Ako studovat?

Príspevok v téme: Ako studovat?
healthyy

ako studovat, ked nemam peniaze, len volu? mam podanu prihlasku na vysoku skolu, ale financne problemy. matka je nezamestnana, bola zivnostnicka niekolko rokov, ale neplatila si nejake poplatky, pretoze sa do toho nevyznala a ekonomka ani nikto jej samozrejme nepovedal ani slovo, nema teda teraz narok na ziadnu podporu....otcov plat ledva vystaci na prezitie mesiaca..viem, ze mozem ziadat socialne stipendium, ale to sa posudzuje podla prijmu v predchadzajucom roku, ked matka este mala zivnost..ale to je minuly rok, nie tento...v tom case by bolo realnejsie studovat, ale nemozne pre moj vek..teraz koncim strednu a uz to realne bude, ale z financneho hladiska zas nie..neviem co mam robit, koho mam ziadat o pomoc, ako mi moze pomoct stat alebo skola? skutocne sa tu na mna kazdy vykasle, ale tym, co robit aj studovat odmietaju, daju peniaze este aj za to, ze zmaturuju? akym sposobom, od koho mozem ziskat aspon par eur na prezitie? ja nepotrebujem chodit kazdy piatok von a zit si na vysokej nohe, ani cestovat kazdy tyzden domov, ale potrebujem mat ubytovanie, jedlo a peniaze na skolske veci..som z toho zufala..

ververeka

lost, ak mas bezplatnu skolu, tak si musis zaplatit index (to bolo za mojich cias 500 Sk), podla skoly ci si kupujes/nekupujes knihy, ci ti skola da materialy alebo si potrebujes zhanat, poplatok do kniznice, ubytovanie, strava, cestovanie, elektricenka.... nazbiera sa toho dost, ale ked chodis peso a najdes si vyhodne stravovanie, resp. menej jes, knihy si zabezpecis od spoluziakov a prespavas u kamaratov tak ta to vyjde uplne minimalne minimum :)

lost

Len tak zo zvedavosti, kolko moze stat 1 rok studia "se vsim vsudy" ?
Ak je samotna skola 'zadarmo' tak ubbytovanie + stravovanie + kolky pre skolu alebo cokolvek skryte...
nieco okolo 1500-2000 eur ?

pastelkaa

healthy nie si jediná, čo bude študovať a pritom sa sama živoť....je nás kopa.Je to ťažké, zo začiatku viac, ale netreba hľadať dôvody prečo nie, ale prečo áno....splácanie študentskej pôžičky nie je po skole až taká veľká pálka mesačne...a možno ti bude stačiť na prvý rok a potom keď sa zabehneš,t ak ju už potrebovať nebudeš. Alebo si daj rok pauzu, zamestnaj sa a pôjdeš potom..možností je viac ako dosť, len treba zvážiť tú správnu, viem, že je to ťažké, ale dá sa to...

healthyy

s pridavkom je to sice pravda, ale to je len cca 20 eur, pricom len ubytovanie je nejakych 50..a to socialne stipendium som si pocitala podla prijmu rodicov za minuly rok a vyzera to tak, ze nemam narok na nic..len ak by niekto bol ochotny pochopit, ze to, co bolo minuly rok, nie je teraz..a na brigady tiez myslim, ale ktovie aky budem mat rozvrh, mozno taky, ze to nebude mozne..vyberam si predkladatelstvo, aby som mala sance si zarobit aj pocas studia, viem, ze vela mojich priatelov a znamych to tak robi...ale to urcite nepojde hned, mozno ani cely prvy rok, ale ja pretit nejak musim....a studentsku pozicku som zabudla spomenut aj ja, nechcem sa zadlzovat, ktovie co bude, mozno nebudem schopna si najst pracu este dlho po skole a budem mat na krku este aj pozicku..som z toho smutna, je to nefer, ale je to zrejme tak, ze ludia studuju na zaklade financnych moznosti..moje vysledky v skole su ciste jednicky, mam spoluziakov, co ledva prechadzaju, ale rodicia maju vela penazi tak sa o skolu vobec neobavaju..a ten co chce naozaj nieco vediet a naozaj studovat vlastnymi silami, tak nemoze..

ververeka

rodicia by mali dostavat socialne pridavky a ty by si mohla dostat socialne stipendium, plus ak budes chodit na brigady, neskor si najdes nejaku stalejsiu part-time pracu, ta sa to vykryt urcite.
Este som zabudla studentsku pozicku spomenut. Urcite existuju moznosti. Bolo by zle keby mohli ludia studovat len na zaklade financnych moznosti.