Rodicia sa boja

Príspevok v téme: Rodicia sa boja
bonnie393

dobry den prajem. mam rodicov ktory sa o mna strasne boja az to prehanaju. nepustaju ma nikde vecer a ani ked idem niekde na niekolko dni aj ked to nieje daleko od domova. mam 18 a urcite chapete ze dievca v mojom veku sa chce zabavat nieco zazit byt s kamaratmi aby malo naco vzpominat a nie sediet stale doma medzi styroma stenami. ubija ma to. nedavno som prisla domov o 19:00, von uz bola tma a otec namna aj s mamou vybehli ze kde som bola a ked som im povedala ze som bola s kamaratkou len tak sa prejst po meste tak mi povedal ze nemozem len tak chodit ze tak sa to zacina ze prv idem s kamoskou a potom to skonci zle. neviem sice co presne myslel ale serie ma to (pardon za vyraz). je sice pravda ze som nepovedala ze pridem neskor ale aj tak. a neviem preco mi nezavolal kde som ked sa tak boji. som slusne dievca. nepijem nefajcim a nedrogujem a nikdy som to ani nerobila a rodicia to vedia a nikdy som ani nic take neurobila zeby mali dovod mi neverit alebo bat sa. som s nervami v koncoch a ziadam vas o radu ako im to vysvetlit aby ma chapali. skusala som to uz asi tisic krat a roznymi sposobmi a vzdy sa to skoncilo hadkou. zacinam ich zato nenavidiet. uz nevladzem dalej. pomozte prosim.

Magy

bonnie393 - za svoje ciny si plne zodpovedna podstatne skor, nez dosiahnutim plnoletosti.
citujem: "Podľa Zákona NR SR č. 300/2005 Z.z. Trestného zákona v znení ďalších predpisov bola hranica trestnej zodpovednosti znížená z pätnásť na štrnásť rokov."
Inymi slovami, uz davno za teba nie su zodpovedni (v trestno-pravnom zmysle).
V tvojom pripade ale ide skor o situaciu, ked su tvoji rodicia zatial tvoji zivitelia, byvas s nimi a staraju sa stale o teba, o tvoj vyvoj. ten ukonceny nie je.

orol

§ 66 Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.
§ 67 (1) Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí.

orol

§43 zákona o rodine v platnom znení
(2) Dieťa je povinné svojim rodičom prejavovať primeranú úctu a rešpektovať ich. Ak dieťa žije v domácnosti s rodičmi, je povinné podieľať sa osobnou pomocou na spoločných potrebách rodiny a prispievať na úhradu potrieb rodiny podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.
(3) Dieťa je ďalej povinné
a) spolupracovať so svojimi rodičmi v záujme starostlivosti o neho a jeho výchovu,
b) plniť si svoje vzdelávacie povinnosti primerane svojim schopnostiam a
c) vyvarovať sa spôsobu života, ktorý by mohol byť preň ohrozujúci, najmä užívania látok, ktoré poškodzujú jeho telesné a duševné zdravie.
§62
1 Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.
(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

Magy

orol - si uplne mimo realitu.

bat sa o dieta a obmedzovat ho aj pri normalnych aktivitach su uplne rozdielne veci. bonnie ma 18, dospela este nie je, ale pokial je taka, ako o sebe pise, tak fakt nevidim dovod na take nezmyselne obmedzovanie.

meretseger - prepac ale ty si dost speci pripad so vsetkymi tvojimi hranicnymi a dlasimi diagnozami. to co funguje u teba a tvojich rodicov nemusi a zrejme nebude fungovat u bonnie. su rodicia, s ktorymi proste nepohnes, pokial sa naozaj neodstahujes. "moj dom - moj hrad" a pokial u nas byvas, tak nas posluchas... asi tak. extremna stara skola, bohuzial.

bonnie - jedine co ti mozem poradit je najst si aktivitu, ktora ta bude viazat takym sposobom, ktory ta udrzi mimo tych styroch stien co najviac. ci uz tanecny subor, sportovy, nejaka brigada atd. tak aby rodicia vedeli kde si, ale nemohli namietat ze sa "flakas". a pokial by mali vyhrady, ze nemozes chodit do napr. tanecneho suboru len preto, ze by si z treningov chodila o deviatej, tak nech ta vozia z neho domov. treba im to stazit, aby nemohli povedat ze sa flakas ale tiez ze ani nic nerobis a ked ukazes, ze dokazes byt samostatna a zodpovedna, tak jednak povolia a jednak ich omrzi ti robit gardedamu.
a ak ani vtedy nie - tak to uz naozaj je len na hladanie cesty, ako cim skor vypadnut z domu. bohuzial.

bonnie393

ale vy rodicia si myslite ze tym ze nas nechate doma si myslite ze nas tym chranite?? robite este horsie. ak sa rozhodneme osamostatnit tak nebudeme vediet co na nas ciha tam vonku. nehovorim ze nam mate dovolit uplne vsetko ale zase nas nemozete zatvorit. a vsetko robit za nas.

samostatna

Necitala som ostatne prispevky..ale len tolko ti napisem ,..ked budes mat vlastne dieta pochopis , co ti rodicia hovorili. A bud rada, ze sa o teba boja a zaujimaju ,vela ludi to stastie nema...

bonnie393

litre: mohol by si prosimta vysvetlit preco? moji rodicia to tiez hovoria. ale ved ked idem vecer von s kamaratmi tak ich domu to neublizi.

litre

byvas u rodicov, neostava ti nic ine len posluchat. keby si byvala u susedov - musis sa riadit ich prikazmi a obmedzeniami. ked sa osamostatnis, kupis byt, prenajmes - ty si budes urcovat co smies a co nie. a ked ti do toho bude niekto kecat, tak ho vyhodis von.
zatial sa pekne podriadit a ked sa tak velmi nepaci, mozes kut pikle ako si najst byvanie s vlastnymi zakonmi.

bonnie393

kasandra: ked som sa z ocom hadala tak povedal ze on tiez bol v tom veku a ked ho kamosi na daco lakali tak povedal nie a ze tiez si myslel ze je dospely. ze si tym tiez presiel a vie co to je. mne sa zda ze nevie. on asi pozera vela tych filmou kde unasaju mlade dievcata. nehovorim ze sa to nedeje v realnom svete ale nech to prepana jana neprehana