Bossing alebo zamestnanec rebel?

Príspevok v téme: Bossing alebo zamestnanec rebel?
dia :)

4 roky pracujem pre obchodnu spolocnost ako obchodny predajca, v nasom okrese sme boli traja obchodaci, majitelia boli v ba,

cele roky bolo nase zastupenie nadstandartne produktivne, bez akychkolvek zvlastnych problemov,
v obchodnych vysledkoch som bola stale najlepsia v ramci celej firmy na sk, za co som bola aj patricne ohodnotena,

v tomto roku vytvorili u nas nove miesto - sefovske a dosadili ho svojim clovekom.

tu zacal problem, ktory neviem definovat, ci som problem ja, a neviem prijat autoritu, alebo je problem v dosadenom sefovi,

moje vysledky cele roky patrili k najlepsim, su jasne meratelne a nepopieratelne, povyhravala som vsetky motivacne sutaze,

novy sef ma zacal usmernovat, no ja nie som s jeho praktikami stotoznena, a neviem zhodnotit, ci je chyba vo mne, alebo v nom, co vlastne robi?

- vytyka mi moje odievanie, obuv, vraj su malo konzervativne, a na moju poziciu nevhodne
- zakazal mi vybavovat veci priamo s officom, teraz to mam robit uz iba cez neho
- zakazal mi komunikovat s majitelmi, aby som ich nazatazovala, lebo teraz je tu on od toho
- zakazal mi zatvarat sa v zasadacke pri obchodnych rokovaniach, pretoze aj on je sucastou obchodu a musi mat prehlad ako komunikujem, lebo je za mna zodpovedny
- odmietla som mu robit sekretarku
- vycita mi, ze zle komunikujem s klientom, udajne malo formalne
- odmietam ostavat v praci mimo pracovnych hodin bez naroku na nahradu
- odmietam mat vikendove sluzby bez naroku na nahradu
- odmietam umyvat dlazku, nie som upratovacka, ak by ju pretieral aj on, nemam s tym problem
- odmietam mu tlacit pre neho potrebne reporty a pod.
- odmietam ho zoznamovat s mojimi klientami, davam mu iba jasne obchodne vysledky
- odmietam mu volat pocas jeho nepritomnosti referovat mu priebeh dna, ak sa nic mimoriadne neudeje

u majitelov teraz vyzeram ako dement, ktory nechce a nevie prijat noveho sefa, a v praci som len vdaka mojim nadstandartnym vysedkom, inac by ma uz vyhodili,

cele roky doteraz so mnou nebol problem, obchody robim nonstop, aj mimo pracovnych hodin, ale nie som ochotna robit sekretarku novemu sefovi, nie som ochotna robit neefektivnu pracu mimo praovnych hodin novemu sefovi, moja pracovna napln je uzatvarat obchody a plnit obchodne plany za dodrzania standartov firmy, s dorazom na dosledne spracovanie celej administrativnej agendy, prace mam vyse hlavy, nestiham,

preto nie som ochotna prijat poziadavky noveho sefa, ktore ma brzdia v moje praci, toto sposobilo to, ze ja som neochotna, rebel, odmietam autoritu a pritom on chce iba dobre, chce vsetko v ramci kodexu firmy, a ja robim naprieky,

co mam robit? pred tym ma praca tesila, ale teraz uvazujem uz iba o vypovedi, citim sa frustrovana, menejcenna

Magy

mila dia, za teba jasne hovoria vysledky z minulosti. o tom niet co diskutovat.
to najlepsie, co mozes spravit je, ze sa PRESNE podvolis poziadavkam tvojho noveho sefa a tvoje vysledky pod tymto novym vedenim opat jasne a presne ukazu, kto mal pravdu.
nechaj to bezat par mesiacov podla predstav tohoto noveho sefa a samozrejme si VSETKO dokumentuj a uchovavaj. priebezne si vytvaraj grafy tvojho vykonu, vysledky a vsetky suvisiace veci do putavej prezentacie a prehladne prepojene s tymi zmenami, ktore zaviedlo vedenie.
maj to pripravene a "nepriestrelne" spracovane, potom za par mesiacov, ked dojde k zlomovej porade s celym vedenim a bude ti vytykana nizka produktivita apod., vyziadaj si par minut na oponenturu a odprezentuj tuto krasu. nech pochopia, kde je chyba.
o dovode zlomu a poklesu sa VZDY vyjadruj iba ako o "zmene politiky vedenia od urciteho datumu". to dojde kazdemu, ze o com hovoris, ale zaroven ta nikto nebude moct obvinit zo zaujatosti voci konkretnej osobe.
NIKDY, naozaj NIKDY neuvadzaj ako pricinu toho stavu tvojho sefa osobne. on je neschopny, to je jedna vec, ale ty ako zamestnanec zdola NEDOSIAHNES NIC, ak budes plut smerom hore. oplujes seba.
v tej prezentacii nepouzivaj vety ako "odkedy mi pan XY (tvoj novy sef) zakazal toto, alebo odkedy mi pan XY prikazal hento", ale iba tvrdenia ako "v dosledku zmeny politiky spolocnosti pri odievani... pri komunikacii so zakaznikmi... atd."
nauc sa tzv. biznisovu retoriku, kde sa veci oznacuju inak, ako ked sedis v kaviarni s kamoskou a poviete si otvorene do oci co a ako. musis byt opatrna, kracas po tenkom lade.
ak sa ta spyta niekto konkretne ze KTO ti oznamil, alebo prikazal tieto "zmeny" robit tak, ako ich robis, az vtedy mozes povedat "tieto zmeny mi boli oznamene/prikazane mojim priamym nadriadenym". bodka.
ak to najvyssie vedenie spolocnosti nepochopi, ze tam dosadili naozaj zleho manazera, potom je nacase zdvihnut kotvy a poobzerat sa po inej firme podobneho zamerania, kde ocenia tvoje kvality. to koniec-koncov si mozes zacat zistovat uz nenapadne teraz, za to ta nikto nemoze potrestat ani sankcionovat.
netusim, do akej miery si komunikovala s (naj)vyssim vedenim predtym, alebo do akej miery mas s nimi blizke/priatelske vztahy, ci do akej miery si ti nakloneni, ale zvaz moznost, az budes mat vsetky vyssiespomenute cisla a ukazatele krasne a prehladne spracovane, zajst k nim osobne a prezentovat im to v uzkom kruhu BEZ pritomnosti tvojho noveho sefa.
kazdopadne si daj pozor, lebo aj tak ta zrejme moze vyhodit a tiez si daj pozor, aby ta nesfukol tym, ze od momentu jeho nastupu sice tvoje vysledky sli dole, ale vysledky celej pobocky, ktoru ma pod palcom, sli evidentne nahor a tym padom ty ako jedinec nie si dolezita, podstatnejsie su celkove vysledky.
vela stastia!

dia :)

s majitelmi som sa o tom rozpravala, trochu drzia nad omnou ochranu, no hlavne sa snazili robit kompromisy v zmysle, aby som si dala miesto dvoch naramkov iba jeden, aby som nemala rysave vlasy, ale plave, aby som so sefom kumunikovala o mojich klientoch, aby som obcas ustupila, aj ked povie blbosti, lebo je sef, a sefa mam posluchat, o tom je zivot, aby som sefa oslovovala pan veduci, aj ked ma nizsie vzdelanie ako ja, aby som poumyvala dlazku, kedze je vonku clapanica, snad nebudem v zablatenej kancelarii, aby som ho prijala ako sefa, lebo on zodpoveda predsa za nase obchodne zastupenie, a aj ked nerobi obchody, zodpoveda za nas, to, ze sme 4 roky nadpriemerne a bezproblemovo fungovali, nejak nechcu vidiet, vyrobilo sa par cirkusov mojim odmietanim robit pre mna ponizujuce ukony, nie som sefova sekretarka ale obchodak,
a kedze velmi malo som s majitemi, dnes sa to zvrhlo do polohy, ze som idiot ja, a aj ked mam stale najlepsie vysledky, to je jedine v com vynikam, v ostatnych veciach mam velikanske medzery,

ja chcem dat vypoved, no nastrbili moje sebavedomie, utrpela moja sebaucta, a zacinam mat strach, ci naozaj nie je chyba vo mne

Dadula56

Mne to pride akoby chcel prebrat tvoje zasluhy na seba a zaroven si na teba spravit zoznam chyb, aby mohol v pripade potreby potopit teba a zhodit tvoje zasluhy. Odporucam ist priamo za vedenim, pripadne napisat nejaky elaborat,kde povies toto iste, iba formalne. Ako uz bolo napisane, v pracovnej zmluve nemas napisane,ze mas niekomu robit sekretarku a umyvat podlahu(!). Na to su tam snad ine sily. Ak by aj doslo k tomu, ze das vypoved, tvoje vysledky - meratelne a dokazatelne - ti zaistia okamzite novy flek inde. Snad je prvorade robit obchody, nie lestit ego nejakemu manazerovi, ktory sa hrajka na velkeho bossa, snad to pochopia. Aj ked slovensky biznis...no vsetci vieme.

nirvana

+ neklesaj na duchu, taká sikovna baba sa nestratí. Ak neprestane, nájdi si novú prácu, kde budú zvedaví na výsledky a nie na metódy.

nirvana

Neviem ako máte nastavene pracovné zmluvy, ale pochybujem že tam máš napísane že máš umývať dlážku a pracovať prescasy zadarmo. Ten tvoj šéf sa chce prizivit na tvojich úspechoch a zbavit sa ťa.

nirvana

Pohovor si o tom s majiteľmi. Ty predsa šéfa nepotrebujes. Si samostatná, produktívna. Pokiaľ majú záujem ťa udržať, tak ti vyhoveju. Chlapík si potrebuje niečo dokázať a dvihnut si ego. Nepristup na jeho hru, bol by to krok späť, si úspešná, sikovna mladá žena. Povedz majiteľom, že nemôžeš pracovať pod takým nátlakom, prípadne daj najavo, že ťa buzeruje a snaží sa ponizovat - upratovanie - ak to bude vhodné, ale nerob zo seba chuda, ale silnú ženu ktora je brzdena obmedzeným pakom.