Utrogestan - proti predcasnemu porodu - ako tomu mam rozumiet?

Príspevok v téme: Utrogestan - proti predcasnemu porodu - ako tomu mam rozumiet?
Weva

Ahojte,

na tvrdnuce brusko mi lekarka, vyhodnotiac, ze to mozu byt predcasne kontrakcie predpisala brat liek Utrogestan 100mg 3 x denne(som v tretom trimestri)... som z toho tak trosku zmatena a tak som si chcela najst viac informacii... Ide vlastne o progesteron - hormon, ktory by mala vytvarat i moja placenta.

Informacie v letaciku (napriklad i na zdravie.sk) su podla mna matuce. V jednej casti pisu:

Liek sa podáva aj na udržanie tehotenstva. Nie je však liekom vol'by pri všetkých typoch spontánnych predčasných pôrodov, predovšetkým nie pri abortoch, ktoré sú spôsobené genetickými komplikáciami (viac ako 50%).

Predcasny porod je predsa nieco ine ako potrat na zaciatku tehotenstva, nie? Predcasny porod chapem ako narodeni babatka priskoro... potrat zase ked ide o skore stadium (niekedy v prvych tyzdnoch, mesiacoch).

A neskor sa uvadza:
Utrogestan sa v tehotenstve môže používať len v priebehu prvého trimestra a aplikuje sa len vaginálne. V priebehu druhého a tretieho trimestra môže používanie lieku vyvolať poruchy pečene a u novorodencov cholestatický ikterus.

Tak ako mozno jeho uzivanim zabranit predcasnemu porodu kde sa ku koncu ani nema brat?

Okrem toho mi lekarka predpisala brat ho oralne a teraz, v 32 tt...

Mate s tym niekto skusenosti? Poradte prosim, som totalne zmatena, ze co mam robit...

netehulka

tak stale sa da skontrolovat ci sa neotvaras napriklad. ono pokial nevies aky ma byt normalne krcok, tak je to tazsie zistit, ze ci je kratsi, ono v tvojom tyzdni tehotenstva uz bude kratsi ako normalne, pretoze je to normalne. hlavne oddychuj a nestresuj sa, mozno este budes aj prenasat. :-)

Weva

no cize v principe teraz je to uz pre mna jedno, kedze to nemam ako porovnat... ale aj tak dik za rady - mozno sa niekto rozhodne to sledovat podobne

netehulka

este k tomu krcku, bez problemov som si skontrolovala, ze kedy bol zavrety a kedy otvoreny, pretoze som chcela vediet, kedy bude ovulacia atd...cize kto vie, ten ma vyhodu...

netehulka

cize macka, nielen lekar sa vyzna do tvojich pohlavnych organov, pokial poznas svoje telo, tak si vela veci mozes skontrolovat sama. samozrejme, iba cistymi prstami...

netehulka

dievcata, no ja som si kontrolovavala krcok aj vtedy, ked som este nebola tehotna. Menil sa podla toho v ktorom cykle som bola. Raz bol tvrdy a nizko potom makky a vysoko....atd...

www.beautifulcervix.com

tato stranka mi pomohla, cize som v tehotenstve uz potom vedela, ze ci je kratsi ako bol predtym ci nahodou nie je otvoreny atd...ja lekarom verim iba ciastocne, robila som totiz to lekarske pravo a viem, ze ani lekar nie je vseved a najdu sa aj taki, ktorym je vela veci jedno...

Weva

tiez by ma to zaujimalo - ono ja si tam radsej nic podobne nekontrolujem a nechavam to na lekarku - co je raz za par tyzdnov... a macka ma pravdu - aj tak nemam s cim porovnat :)

macka26

lauri.. samam nijako... kedze nevies ako ma vyzerat neskrateny, nezistis sama ci mas skrateny ... to iba lekar vie ked ze ho vie zmerat

Weva

No tu to beru ze tehotenstvo nie je choroba, baby idu na matersku tak 3 tyzdne pred porodom, dovtedy normalka robota ako vzdy :-/

Lebo ked nastupis skor na matersku tak ti i skor skonci a tak sa snazia zostat co najdlhsie s babom (= 4 mesiace a potom babo do jasli a mamina opat naplno do prace :-/)...