Co je najlepsie jest na veceru?

A-Z

consuellaII,
mrkva sa radí medzi zeleninu, nie sacharidy. Aj keď obsahuje sacharidy, ono všetko obsahuje sacharidy, aj citrón, aj paradajka, aj mäso, mlieko... ;)
Na večeru sú vhodné bielkoviny, tým sa rozumie napr. chudé mäso, ryba, cottage syr, tvaroh, tofu... + zelenina (čerstvý šalát, na pare).

bibi001

tak to neni dobre ze sa vit.A viac rozpusta len pri oleji..to si mam chlipnut olivoveho oleja popri mrkve? :D to snad nie a vecer ..sak neschudnem ani na sv.Dindy

bibi001

Účinky :znižuje cholesterol, predchádza zápche, pomáha pri kožných chorobách, nedokrvení a oslabení organizmu. Chráni zrak. Znižuje riziko rakoviny pľúc. Jednoducý spôsob ako znížiť hladinu cholesterolu v krvi. Je vynikajúcou regeneračnou potravinou, ak sa človek cíti vyčerpaný alebo sa zotavuje. Mrkva je bohatá na vitamíny A, B a C, betakarotén, železo, vápnik, draslík a sodík.
Množstvo :Každý deň jedzte 2 mrkvy alebo vypite pohár čerstvej šťavy. Pôst s mrkvovou šťavou v priebehu 1 alebo 2 dni je veľkou detoxikačnou terapiou pečene. Viac vitamínu A - karotenu sa uvoľňuje pri spacovaní mrkvy než pri hryzení v surovom stave. Pri strúhaní to je 36%, pri tepelnej úprave až 60%, kým pri jedení celej surovej mrkvy len 5%. Ak si dávate čerstvú mrkvovú šťavu, vmiešajte do nej aj lyžičku panenského oleja, vďaka ktorému sa karotén v tele lepšie využije. JA SOM SA DOCITALA TotO :)tha asi je dobrá

consuellaII

bibbi, no ja som to tiez tak pochopila.. Len proste neviem, ze ked obsahuje mrkva prave sacharidy a tie sa predsa maju jest len doobeda a nie vecer, vecer sa maju jest bielkoviny.. tak preto som tomu moc nerozumela

bibi001

a zistila som jednu vec, co celkom sa mi aj pozdáva neviem ako vám, ale ked pridem domov na obed alebo mam neuveritelny hlad kde by som zjedla aj to co sa neda zjest tak si vzdy pred tým ako si idem zohrievat jedlo očistím mrkvu a schrustam ju , a po takych 10 minutach si na tanier nalozim ooovela menej jedla ako by som si nalozila keby som tu mrkvu nejedla a bola hladnaaa...a aj to co si dam nevladzem dojest, robim vlastne dobre?? ale pomaha mi to menej zjesť ked mam velky hlad

bibi001

cize ak som dobre pochopila z tých článkou a príspevkoc čo ste tu napísal, ak si dám 2 hodiny pred spaním t.j. cca. 20:00 jednu surovu mrkvu a dosť alebo inu cast nevarenej zeleniny mozem tým k svojmu chudnutiu len pomoct a to tým ze nebudem trpiet ,,vlčím´´ hladom???...a ze sa mi nespomalí metabolizmus??

consuellaII

dakujem za tie nazory o mrkvi. Ja ju mam strasne rada surovu, nastruhanu, taku neochutenu, kedysi som ju jedavala v ramci detoxikacie organizmu spolu s medom, jablkom, orechami, - ALE na ranajky. Na vecer sa uz mohol len kalerab alebo hociaká iná zelenina. No ale tiez si myslim, ze vsak to je zelenina, tak je to v poriadku.. lepsie ako trpnut hladom a mysliet nan (a potom zozrat za par dni, co mi pod ruku pride), alebo pit sladeny caj alebo neviem nejake sladkosti, nie? Ked som mala tu detoxikacnu kuru (inak cisto zalozenu na strave, lebo v poslednej dobe vela narazam na kvazi "detoxikaciu" v podobe liekov, ehm), tak, Boze, ako krasne som vtedy schudla za 3 tyzdne a v lete tomu budu dva roky a nepribrala som nic navyse!!! lenze to bolo leto a mne teraz moc na chut nejdu nejake salaty iba (lebo v tej detoxikacii sa ani maso nejedlo,max. 30% tvrdy syr k parenej zelenine)... a bolo by vhodne zasa cosi zhodit.. :) asi si musim pockat na zmenu chutí :)))

A-Z

M.P.
Ahoj, áno, každá uvarená zelenina má vyšší glykemický index oproti surovej. Zvyšuje sa tepelnou úpravou, a nielen pri zelenine sa zvyšuje varením GI, ale aj pri ostatných sacharidoch, napr. cestvoviny, ryža, zemiaky. Preto sa odporúča skôr prevaha surovej zeleniny, na pare, cestoviny al dente (čiže do polomäkka, rovnako aj ryža). Zemiak uvarený v šupke radšej, ako zemiakové pyré, hoci by bolo len s mliekom a žiaden tuk.
Ale pri redukčnej diéte záleží aj tak na vhodnosti potravín ako takých, na vyváženosti, na množstve hlavne. V žiadnom prípade ti nemôže uškodiť občas varená zelenina. Ide aj o pestrosť, takže, ak ti môžem poradiť, striedaj surovú (šaláty z nej), na pare (brokolica napr.), a pokojne aj uvarenú v zeleninovej polievke. Niektoré vitamíny sú rozpustné vo vode (iné v tuku - preto kvapkať panenským olejom), takže z hľadiska celkovo racionálneho stravovania určite aj tú varenú zeleninu. A napr. paradajky obsahujú dôležitý lykopén, ktorý sa uvoľňuje len pri tepelnom spracovaní, takže taká diétna verzia leča je úplne super :)

M.P.

A-Z,

prosím ťa, teraz položím asi hlúpu otázku, ale v tomto sa fakt nevyznám. ako je to s glykemickým indexom pri ďalšej varenej zelenine? každá uvarená zelenina má vyšší glykemický index??

pýtam sa, lebo dosť často jem varenú zeleninu, mrkvu, kapustu, kaleráb, pretože mám pocit, že keď je to uvarené a teda teplé, viac ma to zasýti. a surová zelenina sa mi v poslednej dobe akosi prejedla. teda mi ide o to, či má to že častejšie jem varenú zeleninu ako surovú nejaký zásadný vplyv na redukčnú diétu.

ďakujem za odpoveď ;)