Paleo - radme si navzajom

analyn

tapioka je z cassava korena, u nas ju dostat skoro bezne, zijem v zahranici,muky, ktore su paleo priatelske, pouzivam velmi malo, peciem z kokosovej alebo priamo zo struhaneho kokosu, nauc sa pouzivat korenovu zeleninu, nastruhanu do vyvarou, dusenu ako prilohy, ako pyre- s lyzicou masla, napr. z karfiolu robime polievky, placky, pyre, ryzu, dam nan bryndzu+ oskvarenu slaninku= skoro ako bryndzove halusky, podobne mrkva, karelab.... a tekvica, cuketa, nespocetne jedla. Ked budes mat pestru stravu, nebudes mat chute. Varim svieckovu, gulase, vsetko sa da zahustit zeleninou.

johanna 42

Super! Vdaka za recepty! To urcite vyskusam... A to ghee maslo teda nekupim
Fajn; vzdy sa nieco nove clovek dozvie... Tak nahradu za chlieb uz asi budem mat a este nahradu za maslo...lebo to avokado sa mi uz trochu zunovalo ked ho mam kazdy den..
A co je to ta tapioka muka? To som nikdy nepocula..ani platanovu.to dostat v bio obchodoch?

analyn

ak jete biele jogurty, skuste nieco ako posuch- nechajte ho dobre odkvapkat, pridajte tapioka muku, alebo zo sladkych zemiakov muku, alebo platanovu muku 1:1, stipku soli, spravte cesto, upecte. Mozno vam to nahradi chleba.

analyn

ja som to ghee viac krat uz drzala v ruke, ale ta farba mi nikdy nesedela, to iste palmovy olej, nie dakujem. Chcela som to kupit, az ked spotrebujem kokosak, mast..., ale ked vidim slaninku, tu kupim hned, aj do mrazaku, dakujem pan RNG, uz nechcem. Zostanem si u overenych veci. Pan RNG, co si myslite o kokosaku bez vone od swansona?

RNG

Ghee, tj pretavene maslo prispieva k zapchavaniu ciev.
Maslo v prirodnom stave ma tuk vo forme globuli, tj obaleny blankou, co zamedzuje oxidacii a tiez usadzovaniu sa masla na stenach ciev.

Fleur-de-lis

ja si chlieb nepečiem. Občas si spravím také placky, ktoré buď nasucho opečiem na panvici alebo v rúre. Ale nadýchané veľmi nie sú.
A to robím teraz už od oka, jedno vajce, nejaká múka, sóda bikarbóna, olej, soľ a podľa potreby voda. Spravím si také cesto aby som potom lyžicou nabrala kôpky, ktoré dám na plech a upečiem. Akože žemličky.

johanna 42

Dakujem.
Chlieb som skusala podla roznych receptov z internetu ale ani jeden sa zatial nepodaril. :( ty aky chlieb jes?
To Ghee teda asi nemozem jest ked mam alergiu na mlieko...

Fleur-de-lis

ghee je výborné. Chutí jemne za orieškami.
Vyjde ťa lacnejšie keď si ho spravíš sama. Najlepšie ale je, ak máš maslo od kráv chovaných na lúke.

A chlieb si skúšala podľa akého receptu?

johanna 42

Aha ok. No neviem; ta bravcova mast sa mi stale nejako prieci..mozno predsudky neviem...stale sa mi nechce verit ze by to mohlo byt dobre..fuj. Pouzivam zatial kokosovy olej a avokado si vzdy roztlacim s citronom a solou. To je celkom chutne. Len som chcela uz nejaku zmenu. Vcera som zase skusala napiect chlieb ale nepodarilo sa mi :(

analyn

u nas ho maju v kazdom vacsom obchode, ale nepouzivam, zatial. Pouzivam panensky olivovy, kokosovy, a hlavne bravcovu mast- sami si skvarime- oskvarky velmi lubime. Mam viacero roznych olejov, ale pouzivam ich prilezitostne, ako aj maslo. Ghee si mozes spravit aj doma, vygoogluj si to, nie je to nic zlozite. Ale davam prednost masti. Cim jednoduchsie, tym lepsie. Ako ty?