Par - subor jednotlivcov?

Príspevok v téme: Par - subor jednotlivcov?
ukulelele

V mojom okoli sa az prilis casto vyskytuje fenomen, ze aj ked dvojica je spolu vo vztahu niekolko rokov, maju zvlast bankove ucty, vsetko platia v pomere, ak ma jeden z nich auto, byt, stale je to majetkom len toho jedneho - nie spolocne.. Preco to tak je? Ked si to porovname s generaciou nasich rodicov, tak vsetko mali spolocne, vyplata chodila na spolocny ucet, z neho sa platili spolocne veci a snazili sa vsetko budovat si spolocne.. Nikto neriesil, ze toto je moje auto, nemozes si ho pozicat, toto je moj byt, plat mi najomne, spravil som nakup, preplat mi polovicu a pod. Preco to tak je?

ukulelele

No zrovna ti chlapi v mojich prikladoch nemaju negativnu skusenost a su to dlhorocne vztahy 7 rokov a viac, cize tiez sa nejedna o partnerky, s ktorymi su rok.
My napr. tiez sme brali hypoteku na mna a banka nesuhlasila, pokial partner nevstupuje do uveroveho vztahu, aby bol spolumajitelom do doby polroka, takze som na LV len ja ako majitel, s tym, ze som partnerovi povedala, ze nemam problem ist na kataster a potom polroku ist na neho polku prepisal a on, ze na co. Ak by sme sa rozisli, tak som aj vnutorne presvedcena, ze by sa mu polovica vyplatila, lebo tie peniaze dal on a tak mu aj patria. Ale preco takto nerozmyslaju vsetci?
Wreck co povazujes za mlada? Tiez mam negativne skusenosti, ze som pozicala peniaze znamym a nevratili sa mi, ale toto je vztah a preto partneri by mali tahat spolu. A tiez mi to pride nespravodlive, ze tie zeny z mojich prikladov prispievaju na chod domacnosti, zatial, co si chlapi buduju imperium a po rozchode nebudu mat nic. A s tym dietatom, je super, ze bude dedic, ale predpokladajme, ze zena ho po rozvede nezavrazdi, takze dieta bude dedit, ked bude 50rocne, ale moze stat, ze ked bude mat napr. 5, tak skonci na ulici, lebo jeho matka minala vyplatu na jeho otca dom, z ktoreho nic nema.

Sejla

tak odkedy som s priateľom žila, mali sme spoločné peniaze. Zarábali a míňali sme obaja približne rovnako, takže aj to ušetrené bolo spoločné. Ale ak jeden z páru zarába oveľa viac a svoje peniaze si stráži na tajnom účte, alebo chce, aby mu ten druhý všetko preplácal napoly, aj keď si žijú JEHO životný štandard, ktorý ten druhý neunáša a potom má problémy a dlhy, tak to je pekné svinstvo, vraj pre prípad, žeby sa rozišli? Lenže čo je to za vzťah, veď to nie je žiadny život, to je fakt čistý materializmus.

Leela333

V dnešnej dobe sú rozvody bežná vec, kedysi to tak nebolo. Je úplne normálne, že sa snažia chrániť si svoj majetok a neostať na ulici, lebo pri rozvode by tých chlapov mohla ženská obrať o všetko a zase naopak. Rozumiem o čo ti ide v tejto téme, ale bohužiaľ, sama som sa presvedčila, že ľudia sú nevyspytateľní a keď idem do nejakého vzťahu, verím tomu druhému, ale do určitej miery. Možno ti to príde chrapúnske od tých mužov, ale ich priateľky vedia, ako na tom sú a ak sa im nepáči, môžu odísť. Lenže aj tá kamarátka so 700 eurami dobre vie, že ak by si sama platila ten byt a stravu a nedelila sa, tak by nemusela mať ani na to jedlo, nielen na účet na telefón. Predstav si, že máš priateľa, ktorého prakticky živíš, lebo jednoducho zarábaš viac ako on, a tak od neho nebudeš pýtať ani polovicu nájomného a o pár rokov zistíš, že ťa napr. podvádza alebo čo. No ako by si sa cítila?

Proste, vo vzťahu treba používať aj hlavu, aj keď sa to vymyká všetkým romantickým predstavám o láske, ale netreba byť úplne zaslepený.

adjddd

Deje sa veľa zlých vecí a poznám x-prípadov, kedy sa partner/ka po svadbe, alebo iba dlhých rokoch vzťahu zmenil/a. Dnes nie je zložité sa rozviesť a aj ľudia s tým do manželstiev vstupujú. tiež žijem s partnerom niekoľko rokov, viem že nemá dobrý vzťah k peniazom, a urobil dosť prešľapov v tomto smere, ktoré som musela hasiť, tak máme financie oddelené. Ťažké je zarobiť peniaze, ešte ťažšie si ich odkladať a niečo nadobudnúť, a preto, nech akokoľvek milujem, rozmýšľam racionálne. Možno je to kruté, ale mne nikto nič v živote nedal, preto ak niečo nadobudnem sama, prečo sa nejako nechrániť...možno u nás je to trochu špecifické, ale nakoniec každý v tom vzťahu má dôvod na takéto rozhodnutia a ver, že sa nerobia ľahko..

A-pesimista

tak ziadost o rozvod podavaju vacsinou zeny, takze asi tym je ovplyvnene myslenie muzov. proste vedia, ze mozu vela stratit, tak sa radsej poistia. ale je pravda, ze dnesna doba je velmi chamtiva a materialna.

Maoam

ale tie dva ucty - to nie je taka zla vec

ide vzdy o dvoch konkretnych ludi, v tom vztahu

samozrejme, inym vyhovuje spolocny ucet, ale vsetko je o LUDOCH, ako vzdy...

Maoam

zmenila sa doba, vsak porovnavat rodiny, ktore zili za sociku a dnesnu dobu, to su dve dimenzie na vsetkych leveloch

okrem toho, ako tu uz bolo pisane, zmenila sa doba aj co sa tyka vztahov

a nedeje sa to iba na SVK, deje sa to vsade

jeden moj znamy - to som bola tiez nemilo prekvapena, ten to teraz tiez zariaduje tak, ze vsetko iba pre seba a na seba a proste peniaze Nr. 1 a dom Nr.1 a ON ON ON a hoci ma super partnerku, proste skvela zena, pochybujem, ci je v hre laska - ona uz rozmysla nad rozchodom, lebo u neho sa vsetko toci okolo tohoto

ono je to krute, ale zeny v dnesnej dobe urobia asi najlepsie, ak sa zabezpecia samy...

wreck

ukulelele, je to tak preto, lebo je to realita. predpokladam, ze si este velmi mlada a zivot ta opakovane nezrazil na kolena, do blata.

vsetky tie pekne slovka, ktore si dvaja sepkaju do uska, to je len taka prazdnota, aj ked v tej chvili su myslene celkom uprimne. po desiatich rokoch on zacne chlastat a ona je nestastna. alebo ona zacne sukat kade-tade a nestastny je on. z tych peknych sloviek nezostane nic. jedine, co ma v tej chvili hodnotu je to, co je na papieri, na katastri. odrazu sa "nase hniezdocko" meni na "moje", "nas byt" je uz len "moj". a mozem ti uplne zodpovedne povedat, maloco ti tak zruinuje psychiku ako ked ti povedia, ze mas odovzdat kluce od bytu, o ktory si sa 10 rokov starala a cely ten cas si pocuvala ako "sa vraciame k nam" a mame "nas byt", a nikoho viac nezaujima kam pojdes.

rodina sa pri rozchode vzdy postavi za svoje dieta, hoci by to bol aj sam satan. vsetko dobre, co si na prospech rodiny povedala, sa otoci proti tebe -- ty budes ta najvacsia suka, ktora svojho draheho nepodrzala, ktora neurobila DOST aby vas oboch zachranila. tak si teraz chod, z hodnoty chajdy ti patri 0%, chod sa pozriet na list vlastnictva, pripadne si porovnaj datumy na LV a sobasnom liste.

ak maju tvoji znami skusenosti ako ja, vobec sa im necudujem, ze maju k veci takyto postoj.

z uvedenych prikladov vytrca ten s kamaratkou, ktora "panovi domacemu" musi vsetko tahat z tretinoveho platu. to nema realnu buducnost. tam nejde o snahu neprist o strechu nad hlavou, ale o lasku k peniazom, ktora ja vacsia, nez laska k zene. dovolil by som si pochybovat, ci tam nejaka vobec je. rovnako ten priklad s hypotekou pre mladych... to s laskou nema nic spolocne a moje vysvetlenie tam zlyhava.

takze ti muzi sa spravaju nanajvys racionalne, kedze prave majetky su velmi castym zdrojom neskorsich rodinnych rozbrojov. NIKDY nevies kedy komu prepne v hlave a zacne si robit naroky na tvoje veci, prekrucat ustne dohody, spochybnovat pisomne. najlepsie co sa vobec da urobit, je kupit, postavit alebo vlastnit nehnutelnost vylucne ako jednotlivec.

este mala poznamka k prvemu prikladu. dieta je zakonny dedic. jemu ziadna strata nehrozi, kedze na vynatie z dedicstva musia existovat zakonne dovody a nieco take sa deje skor vynimocne. v pripade maleho dietata by som povedal ze je to az vylucene.

Slobodna

Pretože dnes nemôžeš nikomu veriť, láska sa rýchlo mení na nenávisť a ľudia pri prvom malom probléme riešia vzťah radikálne. Kedysi bola ťažká doba, ľudia mali takpovediac len jeden druhého, manželstvo bolo posvätné a nevstupovali doň iné osoby, dnes už ľuďom nie je nič sväté.
Mimochodom dosť zaujímavý je paradox, ktorý dlhú dobu pozorujem - na jednej strane ľudia plačkajú, že to tak je - na druhej strane to robí každý a nik nie je ochotný robiť to inak - príliš veľa zbabelcov a alibistov - čakať, že to niekto zmení za mňa je dosť...nenájdem správny výraz.