je perfektcionalizmus choroba?

Petuska B

áno ale perfekcionizmom sa to začína :-) myslím OCD. Zaujímalo by ma čo sa rozumie pod pojmom pozitívny perfekcionizmus. Pretože perfekcionizmus podľa mňa nemôže byť nikdy pozitívny. Pokiaľ má niečo rôzne stupne tak to choroba je.

Hmmmm

ako myslis, ja mam svoj nazor :-) a aj znama, psychologicka, mi potvrdila, ze to nie je ziadna choroba. Povedala mi, ze existuju rozne druhy perfekcionizmu, rozne stupne, existuje pozitivny a negativny perfekcionizmus. Choroba je to az vtedy, ked to cloveka privadza do uzkosti, je neuvladnutelnym pre svoje okolie a nie je schopny zit vyrovnane bez liekov, no vtedy sa to nenazyva perfekcionizmus. Nechapem, preco by zdravy clovek nemohol byt perfekcionistom. Uz som spominala, ze ludia s OCD maju prehnanu kontrolu nad vsetkym, no to ti je asi dobre zname, co to je. Vtedy ide o choreho cloveka. A tu by som zase cloveka s touto poruchou nenazyvala perfekcionistom.

Petuska B

Hmmm neopisuješ perfekcionizmus ale pedantnosť, to je dosť rozdiel. Všetko čo sa končí na "osť" je povahová črta- napr. pracovitosť, trpezlivosť, pedantnosť atď. Perfekcionizmus znamená, že dotyčný človek je perfekcionista v každom smere, nie iba v určitom smere a je to už za hranicou normálnosti. V pohode, ja si myslím že je to duševná choroba. Masochizmus či sadizmus takisto nie sú povahové črty :-)alebo to môžme nazvať úchylkou ak sa vám to zdá byť prijatelnejšie ale rozhodne to nie je povahova črta.

Hmmmm

lenze perfekcionizmus moze mat rozne prejavy. Nemusi to nutne znamenat, ze je clovek perfekcionistom v kazdom smere.

Moze byt trebars len perfekcionistom co sa tyka doslednosti v praci alebo je perfekcionistom v sporte, domacich pracach, ustnom alebo pisomnom prejave atd.

Je to povahova crta, typicka hlavne pre melancholikov. Ci podla teba teraz kazdy melancholik je dusevne chory?
Preto pisem, ze v ramci miery.

Neznamena, ze kazdy perfekcionista musi hned otravovat svoje okolie. Napr. jeden pan, ktory bol kedysi mojim skolitelom k bakalarskej praci bol perfekcionistom. Perfektne mi vo vsetkom do detailu poradil, vycibrili sme vsetko, co sa dalo a napokon som dostala cenu dekana za naj pracu na skole. Pritom jeho perfekcionizmus vobec nebol otravny, ani na prednaskach sa nejavil ako perfekcionista. Proste len pri bakalarskych pracach bol velmi, velmi dosledny.

Takze perfekcionizmus nie je choroba, spytaj sa nejakeho psychologa, ja som sa spytala a pani sa len zasmiala, ze to nie je ziadna diagnoza, iba sklon robit veci urcitym sposobom ;-)

Petuska B

Perfekcionizmus je choroba, duševná choroba. Hmmm celkom by ma zaujímalo ako môže byť perfekcionizmus v rámci miery? Však preto sa to volá perfekcionizmus pretože tam už žiadna miera neexistuje a otravuje to ostatných. Ako sama píšeš môže to prechádzať do OCD a to znamená logicky že perfekcionizmus duševná choroba je, pretože všetky duševné choroby sa môžu križovať. Nie je to nič príjemné keď žijete s takým človekom, je to dosť na nervy a rozhodne v tom nie je nič normálne. Perfekcionizmus je perfekcionizmus nezamieňajte si to s pedantnosťou, v tom je rozdiel.

Hmmmm

pokial je to len perfekcionizmus v ramci miery a neotravuje ostatnych, tak to choroba nie je. No ak zachadza do obsedantno-kompulzivnej poruchy, treba to liecit. Tazko posudit z toho, co si napisal/a.

Moisure

Hej a co take zle som napisala?
Zato ze som nenapisala perfekcionalizmus,ale pridala t?
Ked chces blbo reagovat,ani nereaguj.
Vobec som nepochopila tvoju hlupu poznamku.

joni_

moj laicky nazor je, ze zavisi do akej miery to cloveka obmedzuje, myslim ze dost ludi su perfekcionisti a predsa by som nepovedala ze je to u nich choroba.... ale ak to niekoho prilis obmedzuje...???