V akých hrncoch variť?

jablonkaa

belica ma pravdu, surova zelenina je velmi tazko stravitelna, aj ked bohata na vitaminy, mineraly a vlakninu. naozaj je potrebne jedlo aj tepelne upravene, samozrejme, cim je nizsia teplota, tym viac cennych latok sa uchova.
preto je najvhodnejsie upravovat stravu na pare, pripadne varit vo vode. cim je vyssia teplota, tym viac skodlivinsa uvolnuje aj z materialu nadob.
hrnce z nehrdzavejucej ocele su vhodne na varenie, dusenie, parenie. treba sa vyvarovat hlinikovym riadom, najma v pripade pripravy kyslych jedal - napriklad privarky ochucovane octom. v kyslom prostredi sa totizto lepsie uvolnuje hlinik. postup pripravy by mal byt teda taky, ze jedlo sa uvari, a okysli sa az na tanieri.
teflon, alebo polytetrafluoretylen, je termoplast a ja osobne plastom pri vysokych teplotach neverim. tu je nebezpecne, najma pri vysmazani, inhalovat vypary zo zahrievania teflonu.
na pecenie preferujem sklenene misy, aj ked pecenie zase samo o sebe nie je najzdravsia volba. jedlo sa upravuje pri teplotach nad 200°C, pri vareni je to polovica.
ako uz bolo spomenute, je dobre drzat sa zasady - vsetko s mierou. vysmazat, piect len obcas, a zaradovat do jedalnicka surovu zeleninu a ovocie.

vikuska

100 ludi 100 nazorov, kazdemu robi dobre nieco ine, tak kazdy nech konzumuje co chce kde chce. Ale tie hrnce su dnes vseobecne strasne drahe a nekvalitne.

belica

tohtorocne prazdniny som stravila v cine, v rodine nasho znameho - cinskeho lekara. on sam ma vyse sedemdesiat rokov. cela jeho rodina je zdrava. jedia minimum surovej zeleniny, vacsinou iba surove ovocie. podla ich skusenosti totiz surova zelenina velmi zatazuje zaludok a cely traviaci trakt. vzdy ju treba aspon trocha tepelne upravit. s tymto nazorom som sa uz stretla aj v odbornej zdravotnickej literature. konzumovanie ciste surovej stravy sa neosvedcilo a viacerym ludom sposobilo vazne problemy. treba si za kazdych okolnosti zachovat zdravy rozum a vyhnut sa fanatizmu.

poliewoocka

Na Slovensku nie je bohvieaky vyber hrncov, bud su to "smaltove" z cias babicky alebo tazke kovove, za ktore date cely majland. V zahranici uz davno pouzivaju odlahcene riady, dokonca v Rakusku su lacnejsie ako u nas, teflonova povrchova uprava, samozrejne, toto je pohlad moj cisto laicky. Tepelnou upravou sa tak ci tak potravina znehodnocuje, ale co narobite...idealne je jest surove alebo pripravene na pare, resp. grilovane pokrmy. Myslim, ze ak do jedalnicka zaradite viac cerstvych salatov a ovocia, nad takymito vecami ohladom varenia sa netreba velmi trapit. Skor dbajte na kvalitu surovin.

honzik

A ty si myslis ze tie potraviny co kupujes v obchode a z ktorych varis doma su super? V restike usetris aspon cas, prachy za hrnce a este mas aj kulturne vyzitie.

dikobraz

to je co za blbost chodit len do restiky a tlacit do seba jedlo urobene na prepalenom oleji? to tak raz za cas, ale varit sa ma doma. niet nad domacu chutnu a zdravu stravu.