Helicobacter pylori – cesty nákazy

Mám problémy s pleťou. Aj v dospelosti ma trápi akné (hlavne posledné tri roky). Keď som bola za dermatologičkou, vzala mi krv s výsledkom - Helicobacter pylori IgM pozit. IgG68,4 a IgA 25,4. Dosť si dávam pozor na stravu, relatívne často si umývam ruky, športujem, preto sa chcem spýtať, ako sa touto baktériou dá nakaziť a aká je úspešnosť liečby.

Otázka

Mám problémy s pleťou. Aj v dospelosti ma trápi akné (hlavne posledné tri roky). Keď som bola za dermatologičkou, vzala mi krv s výsledkom - Helicobacter pylori IgM pozit. IgG68,4 a IgA 25,4. Dosť si dávam pozor na stravu, relatívne často si umývam ruky, športujem, preto sa chcem spýtať, ako sa touto baktériou dá nakaziť a aká je úspešnosť liečby. Beriem Ceroxim 500, Fromilis 500 a Helicid.

Odpoveď

Lekárka vám dala štandardnú liečbu na žalúdočnú infekciu HP, za použitia dvojkombinácie antibiotík a Omeprazolu (Helicid), ktorý sa používa u tejto infekcie, pri tráviacich a ulceróznych (vredových) poruchách.

Prenáša sa kontaktom s infikovaným človekom (napr. bozkávanie), spoločným pojedaním jedla jedným príborom a ukusovaním z jedného jedla, či použitým príborom po niekom, pitím z jednej fľašky či jedného pohára a pod. Keďže ani sám pôvodca infekcie niekedy hneď nevie, že má helikobaktera, doporučujeme dodržiavať zásady hygieny nielen voči cudzím ľuďom, medzi partnermi, ale aj v rodine a jedine ak poznáme dlhodobo zdravie svojich partnerov či blízkych natoľko, že vieme, že nie sú chorí a sme denne s nimi, môžeme si dovoliť občas zabudnúť na prehnanú hygienu vzájomného kontaktu. Rovnako po pohybe v spoločných priestoroch, dopravných prostriedkoch, nemocniciach atď. vždy dbáme na úmývanie rúk pred jedením a pod.

Okrem takéhoto prenosu HP je dôležitý pre vznik gastroinfekcie aj stav vašej imunity a dobrá (kyslá) reakcia žalúdočnej kyseliny a pod., pretože Helicobacter pylori či desiatky iných patogénnych baktérií a vírusov sa k nám dostávajú denne v malých dávkach do organizmu či už cez dýchacie cesty, alebo cez tráviaci trakt. No sú u zdravého človeka zlikvidované viacstupňovým systémom bariér obranyschopnosti. Tak napr. na kožu (v pote), do slín, sĺz a sekrétov dýchacích ciest, do materského mlieka a pod. sa vylučuje baktericídny (antibakteriálny) enzým lyzozým. Silná kyslá reakcia žalúdočnej kyseliny a tráviacich enzýmov zabije všetky patogénne baktérie vrátane helicobacter pylori (HP). Skrátka u zdravého človeka si organizmus poradí s malými dennými dávkami patogénov z okolia a jedla a po tomto kontakte si dokonca vytvára veľmi účinné protilátky a tak sa jedinec nenakazí. No pri oslabení imunity či niektorej z iných ochranných bariér sa potom patogén môže uchytiť a pomnožiť, zvlášť ak bol prijatý vo vyššej dávke. Helicobacter p. sa preto aj pri malých dávkach uchytí u ľudí u ktorých z nejakého dôvodu práve nefuguje okrem imunity aj ochrana kyslými tráviacými enzýmami (napr, dispeptické problémy, nízke PH po zlej výžive či pokazenom žalúdku, narušené trávenia po stresoch či črevnej vírusovej chrípke, či inom predošlom ochorení, vredové problémy a zápal sliznice, atď). Preto preventívne dodržiavanie zásad zdravej životosprávy a výživy na posilnenie tela a imunity nás chráni spolu s hygienickými zásadami, nielen pred infekciou HP, ale pred všetkými bakteriálnymi a vírusovými infekciami.

Problémy s akné súvisia pravdepodobne s touto vašou infekciou, ale vyskytujú sa aj pri iných infekciách napr. streptokokom či staphylokokom a pod. Najlepšie je urobiť výter z infikovanej vyrážky či sérologické vyšetrenie z krvi.

Na vonkajšie ošetrenie akné po predošlom opláchnutí a odmastení pokožky skúste použiť priamo na vyrážky veľmi účinný čajovníkový olej (Tee tree oil), ktorý dostanete v každej lekárni. Návod na použitie je na príbalovom letáku. Je to také prírodné dezinficiens s veľmi širokým použitím a pridáva sa do mnohých kozmetických prípravkov, zubných pást, gélov a pod. Koncentrovaný kvapnete na malý kúsok vatičky a necháte pôsobiť niekoľko minút až prípadne hodín či cez noc. Zvlášť je účinný na vyrážky, ktoré ste práve vytlačili. Po vytlačení trochu krvácajúcej vyrážky je vhodné ju hneď umyť najprv vatičkou namočenou do čerstvého peroxidu vodíka a potom aplikovať tee tree oil. V krajnom prípade ak olej nezaberá tak namiesto neho použijete lokálne antibiotickú masť napr.framykoin, ale to len po porade s lekárom a na predpis. Dôležité je liečiť patogénnu infekciu súčasne vnútorne aj zvonku a tejto liečbe prispôsobiť aj hygienu a výživu. Liečba a hygienický režim musia prebiehať súčasne a dostatočne dlho, až do vymiznutia príznakov a sérologickej negativity na daného patogéna. Všetko sa to musí diať pod kontrolou skúseného lekára.