Neúspešná liečba uroinfekcie

V novembri minulého roka mi vyberali obličkový kameň, nechali mi tam mesiac zavedený stent. Po jeho vybratí bolo všetko ok. Asi po necelom mesiaci som začala mať problémy s nepríjemným nutkaním na močenie.

Otázka

V novembri minulého roka mi vyberali obličkový kameň, nechali mi tam mesiac zavedený stent. Po jeho vybratí bolo všetko ok. Asi po necelom mesiaci som začala mať problémy s nepríjemným nutkaním na močenie. Urológ mi robil iba ultrazvuk a dal bez vyšetrenia moču biseptol, ale ten mi nezabral. Nakoniec sa mi robilo aj kultivačné vyšetrenie moču, ale výsledok bol dobrý. Nakoniec som šla ku gynekologičke, lebo som cítila aj čudné pocity v podbrušku akoby aj chlad vo vnútri a tiež aj na vnútornej strane stehien. Že vraj tam mám zápal, tak mi predpísala tabletky Macmirror. Kým som ich brala to nutkanie sa zlepšilo, ale po dobratí sa to znova vrátilo. Bola som za ňou znova, vraj je tam stále zápal, tak mám prísť znova na odobratie výteru na kultivačné vyšetrenie. Pýtala som sa aj na to nutkanie na močenie, lebo to ma trápi najviac ale to vraj mám zájsť za urológom. Ale ja som už z toho na nervy, že si ma pohadzujú. Veď ten mi nič nezistil. Z čoho to môžem mať podľa vás? Nemôže to naozaj súvisieť aj z gynekol. hľadiska, keď tam mám nejaký zápal? Už sa to ťahá druhý mesiac a už nevládzem, veľmi je to nepríjemné. Beriem brusnicový Uroval, bylinkové čaje.

Odpoveď

Aj urológ aj gynekologička vám liečili infekciu (biseptol -uroinfekciu, macmiror-nifuratel vaginálnu infekciu). Na začiatku predpokladali pravdepodobne menej vážnu infekciu a preto zvolili nešpecifické chemoterapeutiká a gynekologiká a nie antibiotiká. Teraz už správne chcú urobiť kultiváciu, aby nasadené antibiotiká boli špecificky zamerané na danú bakteriálnu uro-infekciu. No je pravdou, že mali urobiť kultiváciu a citlivosť na ATB ešte pred nasadením liekov, lebo neskôr urobený výter môže byť negatívny práve vďaka ich širokospektrálnemu účinku. Prípravky a čaje ktoré beriete sú len doplnkom zlepšujúcim liečbu no samostatne sú na uroinfekcie málo účinné. Asi bude nutné pri zhoršení stavu vybrať cielene ATB na základe kultivácie a citlivosti, ktorú treba urobiť s určitým odstupom od liečby chemoterapeutikami.