setrenie penazi

lost

sweater to hej, potom skocil tusim na 800USD a padol spat na 200, a to sa pohybovalo do 2008 v rozmedzi okolo 300-400, obcas strelilo na 600usd okolo 2006 sa mi zda.

pamatam sa ako vtedy kazdy hovoril ze neni mozne aby zlato prestrelilo 800, nskor 1000 a neskor 1200, neksor 1400 usd..

ja som chcel kupit zlat oza vsetky prostriedky ked bolo na 800, ale kaslal som na to, potom ked bolo za 990, ale kaslal som na to :D

vzdy som mal pocit (strach), ze to moze klesnut, no a teraz tu mame 1370usd hranicu :) celkom zabavne

sweater

ked bol dolar zamenitelny za zlato (myslim v roku 1975) bola hodnota 35 USD za trojsku uncu, teraz je to tych 1300-1400 aaaaaand still raising .-)

lost

podla mna je inflacia delako vyssia ako 2% aspon u nas.

i ked nemam ekonomicke vzdelanie, avsak tie dochodky napr isli hore o 1%? alebo 2%? a o kolko isli hore ceny energii? jednoznacne o viac ako 2% , ak nie rovno 10%

o kolko isli hore ceny potravin za posledne roky? velmi to nesledujem, ale podla mna viac ako 2-3% rocne,
to iste benzin, nafta, plyn.

sweater

lost ked vies ze tie peniaze nebudes dlho potrebovat, dal by som to do toho zlata ked nechces spekulovat, a v priblizne v akej hodnote sa ti cashe povaluju doma?:)

lost

zlato relativne opisuje stav (nervy) ekonomiky, lenze... aj tam moze byt bublina..

teraz je zlato riadne vysoko, uz rok v podstate nad 1000 eur za jednu uncu.

pred 3 rokmi to bolo pod 400 eur za uncu tusim.

ale vacsinou prevlada nazor (investovor a zberatelov), ze 1 gram zlata kupil v roku 1900 presne tolko isto bochnikov chleba ako v roku 1950 alebo 2000 alebo 2011 ten isty 1 gram zlata.

kdezto cena zlata bola v 1900 okolo 30USD (a tusim ze sa ani vlastnit nedalo, aspon v usa legalne) a teraz je to okolo 1370USD

sweater

no ved s tou inflaciou je to realne, ta je nejake dve percenta, a aj ten urok je myslim okolo tych dvoch percent, tak sa to aspon anuluje, tym ze mas peniaze nikde neinvestovane len stracaju hodnotu, ale urcite ze je lepsie ich investovat bud do cennych papierov, su menej aj viac rizikove s tym samozrejme suvisi vynosnost, alebo ich mozes vlozit do nehnutelnosti, umenia. ked si nahodou clovek nevie rady su rozne fondy kolektivneho investovania, tam ho sice o trochu zisku okaslu ale aspon mu financie spravuju ´profici´ :-), mat neinvestovane prachy je strasna skoda

lost

ja mam viac ako polovicu penazi prave "v matraci" :D
i ked sa nejedna o nejaku tu "fortune" ciastku, ale aspon mam vysoky "cash flow" :)

ale ak by som mal vyssiu ciastku, tak by som niekam investoval, ale neviem kam :)

ma niekto nejaky napad ? :)

0vecka

ale aj na ucte ekonomovia strasia s inflaciou alebo menovou reformou .... pritom na terminovanom ucte mas mensi urok ako priemernu inflaciu....