Ako ochrániť peniaze pred inflaciou?

Príspevok v téme: Ako ochrániť peniaze pred inflaciou?
Genesis

Vzhľadom na dost nepriaznivu situaciu vo svete a hroziacu hyperinflaciu by ma zaujmalo ake su moznosti ochranit svoje peniaze voci niecomu takemu.

Dajme tomu ze mate 30 000 Eur ... bezna inflacia je 2-4 percent rocne ... bohuzial moze nastat stav ze bude 10 a viac co uz by ste rocne stracali okolo 3000 Eur co zrovna zabavne uz neni.

takze co sa s tym da robit aby sme tie straty minimalizovali ?

lost

"investovat do seba"

vzdelanie aj ano :))

to mi nikto nikdy nezoberie :D

(pokial mi nerozbije hlavu)

a v poslednom case uvazujem ze zainvestujem do dovoleniek :D

lepsie ako cokolvek ine asi :D

aspon budu spomienky :)

inko.

uhlie: "Financne trhy prestanu uplne verit danej mene"
no veď podľa mňa by už bolo na čase D: ale toto sa vlečie strašne dlho..a ešte sa asi aj bude vliecť...

lost, ale my hovoríme o hodnote peňazí..nie zlata :) jasné, zlato máš v obmedzenom množstve, nemôžeš si ho vytlačiť ako centrálne banky tlačia peniažky...keď si vezmeš koľko ročne pribudne "nových" peňazí a koľko novovyťaženého zlata, tak je to dobrý nepomer :D preto cena zlata rastie...
podľa mňa nie je žiaden univerzálny recept ako a kam investovať..preto som napísala ten prvý príspevok tak odľahčene...že treba investovať do seba..zaplatiť si plastiku napr. :D a užívať si kým je čo :D

uhlie

Inko,

jasne, ze moze. Keby sme zostali pri korune, tak ta by teraz bola len zdrapom papiera. Bankove lupeze, kradeze penazi, obchod s drogami, nizke mzdy,..., to vsetko velmi znizuje hodnotu penazi a nuti vyrobcov potravin, stavbarov, vyrobcov veci dennej potreby stale zvysovat ceny, aby mali istotu, ze dostanu 'svoju hodnotu' naspat. Financne trhy prestanu uplne verit danej mene. SLovensko by s korunou bolo uz davno na mizine. Ten stav, co je teraz sa da udrzat len s Eurom, lebo v EU sa to 'utopi'.

lost

dokonca sa hovori, ze na severe talianska sa pocas druhej svetovej vojny ludia bezne medzi sebou obchodovali so zlatom

tj. ti ktori mali zlato, zili uplne bezne ako keby ziadna WW2 nebola..

ale neviem ci je to pravda..

kazdopadne, po obnove sveta (napr po vojne) zlato nadobudne svoju hodnotu spat :) (mozno pomaly, ale predsa)

pred 100 rokmi zlato (1oz) kupilo cca 400 bochnikov chleba - a dnes? dnes to iste.. 400 (uz aj viac, ale bublina sa velmi nepocita) bochnikov chleba..

to iste striebro

v 70tych rokoch, ked american platil 3x25centovky, 90% strieborne, tak dostal 1 galon benzinu.

dnes? za 75c sice ten isty galon nedostane, no ak by to striebro zamenil na realne peniaze, tak by ten galon dostal :)

to je avsak minulost.. to neznamena fakt ze to tak bude aj v buducnosti..

lost

a podla mna, ak by mal niekto chleba pocas vojny a ja mu dam 31gramov cisteho zlata, uz len z principu, ze je to CLOVEK (dvojnozes chamtivy) tak to zlato zoberie ;)

lost

avsak hodnota zlata nemoze padnut do MINUSU.. tj ako papiere :)

zlato nikdy nepadne na 0

ani na 1e/oz

a ani na 100e/oz

(tue e, co pozname dnes)

to je, stavil by som sa, nemozne (pokial nepride niekto s dokonalym systemom, nieco lepsie ako kapitalizmus, socio a cokolvek ine)

i ked uhlie to velmi dobre napisal

je to len dovera

ale dovera v zlato je tu uz 6000 rokov :) nevidim dovod preco prave teraz by sa mala zlomit :)

Inko.

Uhlie presne tak. Peniaze sú iba vecou dôvery, ich výhodou je akurát to, že ich akceptuju všetci, jedine to je ich "hodnotou". Ľudia si myslia ze peňažný systém nemôže padnúť. Ja si naopak myslím ze sa to môže stať.

uhlie

Teraz vazne.
Co su to peniaze? A co je zlato?

Peniaze su len papiere a zlato je len kov. Preco teda maju hodnotu?

Lebo ludia veria, ze za kus papiera, alebo kovu si mozu kupit vec, ktora ma pre nich rovnaku hodnotu, ako ta, ktoru stratili, aby tento papier/kov ziskali.

Co su teda peniaze? Peniaze su 'zhmotnena dovera'.

V case krizy, vojny, chaosu, ludia potrebuju veci len na zakladne potreby a chcu ich ziskat za lubovolnu protihodnotu. Neexistuje istota, ze za nejaky kus papiera, alebo kovu ti niekto da svoj kus 'chleba'. Peniazom ani zlatu nikto neveri a dokonca nan ani nikto nemysli. A navyse; Nestaci, aby kusku papiera veril len jeden clovek. Musia mu verit aj vsetci naokolo.

Peniaze teda maju hodnotu len za urcitych okolnosti. A ta hranica je pomerne uzka. Jednoducho vacsina ludi musi byt relativne spokojna a zabezpecena, aby mali peniaze/zlato nejaku realnu hodnotu.

Hodnota zlata aj penazi sa lahko moze zmenit na iluziu, tak ako sa to deje teraz. Ludia si jednoducho myslia, ze cim viac penazi nahrabu a dalej budu len vegetovat, tym im bude lepsie. Ale takto to vobec nefunguje. Peniaze sami o sebe nemaju ziadnu hodnotu. Hodnotu maju, az ked ju niekto vytvori.