Privysoky tep

Príspevok v téme: Privysoky tep
tanitia

mam vpohode tlak, asi 110/70, ale strasne vysoky tep - az 100 uderov za minutu !!! a to podotykam v uplnom, klude. namerane na preventivke, ale vseobecne viem o tom-lebo aj v tehot. som mala vysoky TEP-lenze to som bola tehotna... inak si to nemeriavam, len teraz na preventivke ma to zaskocilo...
lekar tepu nevenoval absolutnu pozornost, bolo to na digit. tlakomeri
CO TO MOZE VLASTNE ZNAMENAT? na co si mam dat pozor? je mi nieco?
vdaka za rady

ivana45

Ano, zvitazila si: doma + vo fyzickom klude + v psychickom klude (ehmm..) je 100 pulzov vela. Treba oslovit pana doktora. Najlepsie s papierikom so zapismi, s uvedenym casom merania (napr. 11,08) z roznych casti dna (rano, vecer, rozne).

delphia

ale predpokladam, ze sa tu bavime o pulovej frekvencii bez psych. podnetov. pulz sa predsa moze sledovat aj doma kde nie je riziko syndr. bieleho plasta. prave preto mala tanitia poradene, ze raz namerany vysoky pulz este nic neznamena a ze si ho ma monitorovat sama doma v klude. a kebyze mala v domacom prostredi bezne okolo 100/min, tak v poriadku to nebude urcite.

ivana45

Skoda, nas optimum pre vseobecnu populaciu neucili..ale dajme tomu
60 +/-10.
Bavime sa o zdravych ludoch, neuzivaju lieky: Ano, 100 je SF doma v klude vela. Ale mas aj psychicke podnety (lekar, pre panov: lekarka,...). Mladej stihlej netrenovanej babe so sklonom k nervozite staci spomenut si na nieco neprijemne (alebo prijemne :-) ) a ma rychly pulz. Nie je to choroba. Samozrejme, ze najvyhodnejsie je byt mlady nasportovany s kludovym pulzom cca 50 a "vediet" sa pri namahe zivo "zrychlit" a zasa po vykone rychlo "spomalit".

delphia

optimalny je medzi 70 az 80. samozrejme je tam aj tolerancia nejakych + - 10. ale jednoznacne 100/ min v klude je VELA.

ivana45

Ked uz sa teda bavime o "norme" dodavam, ze sa tyka vseobecnej populacie. Nejedna sa ani o priemer, ale rozsah pri beznom zivote. Pri fyzickej zatazi su maxima odvodene od veku (napr. 220-vek).

ivana45

Delphia, hanbim sa to priznat, ale takto som to nasla v ucebnici kardiologie ..
Ked myslis, ze je to spatne, aku normu uznavas ty?