Socialny fobik zalubeny do kamaratky

Príspevok v téme: Socialny fobik zalubeny do kamaratky
DontTell

Potrebujem od vas ludkovia poradit. Mam 29, moja kamaratka ma 26. Je to skvela zena, taka, po akej som vzdy tuzil. Je spolocenska, priatelska a dobrosrdecna. S kazdym si rada pokeca, je extrovertka. Proste som sa do nej zalubil. Snazim sa s nou travit co najviac casu, i ked zatial len v kolektive nasich spolocnych znamych. Snazim sa jej byt stale na ociach, zaujimat sa o nu, pocuvat ju a byt pozorny. Pozname sa cca 6 mesiacov a mam taky pocit, ze uz od zaciatky som jej nebol uplne lahostajny. Vzdy som ale vahal, ci je to naozaj tak, ale v poslednej dobe mam pocit, ze naozaj aj ona ku mne citi naklonnost. Zacala sa o mna zaujimat troska viac, hadze na mna dlhe pohlady, snazi sa byt aj ona v mojej pritomnosti. Co ma vsak prekvapuje je to, ze ona, taka suverenka, totalny extrovert, spolocensky typ a ukecana je v moje pritomnosti niekedy ako vymenena. Zrazu nema co povedat :) Vsimol som si to na nej, ked sme spolu samy dvaja. Ked sme v kolektive, tak to tak nie je. Neviete, preco taka zmena?

Ako som uz hore pisal, som introvert. Trpim socialnou fobiou. Asi si teda viete predstavit, ake je to pre mna tazke a vycerpavajuce snazit sa zbalit nejaku zenu. Jednoducho mi to so zenami moc nejde.
Velmi ju chcem, len neviem ako na to. Ked som pri nej, som nervozny ako kon, mam totalny blackout v hlave a namiesto toho, aby som bol prijemny spolocnik tak mi nic rozumne, co povedat nenapada. Mate nejake rady? Mam jej otvorene povedat, co k nej citim. Bojim sa, ze ju tym ale riadne prekvapim a ona sa nalaka a uz ostanem nastalo v sekcii len kamarat. Alebo sa snazit dalej stretavat, viac sa spoznat, nejako prelomit tu barieru z mojej strany a uvidi sa. Ja uz naozaj neviem ako na to. Dakujem za kazdu radu.

DontTell

@ondo - bodaj by to tak bolo, mozno mas pravdu. Ja uz fakt neviem, co je normalne a co je uz patologicky prejav u mna. Mozno sa v sebe prehnane vrtam a riesim blbosti...

DontTell

@surfer - ano mas pravdu, v podstatnej miere sa na tom, ze pri nej takto stresujem podpisuje fakt, ze ju velmi chcem, ze tuzim po vztahu, ktory som nikdy nemal a mozno tlacim na pilu. Len vies, ked je clovek zalubeny a tuzi konecne po blizkom cloveku, je tazke to brat z nadhladu.

Avsak na druhu stranu, stale si myslim, ze balancujem niekde na pomedzi soc. fobie a vyhybavej poruchy osobnosti. Brat ma diagnostikovanu soc. fobiu. Mame to v rodine. Podla toho co viem, on mal omnoho zavaznejsie problemy. Tak ako pises ty, napr. s vychadzanim na ulicu, jedenim medzi ludmi a pod. Toto je u mna zastupene v mensej miere. Ja mam skor problem iny, a to je prejavit naklonnost/city k zene. Dvorit jej a vsetko co s tym suvisi.
Dobre vystihuje moje problemy tato stranka:

cs.wikipedia.org

Hlavne tieto body:

Extrémní stydlivost/úzkost v sociálních situacích, přestože touží po blízkých kontaktech

Pocity neschopnosti

Emoční odstup k intimitě(ani nie tak odstup, tuzim po intimite, ale mam problem s jej prejavovanim)

V konecnom dosledku si myslim, ze teraz aj tak nema moc vyznam, rypat sa v sebe a riesit, ake mam problemy. To ma ubija este viac. Teraz tuzim len po jednom, posunut nas zatial kamaratsky vztah dalej, na vyssiu uroven.

surfer

Surferka ja chapem co chces vyjadrit ale mozno si nepochopila ty mna. Tuto ide skor o to ze by to chalanovi pomohlo viac sa uvolnit, ukludnit. Ked nebude tak odkazany zamerany len na jednu tak sa uvolni. Samozrejme to nie je jediny sposob ale je to jeden zo sposobov. A preco by mal tu jednu hned brat ako jediny na svete a osudovu. Vela ludi to tak nerobi a nie je na tom nic zle. Ludia sa proste spoznavaju, zaujimaju jeden o druheho a na tom nic zle nie je.
Pozri myslim si ze je vcelku v poriadku ked sa niekto zaujima aj o inych ludi ako potencialnych partnerov. Nemusi predsa so vsetkymi hned randit alebo spat. Ja som bol v situacii kedy o mna mali zaujem asi tri baby. Najprv som to skusil na jednu a ostatne nechal na pokoji. S tou prvou to sice nevyslo ale to vedomie ze nie som odkazany len na tu jednu jedinu a ze to nie je jedina zivotna sanca ma ukludnovalo a dodalo odvahu ju oslovit. Obaja sme sa zhodli ze sa k sebe nehodime. Nakoniec som skoncil s tou druhou a na tretiu som uz ani nepomyslel. Takze skus sa na to pozerat menej moralistickymi ocami pretoze to ani nie je nutne, nie je preco moralizovat. Ina vec je ked uz babu mam a skusam to na ine. To uz nie je ferove

ondo

Surfer

Súhlasím ale soc.fobik sa boji vyjsť pred dvere tak ako to bolo u teba ale vsetci myslia na najhorsie..a stym.prikladom to je uplna pravda..palec hore

surferka

Na druhu stranu, zeny neskutocne odradza, ked ma chlap vo vyhlade aj ine kocky a hra to na viacere strany. Zeny chcu pocit, ze su pre niekoho vynimocne a jedine, nie iba jedna z mnohych moznosti. Bud zufalec, neboj sa ukazat zaujem, taka zena sa do teba sialene zamiluje a da ti vsetko. Preco by mala davat vsetko niekomu, kto si to vybera u inych ? Taky chlap si ju nezasluzi. Akoby sa muzom pacilo, ak by mala zena vo vyhlade aj inych borcov ? Taka zena by bola podla vas stetka, s ktorou nemienite stracat cas, alebo sa len pohrat. No a presne tak isto fungujeme aj my zeny. Preco by sme sa mali odovzdavat muzom, ktori sa rozdavaju na vsetky strany ? Taky muz si nevazi sam seba, takeho si nevazi ziadna zena, ktora si vazi samu seba.

surfer

Mam skusenost ze ani papier nemusi byt calkom smerodajny, ale o tom potom to je ina tema. Ale suhlasim a musim to potvrdit ze introvert nerovna sa socialny fobik. Introverti su mozno do seba zahlbenejsi a necitia sa uplne uvolnene ked su stredobodom pozornosti ani to nevyhladavaju ale to nie je hned socialna fobia, a napriklad ani generalizovana uzkostna porucha.
Mimochodom na prekonavanie hanblivosti a podobnych stavov sa uz dlhe roky ukazuje ako najucinnejsie to ze clovek urobi to coho sa boji. Casom sa totiz zoceluje. A plus pomaha ked nema prehnane ocakavania. Ako napriklad strasne tuzim aby ma ta baba chcela. Nesmiem to pobabrat. Ved takymto zmyslanim clovek na seba vytvara velky tlak potom je jasne ze je z toho na nervy a pokazi aj to co sa pokazit inokedy neda.

ondo

Surfer

Maš uplnu pravdu s tymi samodiagnozami to je totiž najlepsie povedat o sebe to najhoršie a v podstate to tak nie je :-D
Kto to nema na papieri to su len vymysly ludia, introverti mozete byt ale fobici nee

surfer

To co ta znervoznuje su podla mna tvoje ocakavania cize to ze ju velmi chces a potom sa velmi bojis odmietnutia. Nebud taky zufalec a uvedom si ze nie je jedina na svete. Najlepsie by bolo keby si mal vo vyhlade este nejakeine kocky. Potom budes uvolnenejsi. A aj podla mna ona z teba citi ze si nervozni.
A tiez si myslim ze nemas socialnu fobiu. Chodte s tym uz vsetci niekam. Sami si naordinujete diagnozu a ani ste okolo nej nepachli. Nepouzivajte tie vyrazy ako depka, socialna fobia, alebo psychopatia tak svojvolne ked o nich nic neviete. Ja som bol socialny fobik pred rokmi a mal som aj depresie. Bol som sam ako prst a vyhybal som sa ludom tak ze ma chytala sracka uz len ked som mal ist vyniest smeti pred nas dom. mal som depresie take ze som len lezal v posteli a topil sa v beznadeji. Takze mi trosku vadi ked niekto ako tuto lala autor tejto temy si povie "mam socialnu fobiu". Hahaha.