Práškový alebo kryštálový cukor?

lamella

hej hej, aj ja sladim javor. syrupom, medom, steviou. Urcite je to pre telo lepsie a nestoji to tak vela. Radsej kvalitu ako kvantitu.

lillyann

Neviem co je dolezitejsie. 20 eur alebo zdravie?
Ja radsej dam 20 eur na prirodny sirup, ako za pak centov cukor, z ktoreho ochoriem. Ale to je moja volba.

Tak ako som spominala ja, aj niekto iny> STEVIA. vynikajuce prirodne sladidlo s 0% cukru :)

katalinka

čo sa týka medu....
ak boli včelám podávané antibiotiká o jeho pozitívnych účinkoch môžeme len snívať... a kúpiť med je v dnešnej dobe zázrak, nakoľko jeho napodobeniny sú všade a "obyčajný" človek len ťažko zistí rozdiel...
a čo tak nesladiť ???

tantarlala

co tak lacnejsia forma - Stevia ?! moze sa sladit priamo listami z rastliny, alebo jej vytazkami.. obsahuje steviozid, ktory je forma sladidla pre diabetikov...

Help

lillyann :)
ale zas vieš.....cca 20 eur za liter javorového sirupu :)

Poznáme 2 druhy cukru:
1. repný cukor (cukrová repa) - hl. zložka – sacharóza – 15 - 20 % zbytok tvorí voda (80 - 85 %)
2. trstinový cukor (cukrová trstina)

Cukor sa vyrába drvením repy, jej varením a po odstránení necukrov sa získa kryštalizáciou čistá sacharóza.

Trstinový cukor - osekávajú sa steblá pred kvitnutím, lisuje sa šťava a ďalšie spracovanie je ako u cukrovej repy / varenie, kryštalizácia / Cukrová trstina sa obnovuje každých 5 rokov. Vysušené listy cukrovej trstiny slúžia ako palivo. Do obchodnej siete prichádza cukor rafinovaný, t.j. zbavený necukrov, s obsahom sacharózy min. 99,8 %.

Podľa tvaru rozlišujeme:
1. kryštálový cukor (hrubý, jemný, polojemný, krupica … ) - balí sa do papierových vrecúšok (m=500g, 1000g, 50kg). Niekedy sa balí aj do polyetylénových vrecúšok a ako hygienické balenie, ktoré sa tiež využíva aj na reklamu, pričom m = 5 – 7 g .
2. práškový cukor - vzniká zomletím kryštálového cukru + prach z mletia
3. kockový cukor:
a/ liaty
b/ lisovaný - ľahšie sa rozpúšťa v tekutinách. Balí sa do lepenkových kartónov, väčšinou m=500g, niekedy m=1kg + hygienické balenie, u ktorého každý kus je osobitne zabalený do voskovaného papiera.