Na aké príspevky od štátu má chorý nárok?

Príspevok v téme: Na aké príspevky od štátu má chorý nárok?
Sadie

Dobrý večer, potrebujem poradiť. Moja babka je 7 týždňov po mŕtvici. Po dvojtýždňovom pobyte v nemocnici sa momentálne zotavuje v rehabilitačnej stanici Nitrianske Rudno. Prišlo jej poštou, že jej uznali aj pobyt v kúpeloch, takže pôjde aj do Kováčovej. Problém je, keď sa vráti domov. Žije v starom, neprerobnom 2izbáku, ktorý jej nebude vyhovovať. Mŕtvica jej chytila pravú stranu tela, nevie písať, a chodiť len ťažko a s veľkou oporou. Prepokladáme, že ostane pripútaná k vozíku a tak sa nemá ako dostať domov (býva na prízemí, ale vedie tam asi 10schodov). Moje otázky sú: na aké príspevky od štátu má nárok? Prispeje jej niečo na barle, vozík? Na prerábku bytu na bezbariérový? Momentálne máme problém aj s dôchodkom, úradníčky nám odmietajú dávať ho, lebo nie je prítomná a ani jej podpis. Vôbec neviem, ako riešiť túto situáciu, všetko je pre mňa nové, takáto udalosť sa v rodine stala 1x. Srdečná vďaka za všetky rady!!!!

ni-ka

dochodok si dajte posielat na ucet,musi byt na babku alebo musi byt spoludisponent...alebo je treba dat na postu splnomocnenie od babky na preberanie dochodku...
ci mate narok na nejake prispevky zistite ak si poziadate na miestoprislusnom UPSVaR,oddelenie posudkovych cinnosti o ZTP preukaz a kompenzacie podla babkinho ochorenia...
ziada sa o diety-to ak ma napr.cukrovku alebo celiakiu,dostava prispevok na stravu,
potom hygiena a osatenie,sem spadaju plienky a hygienicke podlozky, opotrebenie osatenia z dovodu pouzivania barli,ortez...
prispevok na prepravu je len ak je vydany parkovaci preukaz,cize ak by babka nebola schopna sama cestovat mhd...toto posudzuju snad najprisnejsie...ja aj ked som bola tri roky na barlach tak podla nich som mohla kludne chodit busom...
potom prispevok na zaopatrenie-to ak by sa o babku staral clen rodiny,poberal by nejake peniaze...da sa to robit aj popri zamestnani...a prispevok na kupu a opravu pomocky-to je ten vozik,choditko,dvihacie zariadenie,plosina...atd
a jednorazove prispevky na kupu auta-ale to je pre ludi co pracuju alebo studuju,potom na prerabku bytu...
vsetko zavisi od toho co babke priznaju...vacsinu nepriznaju nic a mozno nieco az na odvolanie...
a samozrejme je to strasna byrokracia,treba dolozit prijmy babky za cely predosly rok a aj osoby ktore s nou ziju...potom ceste prehlasenie ze nevlastni majetok uz v neviem akej vyske-to treba notarsky overit na matrike...
treba sa obrnit a pripravit na najhorsie,uradnicky su neochotne,neporadia na co mate narok,treba si vsetko nastudovat vopred na strankach upsvar...
moc vam drzim palce!!!