Akademia dramatickeho umeniav BB

Príspevok v téme: Akademia dramatickeho umeniav BB
eleonora327

Zdravím všetkých. Potrebujem surne poradit. Je tu niekto taký, alebo poznáte vy niekoho, kto chodí alebo už skoncil tuto vysoku školu v odbore ,,Herectvo,,????? O rok idem na VS a neviem si vybrat medzi pár školami. Rozhodujem sa medzi takými odbormi ako sú: ,,sociálna práca, andragogika, soc. filozofia, alebo aj možno pedagogicke dačo, ale učit nechcem,... A ešte medzi touto AKU dramaticka, odbor herectvo. Myslím, že by ma táto škola velmi bavila, na druhej strane, nechcem niekde drat 5 rokov lavice a zistit, že nemám prácu. Viem, teraz neni práca tak či tak, ale neviem, nepoznám nikoho, kto tam chodí/chodil, neviem, ako to tam chodí, ake a či vobec je na Slovensku nejake uplatnenie, a ake velke, či sa tým potom uživim, ak tu školu skoncim. ....poprípade niečo aj k tej sociálnej práci, andragogike či pedagogike. Fakt si neviem vybrat...a mimochodom, vraj pedagociké smery su najslabšie platene.. Je na tom niečo pravdy??? A privítala by som aj nejake vaše typi.. P.S:matika nie je moja kamaratka:D:D:D:D Dakujem.

kpl

Nemyslim si, ze prislis empaticky clovek sa hodi na tie profesie, ktore si vypisala. Poviem ti takto. Ak chces len titul, tak si vyber ten najjednoduchsi odbor. Ak sa chces ale s tou skolou uplatnit, tak velmi dobre zvaz, co budes potom robit. Nemyslim si, ze byvat na intraku je az take drahe. Okrem toho existuje socialne stipendium, takisto aj prospechove, mimoriadne.. Da sa vselijako :)
Ja by som este porozmyslala nad nejakymi inymi odbormi. Skus trebars ucitelstvo nejakych dvoch predmetov. A na skole mozes potom robit ziakom zaroven aj vychovneho poradcu. Alebo vystuduj psychologiu. Len sa treba brutalne pripravit na prijimacky. Alebo skus tu socialnu pracu a popritom niekde makat, aby si si nasetrila na psychoterapeuticky vycvik.
Alebo este ma napadlo, skus kombinaciu pedagogika-vychovavatelstvo a mozes robit v reedukacnych domovoch, to je take humanitne zameranie. Ale to je aj o velkej zodpovednosti, no platy maju super.
Je fayn, ze uz teraz uvazujes kam dalej. Tak si vyber a svedomito sa pripravuj na prijimacky. Odporucam precitat si vsetku odporucenu literaturu. Mas totiz este dost casu :)

tpch

Neviem, co znamena "mat skolu" v tvojom ponimani, ale VS vzdelanie mam. (Prirodovedny smer bez problemov s uplatnenim.) Matiku mam velmi rada :-D
Dnesna doba nepraje humanitnemu zameraniu, najlepsie su progresivne technicke smery..

eleonora327

Aku VS by si mi teda odporučila??? Ty máš tiež školu alebo nie??? Myslíš, že sa ta VS vobec oplati alebo radšej ,,nahat,, tak???

tpch

eleonora, vybrala si si odbory, s ktorymi skoncis rovno na urade prace, ak nemas konexie a iste teplucke miestecko...dnes vsetci dialkovo studuju socialnu pracu :-D
V buducnosti sa Slovensko bude skladat len z istych pocernych spoluobcanov a socialnych pracovnikov.

eleonora327

,,Kpl,, - známky? matika mi nešla , takže za 3...inak ekonomika a taketo veci ako učto...tiež 2,3, jazyky nie su tiež mojou extra silnou strankou aj ked nemčina
ešte ako tak ovladam, ale teraz už len pasivne skor...a tak slovenčina 1, 2, 3, ..nebavilo ma učit sa naspamat to množstvo diel....a tak nie najhoršie. tak najhoršiu tu trojku čo som mal na strednej. a viem, mám školu s obchodom, ale nebavi ma to, necem sa tomu venovat..

eleonora327

,,Kpl,, - No mám ukoncenu Strednu odbornu školu, odbor ,,obchodný pracovník,,. Tieto odbory ako soc. praca, andragogika, sociologia, pedagogika som si vybrala preto, lebo som velmi empaticka a chovam sa k ludom asi príliš dobre..nie som jedna z tých dnešných ludí, kdežto len samý odrb, faloš, podlost...chcela by som pmahat ludom, robit niečo čo ma bavi, ale nech si aj celkom pekne žijem. Ale viem že ta soc. praca , že je tých ludí už dost čo to maju a že je to slabo platene.....
Odmalička inklinujem k spevu, hudbe, avška nemám za sebou žiadny dramatický kurz ani nič podobne, takže neviem ako by som na herectve uspela, ale ma to tam velmi tahá. Už len tá predstava že hrat, alebo robit niečo v umeleckom smere a mat ešte za to aj zaplatene, nič krajšie si neviem predstavit..a čo sa tyka VSMU. no rada by som ale externe s herectvo študovat asi neda a denne tam byt nemožem....na to nemám zase financie..intrak atd....aktiež VSMU je asi tiež o konexiach a pod...myslím si....dakujem ti inak za nazor...zaujalo ma učitelstvo dramatickeho umenia...avšak neni to v mojom meste.....

kpl

No, pred niekolkymi rokmi som bola na AU v BB na prijimackach na herectvo. No neviem. Ta skola sa mi zda tak trosku slaba. Ved kolko hercov z tej skoly je znamych? Minimum. A pokial sa uz pocas skoly neuchytis, tak smola. Podla mna herci by mali vystudovat VSMU, tak to skus tam. Okrem ineho je otvoreny odbor na UKF v NR Ucitelstvo hudobno-dramatickeho umenia, to mas spojene to herectvo s pedagogikou (studovala to napr. teraz znama Kristina Koprdova - v Panelaku hra Jakubovi sekretarku, hrala aj v Lietajucom Cyprianovi, v reklame na Corgon...). Podla mna je to lepsia volba ako ta AU v BB. Vela absolventov spolupracuje s divadlom A. Bagara. Popozeraj, mozno ta to zaujme. Mas pravdu, pedagogicke smery - ucit niekde na skole - je robota za malo penazi, no siv praci len do druhej, mas prazdniny, takze pokial planujes mat deti, tak je to idealne povolanie. A ak sa budes snazit a zvysovat si kvalifikaciu, tak ten plat nemusi byt az tak zly :)
Socialna praca - odbor, ktory je velmi popularny. No ja by som si pocas studia na tvojom mieste urobila psychoterapeuticky vycvik, potom by si mala sancu sa dobre uplatnit. Ale ten vycvik stoji okolo 3000€.
Andragogika.. to je zbytocny odbor trosku, pretoze aj s vystudovanou normalnou PG mozes ucit starych ludi.
Vybrala si si take trosku outsideove odbory. Preco? Aku mas strednu? Znamky?