Život bez štítnej žľazy

Príspevok v téme: Život bez štítnej žľazy
tajana39

Uz16 rokov nemam stitnu zlazu.Po operacii,pri kt. bol zisteny karcinom som absolvovala lecbu radiojodom, po kt.bola SZ totalne "zlikvidovana" a teraz denne uzivam hormon tyroxin.Uz dlhsiu dobu sa vsak citim velmi unavena a akoby bez energie. Endokrinolog tvrdi,ze je vsetko o.k. ale ja si myslim, ze nedoststok energie moze suvisiet s tym, ze nemam vlastnu SZ. Mate niekto nejake skusenosti so zivotom bez SZ a ako ste si pomahali sami?

stitna

ahojte ja som 6 rokov po operacii stitnej beriem eutirox 100 a 2 dni 125 citila som bolest v bedrovych klboch najlepsie bolo na to ze som zacala cvicit a upravilo sa to a mala som malo vapnika najlepsie na to je MAK a EMENTAL SYR mne to fakt pomohlo a na vahu som sa tiez vyhovarala ze to mam z liekov ked nemam stitnu a som sa zaprela po novom roku som sa dala na 90 dnovu rozlisovaciu dietu a zrazu 8cm z pasa dole 8kg dole z vahy necvicim ani iba doma par brusakov teraz mesiac som si pridala a citim sa vyborne netreba sa lutovat a vyhovarat ale aktivne zit a rozhybat svoje telo a bude po unave skuste dievcata

aljoska

Ahoj zuju.Ja som bola v Lubochni minulú stredu,ale len na sone.Minule sa doktorovi nezdali uzliny,tak to chcel skontrolovat.Zatial OK,hlásit sa mám koncom septembra.Som rada,že máš dobré výsledky.Ten cholesterol mám aj ja stále zvýšený,ale HDL,ten dobrý mám v poriadku.Kto vie čo je s tajanou,dlho tu nebola.

zuju

ahojte tak som dnes bola v Lubochni, krasne pocasie na prechadzku, hormony mam v poriadku akurat mi vybehol cholesterol jeden i druhy a dost

zuju

ahojte 17.7 idem do Lubochne na kontrolu, mam povedat ze mi casto a dost vypadavaju vlasy, som unavena a doslova zeriem slane veci? Moze to mat suvis s tym,

aljoska

Ahoj Tajanka,so mnou to lekár z Lubochne ani nekonzultoval.Jednoducho mi prišiel výsledok už aj s dátumom operácie.No nebolo mi všetko jedno,starší syn vtedy pracoval v Čechách,mladší doma nezamestnaný,manžel v Irsku a ešte som sa starala o chorú mamku.Tak som zobrala lajstro a šla som najprv za obvodnou,potom som to ukázala našej primárke.Ked sa obidve zhodli na tom,že nemám nad čím uvažovat,mne prišiel výsl.že nález je vysoko susp.teda podozrivý,že ide o papilárny karcinom,tak som sa rozhodla že to teda podstupim.Ale aj tak som operáciu musela presunut o mesiac,aby sa stihol manžel vrátit.Ten karcinom nebol velký,tak do 1 cm,vlastne na tú radioterapiu som nemusela ist,lebo vraj pri takých malých sa nemusí,ale pán doktor povedal,že nič nenechá na náhodu a poslal ma tam.Akurát dnes som mu volala,lebo som mala minule nejaké uzliny,tak ma obj,hned po 3 mesiacoch na kontrolné sono.Tak som to dnes s ním vybavovala a ešte aj dnes mi to povedal,aby sa niečo nazanedbalo aby som prišla.Tajanka a mne sa ti potom všetkom totalne zblbol menzes.Dovtedy som ho mala presne ako hodinky,síce každých 24 dní a od operácie ako keby utal.Samé problémy.Aj teraz čakám,som po injekcii,som zvedavá.Tak prajem pekný zbytok dna.Napíš ako si dopadla s tým krvným obrazom.

tajana39

Aljoska, vdaka,vidim,ze asi sa aj ja budem musiet sama ziadat na vysetrenia,lebo endokrinolog si strazi len to svoje.Hned zajtra zavolam obvodnej aj na ten krvny obraz nech mi urobi.Pre zuuzuu:Doveruj svojmu lekarovi,aj ked potrebu operacie by som mozno este konzultovala s inym odbornikom, ak mas moznost. Vies, mna liecili najskor na problemy so zle fungujucou SZ a ked sa jej cinnost neupravovala poslali ma na operaciu. Az po operacii zistili, ze tam bol karcinom a predtym hoci mi robili dvakrat punkciu to nezistili. Ja si pamatam v nemocnici viac pacientiek, kt. operovali kvoli uzlom/viem, ze sa to delilo na "teply"" a "studeny" uzol ale uz neviem, v com je rozdiel/ teda vyoperovali im ju hoci nemali problemy s jej cinnostou.Mam priatelku, ktorej z dovodu uzlov vybrali len cast SZ. Pytaj sa lekara, aj ked radí Ti to tá pravá, ja sa sice aj pytam ale aj tak si kopu veci co mi povie potm nezapamatam a ten moj ani nema vela casu, ma vzdy velmi vela pacientov tak nechcem tolko zdrzovat.Ale keby mi chcel odporucit nejaky radikalny postup-a to operacia urcite je -tak by som sa pytala,musel by si ten cas najst.

aljoska

Tajana,na tu denzimetriu som sa pýtala sama.Stačí odporúčanie od obvodnej,hned som volala sestričke,aby ma objednala/ináč robím v našom slávnom zdravotníctve,som laborantka/,tá sa len zasmiala čo mi je.Ale ked som povedala,že som štítna zlaza,tak bez problémov.V Lubochni som akosi nemala odvahu sa pýtat.Lahla som na stol,odokryla kúsok brucha a asi 10 min nadomnou behalo také rameno.Podriemala som,výsledok bol hned a hned to aj zhodnotili.Tajanka ešte ma napadlo,dala si si vyšetrit krvný obraz?Lebo pri anémii može byt únava.
Pre zuuzuu-šž sa vyberá ak privelmi narastie,tzv.hrvoľ,alebo rastie dovnútra a tlačí a potom ak je podozrenie na nádorové ochorenie.Je vela ludí ktorí majú uzlíky na šž,či sa to može zvrhnut to neviem ale ja okrem normálnych uzlíkov som mala aj 1 nenormálny,ktorý sa doktorovi nezdal hned od začiatku.Ten rádiojod sa podáva preto,že ak ostanú nejaké zbytky po operácii,aby sa uplne vyničili.

zuuzuu

ahojte
mam na vas par otazok, ja mam tiez problemy so SZ (lekar vravi, ze je to skôr kozmetickeho charakteru a SZ je zdrava), ale aj tak som 6 mes.brala Euthyrox a ta mala cysta sa zmensila, tak mi ho na teraz vysadil, chcem sa spytat, ci SZ sa vybera iba vtedy ak uz je nefunkcna a neplni svoju ulohu,alebo pre aku inu pricinu, môze sa to zvrhnut aj na rakovinu- preto sa berie ten radiojod?