Čo sa dá spraviť, keď je úplne všetko zle?

Príspevok v téme: Čo sa dá spraviť, keď je úplne všetko zle?
Tesie

Ahoj,
už sa vám niekedy stalo, že ste mali pocit, že posledné roky je stále všetko len horšie, že ste si život úplne spackali, že všetko je zle, že nevidíte najmenšie východisko, že ste stratili všetky sny a nádeje? Čo sa dá v takej chvíli robiť? Viem, že mi asi nikto neporadí. Ale je to otázka, ktorú si v takej chvíli kladie asi každý...

Tesie

Vlastne keď sa o tak vezme, tak minulý rok som bola celkom spokojná. Mala som prácu, ktorá ma bavila a naviac som "vedela", že teraz sa všetko zmení a bude ako predtým, tak že sa nemám čoho báť. No čím viac sa čas krátil, tým viac som začínala chápať, že také jednoduché to nie je. No a teraz, keď som zistila, že sa to nepodarilo, tak to nezvládam. V podstate som stratila 3 roky života, prežila ich v trápení - vlastnou vinou a ten 4. rok, ktorý má nastať už nezvládam. Tým sa to všetko ešte neuveriteľne skomplikovalo a ani tie riešenia, ktoré sa naskytovali predtým už jednoducho vôbec nie sú, nevidím ich, ani do budúcna.
Nechcela som sa tu rozpisovať do takých podrobností, naozaj v tomto mi nikto nemôže poradiť. Len som sa asi potrebovala trochu "vyrozprávať".

Tesie

Moireal: Ďakujem, naozaj mám pocit, že ty mi rozumieš. Obdobie temna, to si dobre nazvala, presne niečo také to asi bude. Síce je to už pár rokov, čo som vnútorne nešťastná, ale určite nie v takom stave ako teraz týchto niekoľko týždňov, najmä dní. Celý rok som bola v tom, že sa to celé konečne akurát v tomto období zlomí, že sa všetko zmení. Vedela som presne aj ako. A aj keby nevyšli nejaké možnosti, tak som vedela, ktoré by vyšli určite. Lenže aj kvôli tej mojej psychike som si akoby zabránila ich zvoliť, brzdí ma strašná neistota a strach. Takže nakoniec sa všetko pokazilo ešte viac a aj kvôli mne samej ma asi od zajtra čaká najťažší a najnepríjemnejší rok môjho života. Mám pocit, že sa s tým nedokážem vyrovnať.

monique11111

ked to je stale zle, zmen vzorce spravania, ked chces v nejakej situacii nieco urobit, zakaz si to a urob cosi, co by si povodne vobec neurobil, zmeni ti to zivot, neboj sa toho, lebo asi moc nemas co stratit :)

Tesie

lesník: Úplne ťa chápem... Mňa trápi aj to, že vždy keď to vyzerá, že vidím riešenie a že to celé prekonám, dopadne to ešte horšie. A už prestávam mať tú silu, už sa aj bojím vidieť tie riešenia, len nech sa zase nesklamem. Naviac ma čaká neskutočne ťažké obdobie teraz a neviem, či si verím, že na to mám, zvládnuť to v takomto stave.

Moireal

Tesie, to ze sama najlepsie vies co chces je pravda len si teraz omracena a mozno si aj vravis, zeby si to nemala chciet, ked sa to neplni, ze ti to nieje sudene a podobne. Ver, ze ozaj to v tvojom podvedomi drieme. Skus si spomenut na to co ta kedysi bavilo. Skus si to spisat. Hladanie zmyslu zivota je nieco podobne. Citala som o tom, ze treba si zacat pisat, co cloveka tesi a naplna a niekedy je ten zoznam ozaj dlhy ale da sa to. Ja som to este nerobila ale podobne zoznamy cielov uz mam spisane. V prvom rade si vypisat co chces. Ale nenut sa do toho, odpocin si. Skus ist do prirody, uz ide konecne leto, takze prilezitosti je. Len si trebars sadni na travu a urcite sa upokojis. Potrebujes si vycistit hlavu, lebo sa v tom stracas tak ako my vsetci. Terapia by nebola na skodu. Taka hypnoza je vraj velmi uspesna hoci sa neodporuca pre hraniciarov. Neviem teda ci tebe uz dali daku nalepku psychickej choroby. Ak mas moznost, celkom zmen destinaciu, to tiez pomoze aj ked len na kratky cas, lebo predsalen so sebou nesieme seba ale osviezit to dokaze. Mozno mas teraz ozaj obdobie temna, to je v poriadku, nevycitaj si to, v takom pripade len skus najst ulavu kde sa len da. Urcite nesmutis 24 hodin vkuse, na to mame my ludia az prilis nepokojne mysle. Vyskusaj odlahcujucu stravu. Na mna velmi dobre vplyvaju smoothies, ta vona je uzasna. Skus si mozno obstarat nejake domace zvieratko, ak mas na to moznosti alebo si zozen aromalampu s esencialnymi olejmi ktore precistuju priestor a tym aj mysel. To, ze je nas viac utrapenych, je utesujuce ale mali by sme sa navzajom tahat hore, lebo v konecnom dosledku nam to aj tak nepomoze. :)

Tesie

lesník: No ja práve psychológom vôbec neverím. Beriem to ako úplne poslednú možnosť. A naviac strašne by som si chcela pomôcť sama.

Tesie

lesník: Ja som až teraz začala brať. Ale nie som z toho nadšená. Jednak som verila, že sa mi to podarí prekonať bez toho, že som silnejšia a jednak sa bojím, že mi to tiež nepomôže, takže budem sklamaná a nadobudnem pocit, že mi už nepomôže vôbec nič. Dúfam, že sa to nestane.

lesník

Mne bolo povedané od psychológov, že by to malo ísť, lenže vystriedal som ich už dosť a pomaly nado mnou už začínajú lámať palicu, moc mi už neveria, že sa to zmení. A takto sa trápim už 4 roky, niekedy je až neuveriteľné, koľko bolesti dokáže človek zniesť, hlavne keď sa to ťahá roky, keby bolo mesiac zle, ale byť v ťažkých depresiách roky je strašné, asi najhoršie na tom je, že človek nevie, kedy to skončí, ja mám len 23, a predstava, že to pôjde takto ešte roky rokúce je dosť zlá.

Tesie

lesník: A myslíš, že sa nám podarí byť znova ako pred tými pár rokmi? Veď predsa keď sa to dalo vtedy, musí sa to dať aj teraz, nie?