krvný tlak

qqqqqq0

cokoladka898, hodnoty mám stále iné, raz 120/78, potom zas 135/88, 140/92..kedy ako, 115/79.....ja som jak blbý stále myslím len na tlak..ako mi kolíše..-bojím sa, či je to normálne, aby tlak tak kolísal,že raz je normálny, potom vyšší, a neviem sa zbaviť pocitu aby som ho prestal merať
zabolí ma hlava-utekám k tlakomeru
často ma bolí na hrudi, akokeby srdce a bojím sa že je to tlakom, aj keď každý vraví, že takéto stavy, že je bolesť pri srdci a ide aj do ruky..robí aj chrbtica-ale ja neviem, ja sa bojím, že je to tlakom
keď ma tam zabolí odmeram si tlak a hneď zistím, že je vyšší
lost,aký tlak máš ty? tiež si ho často meriaš?

lost

No jo, skusim nieco..

No nejaky ten stres mam asi z prace a rodicov.
Pohyb nula bodov :D
(ak sa nerata izba kuchyna)

vsetko ostatne je v pohode..

asi by to chcelo nejaku dovolenku, mozno vyslapat na nejaku 5KM vysoku horu a bude znizeny ten tlak :D

jajkafr

ak máš s doktorou podozrenie na vysoký tlak tak si meraj tlak doma a zaznamenávaj si ho tesne po prebudení a potom večer a tiež keď sa nebudeš cítiť dobre... tak môžeš spolu s tvojou lekárkou prísť nato, či potrebuješ lieky na tlak alebo nie... najprv sa väčšinou odporúča zmeniť životný štýl: viac pohybu, menej stresu... zmena stravy: diéta č. 10 čiže neslaná okrem soli obmedziť ešte aj tuky a ťažké jedlá, pri obezite je vhodné schudnúť... vraj ak človek schudne 10 kg tlak ide dole o 10 mmHg. :)

lost

hej tak mi aj povedala ta doktorka, no len bol som o jednu jednotku daleko od hranicnej :)
ale zevraj to mohol sposobit aj ten stres, rano, a vsetko... cesta a podobne, tak neviem :)

mal by som si ten tlak aj doma meravat..

jajkafr

lost
normálne hodnoty tlaku sú do 139/89... hodnota 140/90 sa berie za hraničnú hypertenziu, dolné hodnoty sa v niektorej literatúre uvádzajú ako 100/90 a v niektorej je napísané, že je to hodnota pri ktorej sa pacient ešte cíti dobre a tlak mu nerobí problém ako závraty a pod. ja to mám z učebníc a z prednášok :)

lost

jajkafr

Ja som potom uz dochodca :D

Doktorka mi namerala 139/xx (nieco dvojciferne..uz neviem)

Avsak udajne je 140-165 taka "hranicna" zona, kde si treba davat pozor, nad 165 je uz vysoky.

Google je nas kamarat.

primar.sme.sk

jajkafr

tlak sa behom dňa mení... na tlak vplýva viacero faktorov... napr. vekom tlak stúpa... norma u dieťaťa je okolo 80/40 a u starého človeka môžeš namerať aj 140/90 niekedy aj vyšší a on to pociťuje ako normu... taktiež po záťaži, pri strese, pri rozprávaní tlak stúpa... ráno je tlak nižší a večer je vyšší... a tiež záleží na tlakomery... digitálne niesú presné tie ti ukážu každú chvíľu inú hodnotu... navyše je poterebné dodržať zopár zásad pri meraní tlaku... 5-10 min. pred meraním je potrebné byť v kľude, nerozprávať, sedieť, nepiť kávu, nefajčiť... merať tlak na jednej ruke ak sa nezmerá treba zmerať na druhej ruke na tej istej ruke môžeš merať cca po 2 minútach inak tá druhá hodnota bude vyššia... môže byť rozdiel medzi tlakmi na jednej a druhej ruke potom sa berie do úvahy vyššia hodnota a malo by sa meriať na tej ruke, kde bola nameraná vyššia hodnota...

cokoladka898

skus napisat hodnoty tlaku ake mas pocas dna. liecis sa aj na nejake ochorenia, ci preco si merias tlak? ci len tak pre zaujimavost?