlak až o štyri torry. Okrem toho môžete mať aj pozápalové následky na srdci po prekonanej a prechodenej ťažšej viróze, chrípke či bakteriálnej infekcii dýchcích ciest, angíne a pod. Takže ako vidíte tých príčin môže byť veľa a preto nemožno urobiť unáhlenú diagnózu a liečbu bez dostatku rôznych súvisiacich informácií.

Ste prekvapený a zbytočne vystrašený ako všetci, ktorí náhle zistili, že majú hypertenzné problémy. No po prešetrení a vylúčení vážnejších diagnóz môžete aj sám urobiť veľa pre zlepšenie stavu a príp. aj návrat k normálnemu tlaku. Dôležité je, aby ste pochopil, že okrem liekovej terapie, je potrebné a možné harmonizovať činnosť ciev a srdca a dosiahnuť lepší tlak aj pomocou konzervatívnej režimovej rehabilitačnej terapie posilňujúcej srdce a cievy a kľudovej psychohygieny znižujúcej neurózu a jej kardiálne následky. Rehabilitačná režimová terapia musí byť pravidelná, denná (ako aj branie liekov) a zahŕňa kombináciu všetkých správnych, vyššie spomínaných psychohygienických, výživových a životosprávnych prístupov (napr. štíhlosť, pravidelné rekreačné pohybové pohybové aktivity, ľahké a zdravé športy v prírode, vychádzky v prírode lese a horách, ľahký beh, cyklistika, ľahké práce na záhradke či chate, cvičenia doma na deke, dostatok regenerácie, spánku a uvoľnenia, meditáciu a modlitbu, vedomé vyhýbanie sa dennému stresu, pestrú ľahká nepresolenú prirodzenú výživu, otužovanie a vyhýbanie sa respiračným epidémiám a chorým ľuďom a v prípade ochorenia poctivé vyležanie a doliečenie aj pomocou antibiotík ak treba atď, atď.

Počkajte na výsledky CT, berte lieky na zníženie HT, dodržiavajte režimové opatrenia, zbavujte sa postupne stresových epizód a uvidíte že sa všetko zlepší, pokiaľ nejde o nejakú inú špecifickú príčinu či ochorenie. Ale na to by sa postupne prišlo vyšetreniami aj keď zatiaľ tomu nič nenasvedčuje a vaša zdravotná prognóza je skôr dobrá. No tlak si už kontrolujte pravidelne aj po zlepšení stavu, aby ste vedel včas zareagovať včasnou terapiou na náhle hypertenzné epizódy a dostal ich do normálu. Rizikové je ak niekto nespozoruje celé roky, že má vysoký tlak a potom je už aj liečba ťažšia, dlhodobá a s horšími výsledkami.