MEGASKORBICKA LIECBA-TEDA VITAMIN C

Peto T

radca: To sú opäť známe mýty medicíny. Žiadny úbytok vitamínu B12 nebol spoľahlivo dokázaný. Ale lekári tým mýtom radi veria.

radca

Je tiez dokazane, ze magadavky vitaminu C sposobuju nedostatok inych vitaminov. Napr. kyseliny listovej. Vytrvalostny sportovci by mali uzivat skor viac vitaminu E, ako C.

radca

celaskon,

podla mna je to individualne. AK si fajciar, tak na jednu cigaretu spotrebujes 20-30mg. Ked pijes alkohol, tak este viac. Ked nepijes a nefajcis, tak by ta odporucana davka mala stacit.

celaskon

Aká je odporúčaná denná dávka vitamínu C?

WHO odporúča 30 mg, dvojnásobný laureát Nobelovej ceny, pán Linus Pauling až 500 násobne vyššie. Pravda je určite niekde uprostred. Pre optimálny priebeh biochemických reakcií je najvhodnejšie nasýtenie telesných tkanív ľudského organizmu vitamínom C, ktoré je možné dosiahnuť denným príjmom 100 až 200 mg kyseliny askorbovej. Problém je v tom, čo sme už predtým naznačili. A to je to, že u jednotlivcov je potrebné rátať s veľkým individuálnym rozdielom v potrebe vitamínu C. Fajčiari 20-tich cigariet denne potrebujú o 40% viac, vyšší nárok majú ťarchavé, dojčiace ženy, chorí na infekciu, športovci, vyššie nároky máme tí, ktorí žijeme v značne znečistenom prostredí alebo sme náchylní.

slamkaa

práveže, keď som magistrám spomínala ten od Vitaru, tak ho vôbec nepoznali. Písala som i do eshopu mojalekaren.sk, či ju budú niekedy predávať, pretože táto istá stránka, ale česká, ju v ponuke má. Odpísali mi, že nie. Ale podľa rozhovoru v lekárni by to mala byť čistá kys. askorbová - zatiaľ od neznámeho farm.výrobcu - teda neviem kde, resp. u koho to mgr. vybavovali. Budem to mať na budúci týždeň nachystané, tak potom dám vedieť.

slamkaa

Dnes som bola v lekárni a vybafla som na magistri, či mi vedia zohnať čistú kys.askorbovú. Z mojej požiadavky boli troška mimo, ale že by nemal byť problém, keď tým farm.f. plnia tbl. Do pol hodiny mi volali, že ju pre mňa majú - 100g za 3€.