Obrovsky strach zo straty sluchu, neviem sa vyrovnat s tym, ze inak pocujem

Príspevok v téme: Obrovsky strach zo straty sluchu, neviem sa vyrovnat s tym, ze inak pocujem
pia

ahojte, som zena mam 28 rokov, zivot pred sebou, som zatial bezdetna, Vs. vzdelana, pracujem ako ucitelka na strednej skole.....nikdy som ziadne problemy so sluchom nemala.....zacalo sa to asi pred mesiacom po zapale priedusiek, jedneho vecera som mala som pocit vaty v uchu-lahko zalahnute ucho. Myslela som ze to prjde, ze je to z nadchy, alebo zapalu priedusiek proste po chorobny stav... kedze pracujem ako ucitelka, dost mi to vadi, pri vyucbe citim ze to proste nieje ono, na jedno ucho pocuje slabsie.... Bola som u 4 ORL, postupne sa vyjadrovali, ze mam len vpaceny bubienok- tubotympanicky katar...ze je to z nadchy sposobene dysfunk. eustach trubice a ze to prejde, neprechadzalo..behala som od lekara k lekarovi, vyplachvali usi, robili prefuky politrerom, vsetko mozne.. Preslo 6 tyzdnov a ja mam trvaly pocit ,,akoby tlaku" v uchu, absolvovala som aj tympanografiu,ta bola ok audiografia-ta ukazala percepcnu stratu sluchu praveho ucha6%, emisie TEOAE , kde mi zistovali prevodova porucha sluchu bola vylucena. Je to mozno smiesne, ale ja som psychicky v koncoch, lekar sa vyjadril ze percepcna porucha sluchu nieje liecitelna, bud mi vnutorne ucho napadol nejaky virus, bakteria, alebo doslo k nedokrveniu vnutorneho ucha, alebo sluch. nervu. Neviem sa s tym vyrovnat, stale placem, hlavne ked si predstavim ze som tomu mohla predist, keby mi do par dni po ,,zalahnuti" aplikovali kortikoidy infuzne, KTO TO MAL vediet? ze to nieje od nadchy? ze je to percepcna trvala strata sluchu????!!!..Kazdy vravi, ze je to mala strata, ze si zvyknem, ale ja si proste neviem zvyknut, vadi mi to v beznej komunikacii, v skole som nervozna z hluku deti, upadla som do depresie, s nikym sa uz nebavim, a najviac sa bojim ze sa mi to bude zhorsovat :(, Mám hrozu na predstavu, ze jedneho dna ostanem hlucha :(

diviak2

Este k tomu hluku. pamatam si, ze som nezniesol ziadny hluk, ani nic nahlas. Dodnes sa vyhybam koncertom a inemu ramusu, uz len zo zotrvacnosti. To je ale problem iba prvych par mesiacov, max. rokov. Potom si na to mozog zvykne a veci sa normalizuju. Uzival som tiez vazoaktivne lieky, vzdy ked mi bolo horsie, ked som ich zabudol uzit, uz som vedel, ze je to O.K. Postupne som si vypracoval vlastny osobny rezim, kedy som denne robil na biku 30-50 km po kopcoch. Vtedy to bolo bez akychkolvek priznakov. Je to mrcha to vnutorne ucho, ale je to riesitelne. A konecne, moj zivot to posunulo do uplne inych dimenzii. Mam kondicku ako zamladi a bez tohto "problemu" by som bol uz mozno stary pupkaty ujo:-)

diviak2

Ten tlak trochu povoli, ked si zatlacis prstom usny lalok, ale iba na chvilu. MRI je dobre na vylucenie vaznejsieho problemu. Dobre je k nemu urobit aj projekciu ciev, ale to mas asi O.K.
U mna sa tie tlaky niekedy sirili aj do inych casti hlavy, hlavne do hornej casti nosa, ustneho podnebia (spodiny lebecnej) a pod. Ale stav sa mi kontinualne zlepsoval, aj ked to trvalo roky. Najhorsich bolo prvych cca. 7, potom uz bolo lepsie:-) Dnes si uz ani nepamatam, kedy mi bolo posledne "zle", ale je to urcite viac ako rok a netrvalo to viac ako 1-2 dni. Co sa tyka liekov, tazko sa po nich spi, lebo z uchom sa ti prekrvi aj mozog a nezaspis. Funguju na 2 principoch. Bud riedia krv a ta lahsie preteka tenkymi kapilarami, alebo zrychluju prietok. Ale ako som pisal, zatazuje to pecen a podobny efekt ma aj alkohol. Prekrvenie mozgu este moze znamenat aj vacsiu vnimavost problemu, ale opakujem: Netreba si to pripustat a verit, ze to bude iba lepsie. A ono aj bude! Takze tak:-)

pia

diviak2: dakujem, tak dufam ze ten tlak naozaj povoli, lebo je to na maslu naozaj, konecne kto ma chape!!!
zajtra idem na magneticku rezonanciu, zrejme si pozru aj vnutorne ucho tak som teda zvedava.

pia

diviak2: takze ten pocit tlaku by mal ustupovat ano? ja mam taky pocit, ako ked ide rychle vlak , alebo lietadlo klesa, stupa...proste nevyrovnany tlak v uchu, ale s tym ze sa neda ziadnym manevrom chytit nos a fuknut) vyrovnat... ten tak mi vadi najviac asi, briem lieky na prekrvenie Cavinton a Betahistin, ale brutalne ma z nich boli hlava, co uz nieco za nieco..

diviak2

Este som zabudol dopisat, ze ked som to mal ja, zul som olej, isiel k psychotronicke a plno dalsich sprostosti, ktore mi dnes pripadaju uplne absurdne. Uveril by som vtedy aj v Alaha a podstupil cokolvek, len aby to zmizlo, takze tuto dg. by som urcite nepodcenoval. Ale zaver je, ze to PREJDE. Takze hlavu hore, optimizmu s a cakanie skracovat najlepsie nizsie opisanymi radovankami:-)

diviak2

Uz sa tu toho dost popisalo, ale:

Ak mas poskodene vnutorne ucho bez nejakych vaznych zistitelnych pricin, moze to byt jedine nedokrvenie, alebo od antibiotik. Zisti si, ci tie, co si brala nie su nahodou ototoxicke, lebo mnohe su.
Co sa tyka pocitu, z poruchou sluchu sa da zit uplne v pohode, z tinitom ako tak tiez, ale uznavam, ze tie tlaky su na maslu. A este ked mas k tomu pocit ako pri zivani, vnimas to 2x. Tie prve dve veci su zrejme navzdy, ale toto posledne by malo povolit. Malo by ti to postupne prejst do zachvato, ktore budu stale kratsie a stale zriedkavejsie. Dolezite je, aby si teraz aspon na chvilu bola bez toho 3. priznaku, potom to povoli. Nik Ti na to nic neda, musis si poradit sama. Takze ako sa pisalo, zivotosprava, psychika, napr. pomaha striedava spcha od horucej k ladovej a spat. Az kym nepichaju ihly a neda sa chytit dych. Telo potrebuje potrapit, aby sa normalny stav zdal prijemny. Tiez to ma dobry vplyv na prekrvenie. A samozrejme kyslik - cerstvy vzduch. SU to neprijemne veci a kto nezazil, nepochopi. Ale treba vydrzat a urcite to povoli, zvlast v mladom veku. Mne napr. dost pomahala hra na klaviri. Sluch potrebuje podnety, rovnako ako zrak. Clovek v tme oslepne a v tichu uhluchne. Aj zamilovanost a pravidelny sex pomaha:-)

rene1337

Vyries si v prvom rade zamestnanie, ako ucitelka na skole je narocna robota,nemusis skoncit ale najdi si nejaky system ako sa tam tesit myslim ze moc tam z radostou nechodis :) po zdrav. stranke mas este nedoliecenu infekciu ktora stale bojuje s imunitnym systemom to ta oslabuje vycerpanost,bolesti hlavy,chrbtice,klbov, nie moc dobry spanok a kopec dalsich symptomov mms kvapky kazdu hodinu, 3 kvapky chloritanu sodneho 15 kvapiek kyseliny citronovej nehaj to posobit 3 min a potom zalej 2 dcl vody kazdu hodinu az do zlepsenia nepit na lacno nie je to drahe stoji to par.Mam s tym velmi vela dobrych skusenosti

pia

rene1337: problem sa zacal ked som mala silnu virozu a potom zapal priedusiek, nebyvam casto chora, naposledy okrem toho zapalu priedusiek pred dvoma rokmi. lieky posledny rok neuzivam ziadne, teda az do toho zapalu priedusiek, ktory som mala so silnym kaslom a superinfekciou- vykaliavala som soplila hlieny, tak som brala 3 druhy atb, Ciphin, Zinnat a tie treie ani nevem ako sa volali...ci je to psychosomaticke netusim:( ale je pravda ze som na tom s psychikou dost zle, presne ked sa mi to stalo rozisla som sa s priatelom, nastupila na plny uvazok do prace a byvam vycerpana, necitim sa dobre, stale ma boli hlava , chrbat a posledny mesiac ten problem s tym tlakom v uchu...

rene1337

Osobne ai myslim ze to je psychosomaticky problem,od toho sa odvija aj tvoj momentalny stav v akom si ale na kazdy problem chorobu existuje riesenie. Zmenit zivotospravu, ludi ktory na teba maju silny vplyv,problemy ktore povazujes za neuzavrete a vracias sa k nim opat.
strava je zaklad, co do seba das to sa ti vrati.Nasad stravovanie podla krvnej skupiny, vyvaruj sa stresu,plavanie, posilovna, je vyborny relax caj ktory ti odporucam je lubovnik bodkovany, kup si ho najlepsie z overeneho zdroja, pretoze dnesne caje su z cajoveho prachu a nie bylin. Dostan sa do kludneho rezimu aby si nad kazdym problemom mala riesenie a vyhla sa tak stresovym situaciam.Posilnit imunitu napriklad kazdy vecer cerstvu stavu z citronu 3 dcl,aspon tyzden, a potom sa vie postupovat dalej je toho velmi vela, kup si ph papieriky ci si v tomto smere v poriadku najlepsie v lekarni. Ake lieky si brala za posledny pol rok ? A kedy zacal tvoj problem? cca