Pravda o pupocnikovej krvi

Príspevok v téme: Pravda o pupocnikovej krvi
usiko

Ahojte,

odvsadial nam masiruju mozgy zastupcovie dvoch firiem,ktore zarabaju na odberoch a uskladneniach pupocnikovej krvi.Vravia nam, ze je to hotovy zazrak a podla ich tvrdeni ani nie sme dobrymi rodicmi,ak toto dietatu nedame uskladnit.

Tuto temu zakladam preto, aby sem napisali ludia, ktopri citali nejake fakt odborne studie /a dali sem na nich linky, aj v anglictine/, ktore hovoria PRAVDU o pupocnikovej krvi, a jej vyuzitu...fakt pravdu.Ja sa snazim nejake tie clanky najst, ale nie je ich vela, vsade cihaju propagandisticke masirovacie presviedcania eurocordu a ceptry....

Prosim nepiste sem mamicky a ockovia, ktori ma budu osocovat z toho, ze setrim na svojom dietatku, a nedoprajem mu zdravia, a budem zla matka a podobne...a ani ti, ktori to odobrat predieta dali, viem, ze vas je vela. Tato tema je o inom, tak keby sme sa drzali toho, o com je.....

usiko

dalsia vec, ak by to bolo fakrt take ucinne,tak nemame plne onkologicke centra malinkych deti s rakovinou, pretoze by sa dali vyliecit z vlastnej pupocnikovej krvi.....ale kedze su tam..tak sa to asi neda a neverim, ze ju nemaju uskladnenu, aspon 50 percent z nich....

usiko

Ilek,

Vdaka, niekto pochopiiiil, supeeer....

Ina, Eurocord dava moznostdarovat,ale nie som si ista, ze ci nemocka, v ktorej zena rodi a ktora ma zmluvy s ceptrou, bude tomuto rozhodnutiu ustretova, lebo som pocula, ze lekari naslubovali mamicke, ze odoberu na darovanie, a potom akoze zabudli...nuz co, lebo z toho nie je profit,tak to neodoberu...dalsi dokaz ze je to fakt asi len pre peniaze....

Ina mamicka, ktora mala zmluvu z ceptrou, mali jej odobrat na vlastne potreby a zabudli, lebo mali vela prace s malickym. Potom jej lekar v sukromi povedal, ze sa nic nestalo, pretoze peniaze, ktore by za to dala, su neumerne uzitocnosti, a cely vyskum tohto je len vplienkach, v stadiu experimentov a porobne veci...potom pochopila, ze o com to je....

llek

V pripade leukemii u malych deti je skutocne nenulova pravdepodobnost, ze uz v pupocnikovej krvi sa nachadzaju kmenove bunky s urcitymi genetickymi zmenami, takze ich vlastna pupocnikova krv je pre nich v pripade leukemie v detstve nepouzitelna.

llek

Back, ty prave hovoris o vyuziti pupocnikovej krvi, ak je uskladnena v ramci verejnych registrov, teda nie pre samotneho darcu. Vacsina rodicov, ale uskladnuje pupocnikovu krv s tym, ze bude k dispozicii, keby ju raz ich dietako potrebovalo, nie pre cudzieho cloveka. To su ale dve rozne veci, pupocnikova krv pre vlastne pouzitie a pre transplantacne ucely pre nepribuzneho pacienta.

usiko

www.ehow.com

tu sa pise ze ak ma dieta napr. leukemiu, tak to je dedicne a pupoc. krv obsahuje tie geny...takze sa to nou neda liecit...

llek

V suvislosti s pupocnikovou krvou je pomerne vela polovickych, neuplnych informacii a tiez je to vcelku dobry biznis. Nie som si ale ista, ze su rodicia spravne informovani kedy a na co sa da pupocnikova krv pouzit. V zasade su 2 moznosti uskladnenia, pricom v SR existuje len jedna. Jedna moznost su komorcne banky na zmrazenie pupocnikovej krvi (to je to co mame tu na Slovesnku). Tieto bunky je potom v pripade potreby mozno pouzit len pre ucely darcu, teda dietatka (nie pre surodenca alebo pre nejakeho anonymneho pacienta). Pravdepodobnost, ze tieto bunky novonarodene dieta raz v zivote bude potrebovat je extremne mala a tak vlastne naklady na uskladnenie a vsetko okolo toho prevysuje asi mozny benefit. No a potom fakt, ze mnozstvo buniek ktore sa uskladnia postacuje pre dieta tak do 20-30 kg, pre starsie dieta ci pre dospeleho by bola potrebna urcita manipulacia s bunkami, aby sa zyvsil ich pocet. Iste veda ide do predu ako aj technologie a teda aj veci ohladne potencialneho vyuzitia pupocnikovej krviv buducnosti Druha moznost, ktora je ovela uzitocnejsia, avsak v SR nedostupna, su verejene banky a registre pupocnikovej krvi (rovnako ako registre darcov kostnej drene), kde su vsak odobrate bunky v pupocnikovej krvi k dispozicii pacientovi, ktory by to prave potreboval (ak je v urcitych znakoch zhodny s darcom buniek), tie bunky vo verejnom regsitri nie su urcene pre samotneho darcu, teda pre dietatko ktoremu boli odobrate. Su to verejne registre, financovane z penazi statu a nie je to malo. Taketo transplantacie pupocnikovej krvi uz boli vykonane, ale nie som si ista, ci aj na Slovensku. Naraza sa opat na problem mnozstava buniek, pre dospeleho pacienta by bola potrebna pupocnikova krv od 2 darcov.

Back

Zásadný dôvod, prečo teda pupočníkovú krv odoberať, je podľa Mikuláša Hrubiška z Centra pupočníkových transplantátov v tom, že rozširuje možnosti transplantácie krvotvorných buniek. „Transplantácia týchto buniek je pri určitých diagnózach veľmi účinná metóda,“ tvrdí odborník.
Jej hlavná výhoda oproti transplantácii kostnej drene je podľa neho v tom, že sa nemusí úplne zhodovať s antigénmi pacienta. „Keď niekto nájde darcu, ktorý je v jednom antigéne nezhodný, nemôžeme ju použiť. Ak by sa našla pupočníková krv s takouto nezhodou, tú by sme použiť mohli.“ Nemenej dôležitým je podľa neho aj fakt, že mladé krvotvorné bunky z pupočníka sú schopné naučiť sa žiť aj v cudzom tele a tolerovať ho. Takisto odpadá riziko zamorenia sa vírusmi z tela dospelého darcu krvných buniek.

som.m

no tak za A je to velky biznis, preco by to poistovne nepreplacali, alebo nekupovali od mamiciek pre chore deti na onko. oddeleniach? Urcite to moze pomoct, ale rovnako ako zdrava strava,zvysovanie imunity, neockovanim deti aj proti "kaukazkej lienke" atd.

jajka001_

ja som nedala ale ak by som mala vela penazi tak by som dala, bez ohladu na moje obavy ci to niekto zneuzije, s nadejou ze to pomoze mojmu dietatu. vies pri vsetkom mas pre a proti.

usiko

opakujem, nepiste sem ludia,ktori ste dali odobrat, alebo chcete odobrat, na to je tu ina tema...piste ti, ktori o tom viete nieco viac, ako tvrdi eurocord a ceptra.....dakujem