Cukrovka 1.typu

Príspevok v téme: Cukrovka 1.typu
janka496

Dobrý deň!Neviem, či bude moja otázka celkom presná,ale bola by som veľmi rada keby sa niekto aspoň trošku pokúsil pomocť mi.Ide vlastne o mojho priateľa, ktorý ma cukrovku 1.typu už dva roky.Veľmi ťažko sa s tým vyrovnával.Dalo by sa povedat ze prezival tri obdobia,počas prvého sa s tým vyrovnával,počas druhého si vobec nepichal inzulín a dostal sa do nemocnice.Teraz prežíva tretie obdobie,dáva si lieky,no neustále sa kontroluje,či nieje bledý,či sa mu netrasú ruky,či mu moc nebije srdce,dokonca minie okolo 50 prúžkov na meranie glykémie v priebehu jedného týždňa.Snažím sa ako viem,beriem mu prúžky,ubezpečujem ho, že všetko je v poriadku,no nič nepomáha.A čím viac si merá hodnotu cukru v krvi,tým je vyššia.Neviem,čím to je,no ako sám vraví,už len čaká,kedy niekde odpadne,ale nie z dovodu nízkeho cukru,ale zo stresov,ktoré prežíva.Je to problém,ktorý sa zdá možno zanedbateľný,ale verte mi,stresy,ktoré prežíva ovplyvňujú jeho zdravotný stav čoraz viac a ja sa čoraz viac oňho bojím. :( PROSIM POMOZTE MI, PROSIM!

evuliena

ahoj janka a ja som diabetička ja osobne by mu odporučila aby si vybavil hospitalizaciu v lubochni tam mu vysvetlia všetko o strave a ako si ma merat cukor skratka všetko čo ma vediet cukrovkar

janka496

Dakujem Vam veľmi pekne.Viete ja sa veľmi snažím pomocť mu,nechcem aby sa toľko bál a stresoval,pretože aj to naňho veľmi vplýva,no myslím si,že toto je skor otázka psychiky,no je veľmi ťažké vyrovnať sa s chorobou,ale urcite je to veľmi doležitý krok pre liečbu.....

- mira

Janka, teraz pomôž priateľovi tak, že mu budeš vysvetľovať princíp kolísania hladiny cukru v krvi. Sacharidov sa priateľ nemôže vzdať, ale rafinované cukry - repný, ovocný, z medu, mlieka a bielej múky musí nahradiť celozrnnými obilninami. Tie mu dodajú i tak potrebné B vitamíny na zdravie nervového sastému, ktoré mu chýbajú a minerály. Sacharidy sa z nich uvoľňujú pomaly a postupne a nespôsobujú glykemické šoky. Nemal by jedávať živočíšne produkty okrem rýb. Nemal by ani mliečne výrobky, tie cukrovku zhoršujú. Minerály a vitamíny by mal ziskavať zo zeleniny, hlavne tepelne upravenej a doplniť ju kvasenou.Takto sa mu stav zastabilizuje a časom bude môcť znížiť i dávky inzulínu.

jajka001_

myslím že by mal navštíviť psychologa, alebo sa kontaktovať viac s komunitou diabetikov, aby realnejšie videl svoj život a vedel sa z neho tešit aj napriek chorobe. porozpravat sa s ludmi, ktori prechadzaju ci prechadzali tym istym co on by mu mohlo pomoct.