Bolesti a somatické ťažkosti z depresie

Mám 23 rokov, v posledom čase som bola dosť zaťažená- štúdium na VŠ, súkromné problémy, tichá povaha. Od januára som trpela bolesťami hlavy, neskôr som dlho nemohla spať a bola som veľmi slabá. Pridali sa aj somatické ťažkosti, interné bolo v poriadku a tiež boli slabosti v období pred a pri menštruácii.

Otázka

Mám 23 rokov, v posledom čase som bola dosť zaťažená- štúdium na VŠ, súkromné problémy, tichá povaha. Od januára som trpela bolesťami hlavy, neskôr som dlho nemohla spať a bola som veľmi slabá. Pridali sa aj somatické ťažkosti, interné bolo v poriadku a tiež boli slabosti v období pred a pri menštruácii. Vo februári som bola na psychiatrickej ambulancii, bolo to popísané ako úzkosť, atypická depresia. Užívala som xanax 1; 0,5 a 0,25 mg, postupne som znižovala, teraz si dávam 0,25 mg ob deň. Bolesti hlavy ustúpili, no stále sa objavujú, bola robená aj magn. rezonancia mozgu - v poriadku. Okrem xanaxu užívam aj tianeptin sandoz 12,5 mg- 1-1-1 od februára. Chcem už xanax celkom vysadiť, z tejto dávky to už nebude problém? Tianeptin sandoz mám brať najmenej pol roka - môžu tieto lieky spôsobovať bolesti hlavy a ako ich môžem vysadiť? Okrem toho chodím aj k psychologičke. Celkový stav sa zlepšil, ale je stále prítomná neistota kvôli bolestiam hlavy a liekom. Prosím Vás o rady, či postupujem správne a ako si ešte môžem pomôcť.

Odpoveď

Vaše ťažkosti sú akoby dôsledkom doby. S podobnými problémami sa na mňa obracia veľmi veľa ľudí. Pozitívna správa pre vás je, že sú riešiteľné a postupne sa dajú odstrániť úplne. Lieky, ktoré užívate sú určite dôležité, ale ako správne hovoríte nie je dobré stať sa na nich závislým. To, či môžete vysadiť lieky a tiež všetky otázky o liekovej terapii ja posúdiť neviem, lebo na to nemám vzdelanie a nie som kompetentný. To vám najlepšie povie váš ošetrujúci lekár (prípadne psychiater, prípadne sa môžete poradiť aj v lekárni). Ak sa pýtate, či postupujete správne musím povedať, že áno. Kombinujete totiž farmakoterapiu s psychoterapiou a to je najvhodnejšia kombinácia na psychické alebo tak ako u vás somatopsychické ochorenia (problémy). Odporúčam naďalej stretnutia u psychológa.

Textová Inzercia

Prevencia hemoroidov a ochorení konečníka

Myslíte si, že tento článok nie je pre vás? Je to omyl. Voči vzniku hemoroidov nie je nikto imúnny.

Darček pre ženu

Kombinácia vitamínov pre ženu. Ideálny darček na vianoce.

Darček pre muža

Kombinácia vitamínov pre muža. Ideálny darček na vianoce.

Dr.Vitamin - zľavový kupón VIANOCE. 5% zľava pre užívateľov Zdravie.sk !

Špecialista na vitamíny, minerály a doplnky stravy. Obchod kde nájdete všetky vitamíny, minerály a doplnky stravy.

AVITA

Zdravie je všetko a bez zdravia je všetko ničím. Darujte svojim blízkym vysokokvalitné výživové doplnky v štýlovom balení.