Čo mám urobiť s PN - kou?

Príspevok v téme: Čo mám urobiť s PN - kou?
Iveta Michael

Dobrý deň!

Spolubývajúca má problém a neviem jej presne poradiť..totiž prepustili ju z práce v skúšobnej dobe dňa 8.2.2013 a v rovnaký deň nastúpila na PN. Ona je čiastočne invalid.45%

Chcela vedieť komu má vlastne odovzdať PN-ku...firme z ktorej ju prepustili ( pracovala iba 1 mesiac) alebo na pobočke Sociálnej poisťovne?

Kto jej vlastne v takomto prípade platí maródku?

Ďakujem za odpovede,naozaj nemám šajn ako to v súčasnosti chodí.

miklosova

Ked je ciastocne invalidna, nemusi sa evidovat na UPSVAR. Ale keby bola evidovana, ma viac moznosti sa zamestnat (zamestnavatelia prijimaju ludi so ZTP alebo invalidnych napr. po 3 mesiacoch v evidencii a dostavaju na nich prispevok z UPSVAR). Nech pnku odovzda na socialnej poistovni, obidva papiere, jeden si necha.

Lulita

no a marodku nedostane ziadnu, ked je prepustena, teda iba ak by si platila sama nejaky ten cas predtým dobrovolne nemocenske poistenie

Lulita

aha, tak ked ju vypisal po prepusteni, musi sa evidovat na UP, ked jej skonci PN, alebo bude samoplatca, odvody do zdravotnej musia ist

Iveta Michael

Lulita nie ..to nie,lekár ju vypísal až po prepustení...pokial viem,ona sa nemieni evidovať na ÚP...vraj nebude musieť..hm

Lulita

pocas práceneschopnosti ta zo zakona nemozu prepustit, ani, ked si v skusobnej dobe, takze zamestnavatelovi, ak teda je pravda, ze dostala vypoved aj pn naraz v jeden den a nie pred

Iba Katka

Tak tuším sa bude musieť ísť nahlásiť na úrad práce, kde následne tú PN odovzdá (lebo ona sa musí nahlásiť do 7 prac. dní a jedine tá PN ju bude chrániť, ak pôjde neskôr). Úrad ju odovzdá poisťovni