Homeopatia - výmysel, alebo to naozaj funguje?

Príspevok v téme: Homeopatia - výmysel, alebo to naozaj funguje?
Kapitál

Keďže snáď nie je téma, kam by sa po čase nepremiestnili zástancovia alebo odporcovia niektorých liečebných metód a pôvodnú tému tak nezabili, založil som túto, aby mali obidve strany možnosť vyjadriť sa ku konkrétnemu problému. Ja sám som o homeopatii veľa počul ale osobné skúsenosti s ňou nemám. Celkom by ma ale zaujímalo, či táto metóda skutočne funguje, alebo je to len placebo.

Slobodna

Položím vám inú otázku:

Koľkí z vás niekedy homeopatiu vyskúšali?

A odpovedzte čestne a pravdivo!

Ja áno, vždy pomohla. Nie je to žiadne placebo, sú v nich účinné látky - ako napr. aj hadie jedy ;)

a neviem prečo k homeopatii pletiete Boha, či Ježiša :) to znamená, že ak sa liečim napr. bylinkovým čajom, alebo cmúľam šalviové cukríky na bolesť hrdla, tiež je to len placebo, mágia a podobné kraviny, ktoré tu niektorí splietate? :)

Podobné sa lieči podobným. A každá fyzická choroba má pôvod v psychike - homeopatia udiera na obidve stránky.

RNG

Kedze placebo efekt je velmi silny, tak viera v akykolvek liek prispieva k uzdraveniu, vcitane cukrovych piluliek, ked si myslis ze su to liecive pilulky.Napr samzi maju az 80% uspech pri lieceni a to je zalozxene ciste na viere pacientov v samana a jeho metod.
Casto sa ale za slovom homeopatia skryvaju rozne potravinove doplnky, co nepatria podla definicia do tej kategorie
en.wikipedia.org
Robia to pre to, lebo homeopatiu farmacia nepovazuje za vaznu konkurenciu svojim liekom, tak vyrobcov za to neprenasleduje.

no2

Podľa toho čo si napísal, to vyzerá ako primitívne čarovanie. Ak je tomu tak, tak to ľudia môžu rovno vyhľadať čarodejku alebo poprosiť démona:-) Či to potom zaberie je však otázne...

homeo

Každý exorcista (kňaz) vám povie, že sa treba homeopatii vyhýbať, lebo ide o liečenie prostredníctvom okultných - temných síl. Prečo? Stačí si len prečítať jej pozadie, život a učenie jej zakladateľa Samuela Hahnemana (ktorý bol mimochodom slobodomurárom). Sám priznáva, že lieči nie materiálna stránka homeopatika (prakticky tá tam žiadna nie je, viď nižšie), ale duchovná. O aké duchovno ale ide?

Hahneman zdôvodňuje fungovanie homeopatík týmito princípmi:

1. Podobné sa lieči podobným (similia similibus curantur) - choroba sa má liečiť takým liekom, ktorý u zdravého človeka vyvoláva podobné príznaky ako choroba. Pri formulovaní tohto princípu sa však Hahneman dopustil zásadného omylu. Robil na sebe pokusy s chinínom proti malárii a spozoroval na sebe príznaky horúčky. Tie však boli spôsobené jeho precitlivenosťou na túto látku (idiosynkraziou), pričom je dokázané, že chinín u zdravého človeka horúčku nevyvoláva. Tento princíp podobnosti však nie je nový, vyskytuje sa napr. u známeho stredovekého mága Paracelsa, ktorý pri svojom liečení využíval astrológiu či u pohanských náboženstiev Číny a Tibetu - liečenie chorých orgánov rastlinami, ktoré sa podobajú na chorý orgán - blen podobajúci na zub na liečenie zubov, vlašské orechy na mozog, bodliaky proti pichaniu v boku. Podľa princípu podobnosti sa v homeopatii vyberajú lieky takto: riečny rak proti rakovine (slovná podobnosť: rak – rakovina), lomikameň sa proti ľadvinovým kameňom (slovná podobnosť: kameň – lomikameň), bodliak proti pichaniu v boku (podobnosť: bodliak pichá)… (Alter. med., str. 54)

2. Princíp riedenia (potencovania) - homeopatické preparáty sa pripravujú postupným riedením z účinnej materskej substancie, ktorou môžu byť rôzne minerály a zlúčeniny, výťažky z rastlín alebo živočíchov. Jeden diel roztoku materskej substancie sa riedi 10 dielmi (decimálne riedenie označované písmenom D - Dr. Peithner) alebo 100 dielmi (centesimálne riedenie, C alebo CH - Boiron) etylalkoholu nebo vody za stáleho pravidelného trepania. Zo vzniknutej zmesi sa opäť odoberie jeden diel a ten sa zriedi znovu rovnakým spôsobom. Tento postup sa mnohonásobne opakuje a liek - homeopatikum, sa potom predáva pod označením napr. C10 (10-krát postupne riedený), C30, C200, D6, D30 a pod. Z tohto vyplýva, že počet molekúl pôvodnej substancie sa postupne zmenšuje. Pri riedení okolo C12, resp. D24 nenájdeme v homeopatiku už ani jednu molekulu východzej látky. Keďže všetky chemické/biochemické reakcie v ľudskom tele sú reakciami medzi molekulami, nemôže byť podľa vedeckých princípov homeopatikum účinné. Pre predstavu: u nás sa bežne predáva proti nachladeniu Oscillococcinum s potenciou C200.

3. Princíp pretrepávania (dynamizácie) - Po každom riedení sa roztok pretrepe rukou alebo v prístroji, ktorý sa volá dynamizátor a je označený číslom, ktoré označuje počet riedení a následných dynamizácií. Zakladateľ homeopatie pripisoval pretrepávaniu väčšiu váhu ako riedeniu. Bol totiž presvedčený, že v procese pretrepávania sa chytá do homeopatického prípravku kozmická energia. Vieme, že pretrepávanie nemôže zmeniť účinnosť chemickej substancie. Vzájomný pohyb molekúl len mierne zvyšuje teplotu roztoku a môže zmeniť jeho viskozitu, ale po vychladnutí sa roztok vracia k pôvodným vlastnostiam. V homeopatii sa hovorí aj o "pamäti" vody. Hahnemann veril, že molekula vody si udrží magickú essenciu” zložky substancie. Táto teória nemá žiadnu vedeckú opodstatnenosť.

Ak je teda homeopatikum účinné - čo alebo kto je za ním? Boh nie ..

no2

Jeden starý exorcista mi povedal, že veriť možno v čokoľvek a môže to priniesť pozitívne výsledky.
Jeden dedo veril len jednému lieky, myslím, že acylpirínu, tak mu ho doktor predpisoval. Keď mu lekár zmenil liek, tak sa mu zhoršili výsledky.
Uzdravenie vierou v Boha je podľa mňa o tom, že ak človek uverí, tak ho Boh uzdraví konkrétnym zásahom.
Neveriaci človek sa pozerá na zázrak ako teľa na maľované vráta. Je pritom jedno, aká sila v tom bude pôsobiť.

Man Hattan

Mnohí sme už počuli o novom svetovom poriadku, sme šokovaní, ako si hŕstka mocných môže uzurpovať právo rozhodovať o osudoch sveta, nás všetkých. Ale keď človek číta takéto príspevky, tak sa tým iluminátom prestáva čudovať. Veď kam by ten svet spel, keby v ňom naivný dav ustavične brzdil vývoj? Vždy znova a znova ma šokuje obmedzenosť ľudského ducha. Veru dobre povedal deduško Einstein: \"Len dve veci sú nekonečné: vesmír a ľudská hlúposť. Ale vesmírom si nie som istý.\"

Manjackal

Páter James Manjackal hovorí: Veľa ľudí z Nemecka, Rakúska a Francúzska mi povedalo, že ich doktori homeopati, keď im predpísali ich lieky, im radili, aby pred tým, ako si lieky zoberú, sa nežehnali alebo nevzývali meno Ježiša, pretože to boli kresťania, ktorí všetko robili so znakom kríža alebo krátkou modlitbou. Prečo by mali robiť výnimku pri homeopatii? Asi preto, že znak kríža alebo meno Ježiš môže bombardovať silu alebo energiu homeopatických liekov! Musím sa s vami podeliť s jedným svedectvom:

Pred 13 rokmi ma jeden katolícky lekár - homeopat požiadal, aby som mu vysvätil jeho homeopatickú kliniku. S radosťou som prišiel na jeho kliniku, požehnal ju bežnými modlitbami rímskokatolíckej cirkvi a pokropil som svätenou vodou všetky miesta, ktoré ma požiadal posvätiť. Po niekoľkých dňoch mi prišiel povedať: Otec James, po tom, čo ste požehnali a pokropili svätenou vodou moju kliniku a moje lieky, musím vyhodiť všetky lieky, pretože stratili svoju potenciu (silu). Potom som sa ho spýtal na dôvod, prečo lieky stratili svoju moc, keď som sa modlil mocou Ducha Svätého. Musel pripustiť, že sila tých liekov bola v opozícii k moci Ducha Svätého. Požiadal ma, aby som preskúmal fľaštičky alopatických liekov, kde je obsah presne formulovaný napr. carbohydrát 15 %, magnézium 20 %, alkohol 5%, voda 10 % a pod., teda presné údaje, pričom pri obsahu fľaštičiek a túb homeopatických liekov tieto údaje sa nedali nájsť, namiesto toho bola účinnosť lieku špecifikovaná pod pojmom "potencia", "zriedenie a dynamizácia", označená písmenom CH a pod. Lekár sám pripustil, že ignoroval pôvod sily toho zriedenia a dynamizácie. Povedal mi, že základný účinok homeopatie je placebo efekt. Je jasné, že táto moc je moc skrytá - okultná.

odpovedam

nefunguje, pretoze NEMA ucinnu latku. homeopaticke "lieky" su vacsinou len voda z vodovodu a cela homeopatia je postavena na viere, ze akonahle nieco do tej vody das, vsetka voda na planete sa premeni na to "nieco". Iracionalne samo o sebe, aj homeopat ti povie, ze ucinok nie je postaveny na fyzickych dokazoch. je to len viera. a to, ze to funguje aj na detoch a zvieratach? Jednoducho by sa vyliecili aj bez homeopatik alebo v dosledku predoslej liecby. Citajte viac tu, ak chcete,

www.lovcisarlatanov.sk

salalalalala

ja som sice voci tomuto velmi skepticka, takze nemam ani vlastnu skusenost, ale zevraj to funguje aj na zvieratach a babatkach, takze tam asi placebo efekt nema byt ako. neviem, tiez ma to zaujima