Preč od detí

Príspevok v téme: Preč od detí
Annamária123

Prosím vás, ak viete, poraďte!
Som rozvedená, deti 19 a 17. Keďže som po rozvode zostala bývať so svojimi rodičmi v rodičovskom obrovskom dome a vzťahy s nimi, ktoré nikdy neboli dobré sa po rozvode ešte zhoršili, bola som nútená kúpiť si v inom meste byt.Nebudem tu písať o tom, ako ma matka viackrát vyhadzovala z domu, keď som niečo nespravila po jej vôli. Skrátka nie som typ flákačky, môj život je práca a deti. Mám však iné názory na výchovu svojich detí a na niektoré veci týkajúce sa Cirkvi a náboženstva a ešte som k tomu tak drzá, že by som si v 40-tke chcela dovoliť žiť konečne život po svojom, no a toto sú dôvody našich hádok, pri ktorých sa mi teda viackrát vyhrážala vyhadzovom z JEJ domu. To mi veľmi rada pripomína.

Ale píšem tu kvôli inej veci.
Dcéra tu žije aj s priateľom (mimochodom od svojich 17-tich, hoci ja som to vyslovene zakázala, no matka si presadila že bude ako ona povie, lebo je to JEJ dom a dovolila to, lebo sa vo vnučkinom frajerovi vidí a zbožňuje ako ju tak aj jeho) a dcéra je tu spokojná a nechce sa sťahovať. Syn to isté - má tu zázemnie, bývajú tu od narodenia, v podstate toto by som aj pochopila. Oni mi povedia Mami, ty choď, budeme sa navštevovať, ale my sme tu už zvyknutí a máme blízko do školy a mám tu kamošov atď...Ono je to iné s 5 ročným deckom - vezmem za ruku a ideme, nemáme čo riešiť, ale toto sú už dospelí ľudia...

Najprv som sa odhodlala zaťať zuby a žiť tu napriek zlým vzťahom s rodičmi, ale je to už tak zlé (čo ja zakážem, oni dovolia, keď synovi nedám peniaze, oni mu dajú, skrátka neskutočné montovanie sa do výchovy a ja som za tie roky úplne stratila autoritu, nevraviac o tom, že matka mi pred deťmi nadáva, zhadzuje ma, kričí na mňa... - deti to samozrejme vnímajú inak, lebo ich rozmaznáva a dovolí všetko..), skrátka lezie mi to na mozog, nespávam, plačem, neviem sa sústrediť na prácu, mávam depresie a psychologička mi odporučila vo vlastnom záujme sa odsťahovať hoci bez detí, že teda sú už veľkí a spolu môžeme byť kedykoľvek. Ale že ja nemusím skončiť dobre, ak zostanem pod jednou strechou s rodičmi.

A tu je konečne moja otázka, lebo ani právnik mi nevie dať jednoznačnú odpoveď - Ak sa odsťahujem s tým, že deti pokojne môžu ísť so mnou, predsa kde som ja, tam je aj ich domov - ale napriek tomu by sa rozhodli zostať tu, kde sme teraz, je mojou povinnosťou platiť na deti výživné???? Môj ex riadne platí a vôbec netuším, ako by to bolo potom, kebyže deti nie sú ani u mňa ani u neho, ale - podotýkam - ja mám byt, kde by sme pokojne mohli žiť všetci traja, predsa som ho kupovala nielen pre seba. Dostala sa ku mne aj informácia, že v takom prípade by sa poručníčkou môjho syna, keďže ešte nemá 18, stala moja matka. No moje nervy!!! A ja by som jej na neho musela platiť výživné. Tak to si neviem predstaviť. Môj názor je, že prečo by som mala platiť, keď teda môžu sa nasťahovať so mnou. Prosím, viete niekto, ako to vlastne je?? Ďakujem.

N-ika

Aby sa tvoja mama stala porucnickou syna, musela by najprv poziadat i zverenie do opatery, cize by najprv musel prebehnut riadny sud. Nez by sa tak stalo, syn by mal 18.
Vyzivovacia povinnost nie je len zabezpecenie byvania ale aj strava, volnocasove aktivity, prostriedky suvisiace s ucenim, dochadzanie do skoly atd...
Ja by som ti poradila aby si sa odstahovala a mesacne (vzdy v rovnaky den) posielala rodicom nejaku sumu na deti. (Predsa len im vznikaju naklady spojene s ich byvanim u nich - elektrina, voda, strava). Ty budes mat v rukach dokaz, ze na deti prispievas, takze exmanzel ani tvoji rodicia tuto situaciu nemozu zneuzit voci tebe. (Podat na sud trestne oznamenie pre neplatenie vyzivneho na deti). A mimochodom, dcera je uz plnoleta, cize sama sa moze rozhodnut kde bude byvat a syn bude coskoro tiez :-)

LMarika

Tvoji rodicia su, co sa tyka vychovy deti, absolutne antitalenty na tuto cinnost a taki ludia radsej ani nikdy nemali mat deti, aj ked na Slovensku je takychto typov rodicov naozaj vela, a preto su Slovaci nesebavedomi, lebo maju takto j..nutých rodicov...
Najcastejsie sa vyskytujuce chyby, ktore zly typ rodica robi.
1.) Zly rodic nedokaze dopriat vlastnemu dietatu to, co je pre jeho zdravy psychicky vyvoj a pre jeho sebavedomie zo vsetkeho najdolezitejsie - a to je pochvala a uznanie. Nepochvalia dceru, ze doniesla jednotku z diktatu a z dejepisu, radsej ju vyhresia, ze doniesla trojku z fyziky a budu jej o tej trojke pilit usi cely den, tyzden... a neustale jej tento maly skolsky neuspech pripominat a nezabudnu s nim oboznamit aj sesternice, stryka, celu rodinu a aj celu dedinu, ale za jednotku z diktatu a z dejepisu svoju dceru nepochvalia, proste len podpisu ziacku knizku, akoby nic a bez komentara. Nepochvalia dieta, ze umylo okna, radsej ho kritizuju, ze nevynieslo smeti. Nepochvalia ho, ze navarilo polievu, radsej ho kritizuju, ze tam dalo malo soli. Nepochvalia ho, ze uvarilo puding, radsej ho kritizuju, ze mu prihorel kolac. Dieta by urobilo vsetko na svete, len aby dostalo od rodica pochvalu, ale ju nedostava a psychicky kvoli tomu velmi trpi, jeho sebavedomie klesa pod ciernu zem a deti s nizkym sebavedomim byvaju velmi casto v kolektive mlcanlive, bojazlive a vystrasene - kvoli comu logicky casto aj inymi detmi sikanovane. Dobry rodic by sa vsak zachoval uplne naopak. Ak je normalny a ma v hlave aspon stipku zdraveho rozumu, tak pochvali dievca za tie dve jednotky, ktore dostalo a trojku z fyziky podpise bez komentara, alebo len povie: "Nic to, kazdemu sa obcas stane, ze sa mu pritrafi aj horsia znamka, ale ved polrok sa este nekonci, mas dost casu, aby si si to opravila a ja verim, ze to zvladnes, lebo ty si dost sikovna, aby si to dokazala." A potom sa znovu vrati k pochvale za tie dobre znamky a vezme dcerku za odmenu na zmrzlinu a moze zo zartu povedat, ze keby bola jednotka aj z fyziky, mohla by si dat trojitu, takto vsak len dvojitu, ale verim, ze nabuduce to uz bude trojita :) Ale nezabudne poznamenat, aky je na nu hrdy a aka je ona sikovna, ze takto skvele napisala diktat a moze jej povedat aj to, ze on veru takto dobre diktaty nepisal (aj keby to zrovna pravda nebola, ale pre dieta je to ohromne motivujuce, povzbudzujuce a krasne, ked ma pocit, ze je v niecom dokonca lepsie ako bol jeho vlastny rodic v jeho veku - tym stupa jeho sebavedomie). Dobry rodic pochvali dieta, ako krasne umylo okna a o nevynesenych smetiach rozpravat nebude. Pochvali dieta za vsetko, co sa mu v kuchyni podarilo a jeho nezdary nijako komentovat nebude.
2.) Zly rodic sa nesprava k svojmu dietatu ako k rovnocennemu partnerovi na rozhovor a na komunikaciu, ale sa k nemu sprava ako k fackovaciemu panakovi, ktory nema pravo mat na nic odlisny nazor ako on sam. Ale na svete predsa neexistuju dvaja ludia, ktori by mali uplne na vsetko rovnaky nazor. A vztah rodic - dieta na tom predsa nic nemeni. Cize ak ma dieta na nieco iny nazor ako rodic, dostane facku a hotovo. Pripadne si rodic na svoje dieta nakrici. Ale k cudziemu na ulici by sa za iny nazor takto nezachoval. Na cudzich pekne a na vlastne decko ako na poslednu spinu. Taketo spravanie sa k dietatu poskodi psychiku dietata a najma jeho sebavedomie. Dieta nie je ziadna vestica, ktora dokaze citat myslienky svojich rodicov. Ak vsak za odlisny nazor viackrat dostane bitku, stiahne sa a nebude sa uz s rodicmi rozpravat vobec. Ak aj ano, najskor si pocka, nech rodic vyjadri svoj nazor a ono ho potom po nom zopakuje ako taky malicky hlupucky papagaj. Ako sa bude spravat v skole medzi rovesnikmi? Bude uplne tichy, mlcanlivy, nebude vediet byt sam sebou a bude sa spravat ako clovek bez nazoru a bez vlastnej odobnosti. Bude mat strach, ze ho vysmeju, ak si povie svoj nazor v pripade, ze ich nazor bude iny. Bude sa bat este aj povedat, ktora hudobna skupina sa mu paci, lebo bude mat strach, ze ho nejaky spoluziak, ktoremu sa prave ta skupina nepaci, vysmeje. A ak sa tak stane, pride domov a CD oblubenej hudobnej skupiny vyhodi, lebo mu spoluziak vynadal, ze taku trapnu hudbu pocuvaju len sami debili, somari a on to potom vezme uplne vazne. Vyhodi do kosa DJ Boba, ktory sa mu paci a zacne pocuvat Sepulturu, ktora sa mu absolutne nepaci a boli ho z nej hlava, len aby sa nabuduce vyhol posmeskom zo strany rovesnikov. Nebude asertivny a nebude vediet povedat nie. Bude sa snazit kazdemu vyhoviet, ale skutocnych priatelov aj tak nikdy mat nebude. Ak bude napriklad vybornym ziakom, falosne deti sa nanho budu falosne usmievat a lichotkami ho zahrnat iba vtedy, ked budu chciet na pisomke od neho odpisovat. Alebo ho zacnu vyuzivat, sikanovat a on bude musiet celej triede pisat slohy, ci ulohy, a tak podobne... bude sa bat usta otvorit a odmietnut sa nechat vyuzivat. Bude nestastny a zmateny.
Dobry rodic by sa zachoval uplne inak. Vypocuje si svoje dieta a rozmysla o tom, co povedalo. Povie mu sice, ze on ma na danu vec iny nazor a vysvetli, preco, ale nebude mu svoj vlastny nazor vnucovat a za iny nazor ho bit, radsej mu da najavo, ze jeho nazor respektuje, aj ked je iny a bude s nim diskutovat normalne, s uctou a s plnou vaznostou, ako by diskutoval aj s cudzim dospelym clovekom na ulici, a to aj v case, ked ma to decko este len 11 rokov... aj v case, ked ma to decko este len 3 roky a so zasratou plienkovou ritou chodi. Dieta je predsa ten uplne, uplne najdolezitejsi clovek v jeho zivote, a preto logicky prave dieta si zasluzi najviac ucty, pozornosti - ochoty pocuvat, pochvaly a uznania, respektovania vsetkych jeho nazorov, pochopenia, dovery...
3.) Zly rodic rozchyruje chyby svojho dietata a robi si z neho posmesky, nevazi si ho a opovrhuje nim, ohovara ho kade-tade. Pride na navstevu susedka a zly rodic spusti: "Ta moja sprosta a debilna dcera je taka duta ako truba, no dnes mi doniesla trojku z fyziky, zabit ju je malo, spinu jednu hnusnu, hovno robi, neuci sa, leniva je jak vos, no co to ja mam za decko, pre boha ziveho, vsak neni sprostejsieho a debilnejsieho decka v celej dedine!" Dcera to pocuje a nie je jej to prijemne. Znizuje to jej sebavedomie. Nechape, preco mama a otec vzdy len tie nezdary komentuju, ale o tom, co sa jej podarilo, sa nezmienia, preco len o chybach hovoria a o dobrych strankach nie... vzdy a pred kazdym bez ohladu nato, kto na tu navstevu prisiel. Co moze dcera cakat pre buducnost? Ak si raz privedie domov partnera a predstavi ho rodicom, rodicia ju budu pred nim ponizovat a zhadzovat. Nikdy si ju nevazili, ked nou vzdy iba opovrhovali. A hoci si ju on aj vazi a prechovava k nej uctu, cim castejsie sa s jej rodicmi bude stretavat, tym menej si ju bude vazit a tym viac si k nej bude dovolovat, bude ju ohovarat a bude nou opovrhovat, hoci aj bez dovodu. Vsak mu dali svokrovci pekny priklad, no nie? A tam sa uz potom ine ako rozvod manzelstva do buducnosti cakat neda. A pred detmi ju budu ohovarat tiez. Akurat im len ukazu, ako si nevazit svoju mamu a ako k nej pristupovat - ale nespravne pristupovat. Tam sa do buducnosti ine cakat neda, len, ze taka matka (v nasom pripade dcera zlych rodicov), ktora si svoje vlastne deti pusti k svojim takto j..nutym rodicom, nemoze ine cakat, len, ze si ju deti nebudu vazit, ze strati autoritu a ze nou budu deti opovrhovat a posmesky si z nej robit, ze ju nebudu posluchat. Dobry rodic by sa zachoval inak. A to tak, ze pred tymi, co prisli na navstevu, by dceru pochvalil za vsetko, co urobila dobre a co sa jej podarilo a tie nezdary a chybicky radsej spominat nebude. Kazdy predsa obcas urobi nejaku chybu a aj ho to mrzi, tak netreba tuto zalezitost rozpitvavat, radsej sa snazit odputat pozornost dietata od nej, aby nebolo smutne a ako inak? No predsa pochvalou pred rodinou, znamymi za tie dobre veci, ktore sa mu podarili. Dietatu sa vyvinie zdrave sebavedomie a aj keby sikovne zrovna nebolo, uveri, ze je a zacne sa podla toho aj spravat, lebo bude motivovane k dalsim pokusom v kuchyni, k dalsim pokusom v skole napisat pisomku na dobru znamku, a tak dalej... A ked raz privedie domov predstavit partnera, budu pristupovat s uctou k nemu, aj k nej a on v tomto pristupe uvidi spravny priklad, ako si treba vazit zenu. Rovnake to bude aj s detmi. A rodinka bude krasna, sudrzna a stastna...
Ty si vsak na dobrych rodicov stastie nemala. No co ti poradit? Zobrat deti, vysvetlit im, ze ten byt si kupovala pre ne a ze ti nie je prijemne, aby ta cela dedina ohovarala, ze si dala svoje deti mame na krk... Tato vyhovorka mozno obstoji. Byvate na dedine? Ak ano, tak deti mozes nalakat do mesta aj takym sposobom, ze im vysvetlis vyhody byvania v meste. Napriklad im povies, ze v meste je plavaren a tu na dedine nie je, ze v meste je fitko a tu na dedine nie je, takze budu moct chodit plavat a cvicit, ze v meste je kino a tu na dedine nie je, ze v meste su super diskoteky a tu na dedine nie je nic... Aj toto by mohlo obstat ako slusna vyhovorka. So svojimi rodicmi sa radsej nestretavaj vobec, maju na teba a na tvoje sebavedomie velmi zly vplyv...este par mesiacov byvania u nich a tvoje sebavedomie klesne na bod mrazu, rodicia ho tam zhodia a ty zato nemozes. Ak budu deti neposlusne a nebudu chciet ist s tebou, nechaj ich tam a chod sama, lebo OD TAKYCH RODICOV LEN ODIST!!! Odist a odist za akukolvek cenu, aj za cenu toho, ze deti nechas u nich. Ak odides s detmi, zachranis deti, aj seba - to je ta najlepsia moznost. Ak odides sama bez deti - deti sice nezachranis od zleho vplyvu tvojich rodicov, ale zachranis aspon seba uchranis si posledne zvysky sebavedomia, ktore ti este zostali a aj to sa rata. Kazdopadne cim skor odtial odides, tym lepsie.

kafe

nuž, síce NEVIEM, ale niečím tu prispejem. Ak ti s oficiálnymi vecami nevie poradiť právnik, tak bežný smrteľník asi ťažko.
Skús použiť sedliacky rozum a urobiť veci tak ako to TY považuješ za najlepšie. To poručníctvo by najprv niekto musel vybavovať a pokiaľ s tým nezačneš ty, ani starý rodičia, samo od seba to k vám nespadne. Jednoducho budú decká u starkých aj keď oficiálne boli po rozvode zverené do výchovy tebe. Ja v tom nevidím žiaden problém, ani dôvod robiť nejaké papierovačky a oficiality kvôli jednému roku.

"je mojou povinnosťou platiť na deti výživné?" áno aj nie. Obidve možnosti sú správne. 1. mne osobne by to prišlo divné neprispievať na vlastné deti, ale... 2. máš naozaj špecifickú situáciu, ktorú si viem veľmi dobre predstaviť. Ja by som to starkým nechala vyžrať se vším všudy. Nech sa starajú fyzicky i finančne, keď sa montovali aj do výchovy. ALE peniaze, ktoré by som dávala na decká by som odkladala a dala by som im to neskôr, v 30-ke, aby sa nemohlo stať, že ti to niekedy budú otrepávať o hlavu - vysrala si sa na nás a nedala nám ani cent vtedy.
Inak, nebojíš sa, že sa odcudzíte a starí rodičia ich poštvú proti tebe? Aký majú vzťah so svojim otcom?
Pevné nervy ti želám a konečne krásny a pohodový život. Uži si bytík :)