Ako nato?

Príspevok v téme: Ako nato?
Monicka B

Dobrý deň, prosím o rady dievčatá a ženy, ktoré majú skúsenosti s používaním tampónov. Totiž, nabudúci týždeň mám začať brigádovať v jednej firme a v kancelárií budem sama a počas svojích dní nebudem môcť často odbehovať na wc meniť si vložku a najmä prvé dva dni,keď to dosť tečie, čo určite poznáte. Nechcem zažiť trapas pred ľuďmi. Mám otázky:
- aká značka je najlepšia (kotex, tampax, ob) či iná?
- akú veľkosť kupovať(mini, midi, maxi) a podľa čoho? Podľa toho, či som panna (som) alebo podľa výšky (mám 158 cm)?
- kedy je čas ho vymeniť, poznáte to podľa čoho, že treba meniť, to nejako cítite? Na vložke to vidieť a čo tampón?
- a čo ten na internete spomínaný anafylaktický šok? Mám sa ho obávať, kedy mi hrozí, mám strach či ho nedostanem aj ja.
Nemám sa s kým poradiť, sestry nemám, matka ani nevie, že niečo také existuje, kedže má už po 60 a chcela som sa radiť s gynekológom, ale ten to hneď zavrhol, že žiadné tampóny lebo spôsobujú mykózy a zápaly. Napriek tomu ich chcem používať len v prvé dva dni, kedy je krvácanie silné, potom vložku v ďalšie dni. Ďakujem za odpovede.

Mňa zaujíma jedno ako to riešili ženy v 80 až 60 rokov keď neboli žiadne špeciálne vložky ani tampóny :) koľko máš rokov monca ?

Monicka B

Ďakujem Vám za rady, ste zlaté :)
zoe23 - aký dlhý príspevok? Veď dobré napísané. :)
Ja viem, že to gynekológ myslel dobre, ale nech si on vyskúša byť ženou jeden deň a mať menzes a ešte pracovať. So zápalmi problém som zatiaľ nemala a mykózu som mala len dvakrát aj to vďaka kúpalisku. Tampóny chcem používať len prvé dva dni, kedy je to silnejšie a potom vložky. Ja som sa obávala najmä toho šoku, keď som čítala tie príznaky, tak hrôza.
Budem sa riadiť vašimi radami a ešte raz Vám všetkým trom veľké Ďakujem.

Dadula56

Ja pridam z opacnej strany, nech to mas pestre. Tampony su extremne pohodlne, ked si mala vlozky a prejdes na tampony, tak budes v uzase sediet z toho ako ti je pohodlne. Ja somtampony pouzivala istu dobu, ale musela som sa vratit k vlozkam, prave kvoli tym zapalom. Co vsak neber tak, ze sa to stane aj tebe. Treba davat pozor na spravnu velkost. Ak je uz MS slaba, nedavala by som tampon vobec. Dochadza totiz k vysuseniu sliznice (tampon "nasava" vsetko, co mu pride do cesty) a tym sa ti moze narusit prirodzene osidlenie bakterii v posve. Tato bakteriura je uz samotnou menstruaciou narusena, cize ak si citliva na zapaly, tak by to mohol byt problem. Gynekolog ta zrejme varoval pred tym, ze je to cudzie teleso v posve, ale ak vyskusas a nebudes mat problem, tak to je jedno. Kazda zena je inak citliva.
Anfylakticky sok vobec neries, to je tak mizive percento, ze by si sa len zbytocne stresovala. Ak budes menit, nemas sa coho bat. Kedy menit ti uz napisali.

zoe23

Ahoj,
prečítala som si Tinu a súhlasím s ňou.
Odkedy som ja vyskúšala tampóny, tak fičím už len na nich. Vložky neznášam, takže asi preto. Nosím ich len na noc ale niekedy aj tampón dám na noc, keď sa chcem dobre vyspať:) Za celých 8 rokov čo požívam tampóny som ešte nemala žiadne mykózy ani zápaly a to som dokonca aj párkrát prešvihla to maximum 8 hodín, ale to som už mala slabé. Šok som nemala ani nikoho nepoznám, žeby to niekto niekedy mal a myslím, že toho sa nemusíš báť, len maj napamäti, že ak ti začne byť zle alebo budeš mať tie príznaky čo sa píšu v letáku, tak vtedy si ho choď teda vybrať.
Ja vždy keď mám tampón, tak si dám aj intímku-voňavú(Descret water lilly), aby som voňala :D ale tak hlavne preto, že na 100% neviem odhadnúť ako dlho vydrží tampón. No a niekto si dáva dokonca aj klasickú vložku, aby mali 100% istotu, že nemôže pretiecť.
Ja mám najradšej kotex lebo majú vatový povrch a napr. ob majú taký pórovitý hladký povrch, čo je síce ľahšie na zavádzanie, ale keď ho mám dlhšie, tak tá pórovitá štruktúra alebo ako to mám povedať popraská, teda aspoň mne sa to stáva. Tampax nemám odskúšané. Maxi používam tie prvé dva dni, keď je to najsilnejšie, aby som ho nemusela tak často meniť ako keby som si dala mini. Potom po 2 dňoch prejdem na midi a ku koncu keď je to už slabé, tak mini. Podľa intenzity krvácania. Tie posledné dni mi stačia napr. za deň len 2 tampóny mini.
No a ako poznám kedy ho vymeniť? Dobrá otázka. No cítiť to necítim, že kedy. Musíš poznať v ktoré dni a ako veľa krvácaš približne, tak teda ak prvé dva dni silno, tak ja mením za 4 hodiny aj za 5 ale to už je riadne nacecaný ten tampón, takže to je už také maximum. A vtedy sa to dá vidieť aj na šnúrke, tá už začne byť krvavá-takže vtedy je už najvyšší čas vymeniť!
A napr. keď si dávam tampón ešte doma, tak si potom vždy sadnem a keď ho ani vtedy posediačky necítim, tak je dobre zavedený a ak ho cítim, tak ono sa to dá ešte potlačiť dnu, len je to také nepríjemné no. A keď ideš na veľkú, tak si šnúročku od tampónu pridrž vpredu, aby si si ju ne...lebo to by potom nebolo hygienické mať takú šnúrku ďalšie hodiny v gaťkách.
Sorry za dlhý príspevok :)

Monicka B

Tina M ešte raz pekne veľké Ďakujem, že si mi odpovedala na všetky otázky.
Čakala som väčšiu odozvu od dievčat keď ich tu je toľko na fóre, aby som sa dozvedela aké majú s tým skúsenosti lebo veď každá sme iná, no škoda, ale tak asi tampóny nepoužívajú. Dievčatá a žienky ak by ste mi chceli poradiť ohľadom tohto problému kľudne píšte, budem rada. Prosím.

TinaM

Nie, nevypadne z teba. Bude ti tam len trcat snurocka, za tu ho potom vytiahnes :)
Musis si sama odskusat, ako casto si tampon musis menit-ukazovatel je ten, ze ti bud tampon trosicku pretecie (neboj sa, len par kvapiek) alebo ked ho vyberies, nebude cely nasiaknuty a budu na nom este biele miesta-vtedy si ho tam mohla este chvilu nechat-cize ten dalsi tampon si mozes nechat dlhsie :)

Monika B

A ešte mám otázku, ak idem na wc ako by som to povedala, no proste idem na malú alebo veľkú potrebu, tak nehrozí, že zo mňa vtedy vypadne?

TinaM

Co sa tyka znacky, ja nepreferujem ziadnu (vyskusala som vsetky tri a nevidim v tom rozdiel). Co sa tyka mini, midi, maxi, zalezi to od toho, v ktorej faze menstruacie si ho das-pisala si, ze zo zaciatku mavas dost silnu, skusila by som midi, ak to pojde dobre, kludne mozes aj maxi-lisia sa velkostou a absorbcnou "kapacitou". Mini sa pouzivaju vacsinou ku koncu MS. Nemusis sa bat ich velkosti, urcite ti budu "pasovat" a vobec nezalezi, ci si alebo nie si este panna.

Ja si menim tampon cca. kazde 4 hodiny, vzdy sa ale poistim aj intimkou-v pripade, ze by som cas neodhadla a jemne by to pretieklo.

O zavadzani tamponov si precitaj nieco na nete, vysledny efekt ma byt taky, ze ked si tampon zavedies, po par chvilach ani nevies, ze ho mas. Ak ta tlaci, je zavedeny zle.
Pri jeho vymienany dbaj na hygienu, vzdy si predtym umy ruky.

Co sa tyka soku-je veeelmi malo pripadov, ze by sa to stalo. Ak budes dodrziavat limit-teda MAX. 8 hodin jeden tampon, tak sa nic nestane.

Urcite to zvladnes :)

Dufam, ze som pomohla