Ako sa zbaviť nespavosti?

unaveny1

u mna tieto problemy trvaju uz niekolko mesiacov, zachvilu to bude rok.
kedysi som pritom spal perfektne, dokazal som prespat aj 10 hodin tvrdeho spanku po ktorom som sa zobudil uplne oddychnuty a plny sil. teraz spim dokopy 4 hodiny denne, a pritom potrebujem 8 hodin, som neskutocne unaveny a aj tak sa nemozem normalne vyspat uz niekolko mesiacov, to je na zblaznenie.
najhorsie je, ze zacinam strasne zabudat rozne slova, nemozem si spomenut co som mal na plane, tazko sa mi hladaju slova, zacinam sa vyrazne zhorsovat v akychkolvek mentalnych cinnostiach a logike, proste nevladzem sa sustredit (kto to nepozna nevie ake to je frustrujuce). niekto sa ma nedavno pytal ci nahodou neberiem nejake lieky na astmu lebo dotycny nechapal ako moze byt niekto tak pribrzdeny... :D
netusim co s tym mam robit, s lekarmi mam zle skusenosti a najradsej by som za ziadnym uz v zivote nesiel

unaveny1

takisto mam velke a dlhodobe problemy so spankom. zaspat vecer este viem, ale problem je, ze mam strasne plytky spanok a casto sa aj budim, hlavne po 4tej hodine spanku. zobudim sa, citim ze som nesmierne unaveny a aj tak nemozem zaspat, navyse mi casto po zobudeni z nejakeho dovodu bije srdce ako pri nejakej fyzickej aktivite a pritom len lezim. nemam ziadne stresy, ani nocne mory, dodrzujem spankovu hygienu, mam zdravu celkovu zivotospravu... je mi fajn, az na ten katastrofalny spanok a z toho plynuce problemy s koncetraciou a pamatou ktore uz zacinaju byt kriticke.
neviete niekto cim to moze byt a ako sa to da napravit? som uz z toho zufaly

Meretseger

Tretiu noc som teraz vôbec nespala a cítim, že telo mám už dosť unavené, ale nedonútim ho k spánku. Je to zrejme práve kvôli vysadeniu psychiatrických liekov, ktoré tiež beriem, tak som teraz užila polovičnú dávku (aby som sa zas dokázala učiť) a uvidím, čo bude dnes. Je to šialené.

p.d.

A este poznamka, ze u mna sa nespavost zacala pred mojim psychickym zrutenim. Cize dal by som si pozor a nestresoval by som sa az tak, lebo to moze mat brutalne nasledky. Z toho zrutenia sa spamatavam cirka dva roky a lepsie sa citim mozno dva mesiace. Fakt to neprajem nikomu zazit.

p.d.

Nespavost moze byt aj o tom, ze sa clovek v priebehu dna nejako vyrazne neunavi, velmi dobre to poznam. Mal som aj take casy, ked som bol z roboty unaveny jak pes a zaspal som aj bez liekov. Teraz mam iny zivotny styl a tolko sa nenamaham a ani nemienim, tym padom musim brat lieky na spanie a to dost silne. Ja nemienim rubat 8 hodin denne drevo len preto, aby som v noci dobre zaspal:)

Fleur-de-lis

prednedávnom som počula v rádiu jedného psychológa ako sa vyjadroval presne k tejto téme. Chcela som sem dať link, ale ešte to nedali do archívu.
Nepamätám si už presne, čo hovoril. Bolo tam niečo v zmysle, že sa má na to človek prestať sústrediť, a uvedomiť si, že telo je nastavené tak, že si potrebný spánok zaobstará.
Ak nezabudnem, tak dám neskôr link keď to bude v archíve.

orol

Kto moze je tiez vhodne podvecer sa unavit

t.j. lahky beh, prechadzky

no a najmenej dve hodiny pred lahnutim do postele nevecerat

P.s- no, ale clovek je tvor pohodlny a nepoucitelny a radsej siahne po liekoch a je to jednoduchsie vsakze :-o)

ale podla mna aj nebezpecnejsie !

orol

To sa len vola lieky, no v skutocnosti su to jedy.

prestan to brat a vobec brat "tablety" na spanie

spi v riadne vyvetranej a cistej spalni, neveceraj pred spanim

vsetky rusice zo spalne prec ( mobil,wifi atd )

pripadne pohladaj geopatogenne zony

no a kombinovat rozne caje, valeriana, lubovnik, medovka, chmel a s p u s t u
dalsich ci uz bylin, alebo prirodnych neskodnych prostriedkov, napr. med atd...

autogenny trening mozes tiez pouzivat po zalahnuti do postele

rhea

a ako dlho mas nespavost? iank ta lucia kollarova teraz vydala nejaku knihu ako to prekonala, s avola ovecky nefunguju... ona to riesila so psychologom.. ja som citala len rozhovor a vravela, ze ide o pristup k spanku :) cize som sa utvrdila

rhea

ja som mala taky problem, ze som uz cez den mala depky, ze nezaspim a co bude dalsi den, ze budem mimo a odpalena a pred dolezitym dnom ani nevravim... cajiky nepomahali, melatonin, nic.. spala som tak 3 hodky, niekedy ani to... strasne som sa tym proste zaoberala, stale som na to myslela, v izbe mi nemohli ani hodinky tikat, strasne ma to rusilo... ale potom to prislo nejako same, ze sa mi tym uz nechcelo zaoberat, uz som mala nechut nad tym rozmyslat... vtedy som aj tak dosahovala najlepsie vysledky zo vsetkych aj napriek nespavosti, moj zivot to nakoneic ani negativne neovplyvnilo, az na tie hisaky a rozmyslacky co ak nepodam vykon nasledujuci den kvoli unavenosti tak som sa tym prestala zaoberat a odvtedy spim dobre.. niekedy aj teraz nespim, ale si poviem, o.k., neva, ved dospim dalsi den a pred narocnym dnom nemozem zaspat ale z inych pricin, niekedy aj 48 hodin a aj tak podam vykon a som tu... :) nemozes sa tym moc zaoberat, maj na salame, mozno nepotrebujes ani velmi spat a si namylsas, ze si mimo, niektori tak funguju cely zivot, inak ani nechcu.. alebo ked lezis tak si povedz ze sice nespis ale odpocivas, regenerujes, sice nie ako by si mala, ale aspon trosku :)